Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1953 miejsce

Kalimera znaczy "dzień dobry". Dziś Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków od 8 lat, decyzją Rady Europy obchodzony jest 26 września. Do chwili obecnej do akcji przyłączyło się 45 krajów, w tym Polska.

 / Fot. Jacek Turczyk PAPDlaczego warto obchodzić Europejski Dzień Języków? Z co najmniej kilku powodów. Rada Europy wyznaczyła trzy cele: promowanie polityki różnorodności językowej (m.in. wspieranie kultur i języków mniejszości narodowych) oraz wielojęzyczności (m.in. zachęcanie do znajomości kilku języków obcych), rozwijanie świadomości językowej i kulturowej, co w rezultacie prowadzi do postawy tolerancji i otwartości wobec innych kultur, wspieranie idei uczenia się przez całe życie.

Do tego dochodzą względy praktyczne. W Europie istnieje ponad 200 języków i dialektów. Jeśli do tej liczby dodamy języki reprezentowanie przez imigrantów i inne grupy napływowe, to w rezultacie okazuje się, że nasz „stary kontynent” staje się coraz bardzo zróżnicowany pod względem kultur i języków, a znajomość samego języka angielskiego nie zawsze wystarczy.
I wreszcie, względy ogólne. Federico Felllini powiedział: “Inny język jest spojrzeniem na życie w inny”. Według Antoniego Czechowa „Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu”. Innymi słowy, uczenie się języków obcych uwrażliwia, poszerza horyzonty i zwiększa naszą świadomość językową oraz daje poczucie bezpieczeństwa.

Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków w Warszawie przygotował Europejski Związek Instytutów Kultury EUNIC we współpracy z ambasadami, przedstawicielstwem Komisji Europejskiej, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz Biurem Edukacji Urzędu Miasta Warszawy. Honorowy patronat nad akcją objęła minister edukacji narodowej p. Katarzyna Hall oraz prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Europejski Dzień Języków Obcych skierowany jest przede wszystkim do osób młodych (uczniów, studentów) oraz nauczycieli języków obcych, którym proponuje się udział m.in. w lekcjach, projektach czy warsztatach językowych i kulturowych. Jednakże dzień ten obchodzić mogą wszyscy. I nie chodzi tu o wielkie akcje czy imprezy. Wystarczy chwila refleksji poświęcona tematyce języków, przenikania się języków czy wpływowi kultury na język i odwrotnie. Można po prostu spotkać się ze znajomymi i wymienić się doświadczeniami w kontaktach z obcokrajowcami (czasami nieznajomość języka prowadzi do zabawnych sytuacji czy nieporozumień) lub wspólnie obejrzeć film (inny niż anglojęzyczny). Pomysłów jest sporo, zaś dodatkowych inspiracji można szukać na stronach podanych poniżej.

Źródła:
http://edl.ecml.at/
http://www.eunic-europe.eu
http://www.elite.net/~runner/jennifers/gmorning.htm
(link do strony, na której można odnaleźć odpowiedniki polskiego Dzień dobry w ponad 250 językach i dialektach)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wprawdzie "Europejski Dzień Języków Obcych skierowany jest przede wszystkim do osób młodych (uczniów, studentów) oraz nauczycieli języków obcych", ale nic to, rozumiem przesłanie i uczę się jak szalona, choć już mi to tak łatwo jak drzewiej nie przychodzi ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.