Facebook Google+ Twitter

Kaliningrad: atomowy poker po rosyjsku

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-08-19 10:38

Od przyszłego roku Kaliningrad stanie się jednym z czterech miejsc w Rosji, w których hazard będzie legalny.

Kaliningrad - zmilitaryzowany skrawek Rosji u naszych granic. / Fot. PAPAle Polacy już spoglądają na obwód kaliningradzki z niepewnością. Z doniesień prasy brytyjskiej wynika, że Rosja chce uzbroić Flotę Bałtycką w broń nuklearną. To odpowiedź na przyszłą instalację w naszym kraju tarczy antyrakietowej.

Jeszcze 10 lat temu obwód kaliningradzki był zapomnianą rosyjską enklawą, miejscem odizolowanym od reszty Europy i zrujnowanym w następstwie upadku Związku Radzieckiego. Koniec zimnej wojny i utrata bezpośredniego połączenia z Rosją, a także kryzys gospodarczy w tym kraju doprowadziły do dotkliwej biedy w regionie. Bezrobocie rosło w zastraszającym tempie. Wielu młodych ludzi wyjechało. W tej sytuacji Władimir Putin podjął zdecydowane działania na rzecz rozwoju Kaliningradu, który jest ważnym ośrodkiem handlowym.

Kreml starał się uczynić z Kaliningradu modelowy przykład współpracy z Unią Europejską. Putinowskie plany zamienienia Kaliningradu w bałtycki odpowiednik Las Vegas i Hongkongu zaczęły już przyciągać zachodnich inwestorów.

To Władimir Putin wskazał Kaliningrad jako jeden z zaledwie czterech rejonów Rosji, gdzie od 2009 r. hazard będzie legalny. W mieście zaczęła szybko powstawać specjalna strefa kasyn z 30 tysiącami pokoi hotelowych.

Mimo że w stolicy obwodu wciąż przeważa ponura sowiecka architektura, powstało tu już kilka eleganckich centrów handlowych, kolejne są w budowie.

Gubernator Georgij Boos, były dyrektor federalnego urzędu podatkowego, trafił do obwodu w 2005 r. Został wysłany przez Putina z misją przyspieszenia inwestycji. Przyjęte w 2006 r. regulacje nadały Kaliningradowi status specjalnej strefy ekonomicznej. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami nowi inwestorzy są na 6 lat zwolnieni z podatku od zysków.

- Średnie pensje wzrosły u nas o 31 proc. W zeszłym roku Kaliningrad był regionem o najwyższym wzroście gospodarczym w Rosji - chwali się Boos. - Pięć lat temu nikt by nie uwierzył w to, co się teraz dzieje.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.08.2008 15:04

Okupowany przez sowietów Królewiec z okolicą to jeden z tych niezatapialnych ruskich krążowników w których rządzą się prawem bezczelnego chuligana. Jak Naddniestrze, Osetia Płd., Sachalin, kawałki Szpicbergenu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.