Facebook Google+ Twitter

Kalifornia: zakaz zawierania małżenstw homoseksualnych niezgodny z konstytucją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-16 08:48

Sąd najwyższy Kalifornii uznał zakaz małżeństw homoseksualnych za niezgodny z konstytucją tego stanu. Geje i lesbijki entuzjastycznie przyjęli tę decyzję. Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych oświadczyli, że nie złożą broni.

- Zwyciężyliśmy- wołała do tysięcy gejów i lesbijek Kate Kendel, współautorka pozwu w sprawie małżeństw homoseksualnych. Stosunkiem głosów 4-3 Sąd Najwyższy Kalifornii uznał jej argumentację, że homoseksualiści powinni mieć takie same prawa jak osoby heteroseksualne.

Z decyzji sądu cieszył się też burmistrz San Francisco Gavin Newsom. Jak powiedział, za Kalifornią pójdzie cały kraj. - To nieuniknione. Te drzwi zostały szeroko otwarte, czy komuś się to podoba czy nie - dodał burmistrz.
Sąd Najwyższy Kalifornii odrzucił tezę, że ślubom gejów i lesbijek sprzeciwia się większość mieszkańców stanu i że zgodnie z tradycją związki małżeńskie zawierane są przez kobietę i mężczyznę. Sędziowie przypomnieli, że dawniej takich samych argumentów używali przeciwnicy małżeństw międzyrasowych.

Przedstawiciele organizacji broniących tradycyjnej rodziny byli oburzeni. - Ten sąd powiedział dzieciom, że małżeństwa homoseksualne są normalne. To katastrofa - mówią przeciwnicy małżeństw homoseksualnych. Zapowiadają ponadto, że rozpoczną zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie wprowadzenia do konstytucji Kalifornii zakazu tego typu związków. Głosowanie w tej sprawie miałoby się odbyć przy okazji listopadowych wyborów prezydenckich.

iar/M.Wałkuski, PR Waszyngton/adb/dj
[ drukuj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.