Facebook Google+ Twitter

Kalifornia: Bloom Box, czyli przydomowa elektrownia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-24 19:23

Niewielka, przydomowa elektrownia może rozwiązać problemy energetyczne gospodarstw domowych, a nawet większych firm. Urządzenie o nazwie Bloom Box zaprezentowano właśnie w San Jose w Kalifornii; podczas pokazu obecny był znany z promowania zielonej energii gubernator stanu, Arnold Schwarzenegger.

Bloom box / Fot. YoutubeMinielektrownia wygląda jak duża lodówka. W środku znajduje się zestaw ceramicznych płytek powlekanych specjalną substancją.

Dzieki niej, paliwo w postaci gazu ziemnego lub biogazu w połączeniu z tlenem ma dostarczać czystej elektryczności - tak przynajmniej twierdzi wynalazca, były pracownik NASA K.R. Sridhar. Bloom Box ma być także bardzo wydajny, a ponieważ podczas wytwarzania prądu powstaje wodór, teoretycznie można go wykorzystać do napędzania na przykład samochodów.

W ostatnich miesiącach urządzenie testowano już w budynkach takich firm jak Google, eBay czy Walmart, podkreśla Sridhar i dodaje, że za klika lat cena jednego zestawu powinna spaść do około trzech tysięcy dolarów.

Sceptycy uważają jednak, że sukesu Bloom Boxa nie można zagwarantować - proponowane technologie trzeba jeszcze poddać kolejnym testom; poza tym w ostatnim czasie wiele firm produkujących nowoczesne ogniwa energetyczne odnotowało poważne straty.

Zobacz materiał na ten temat:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.