Facebook Google+ Twitter

Kalisz dla W24: Wypowiedzenie konkordatu byłoby niewskazane

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-09-21 20:11

- To nieracjonalne z punktu widzenia świeckości i neutralności państwa - powiedział dla Wiadomości24 Ryszard Kalisz, komentując propozycję wypowiedzenia umowy między Polską a Watykanem.

 / Fot. W24- Wypowiedzenie konkordatu byłoby niewskazane. Konkordat stanowi barierę przed "rozpychaniem" się Kościoła - powiedział Ryszard Kalisz, odpowiadając na pytanie naszego czytelnika o to, czy SLD pomoże w wypowiedzeniu konkordatu po wygraniu wyborów. - To nieracjonalne z punktu widzenia świeckości i neutralności państwa - dodał.

Zobacz video Ryszard Kalisz o planach SLD: wypowiedzenie konkordatu byłoby błędem


Kalisz uważa, że ta umowa między państwem a Watykanem została już dawno przekroczona w mentalności Kościoła i biskupów, ale wypowiadanie jej byłoby błędem. - Przypominanie hierarchom, że muszą stosować się do konkordatu jest tą granicą, do której biskupi powinni się cofnąć w swoich roszczeniach - zauważa.

 / Fot. Filip Chochół

Czytaj także: Bp Pieronek: Napieralski nie pamięta Polski sprzed 1989 r.


Zmiana stanowiska SLD w tej sprawie dziwi o tyle, że w czerwcu 2008 roku Grzegorz Napieralski krótko po wyborze na nowego przewodniczącego przedstawiał twarde poglądy Sojuszu na relacje Kościół-państwo. - Jeżeli dojdziemy do władzy, będzie to jedna z rzeczy, którą na pewno się zajmiemy - zapowiadał wówczas jako przeciwnik konkordatu.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ech
  • ech
  • 22.09.2011 09:55

Absurd, Aniu. Ktokolwiek chodzi na gimnazjalną (czy już nawet podstawówkową) religię, i tak nie słucha katechety. Tak samo obecność na mszach świętych nic nikomu nie daje. W przypadku naszego społeczeństwa to i tak jak tłuczenie grochem o ścianę.
Religia powinna zostać całkowicie wycofana z oświaty, co najwyżej zastąpiona etyką prowadzoną przez _wykształconych_ psychologów i pedagogów, a nie _niewykształconych_ księży czy teologów, którzy przecież praktyczną wiedzę o rodzinie mają _zerową_!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ania33
  • ania33
  • 22.09.2011 09:11

Skąd w Was/Nas tyle złości?
Tu z ziemi...
Problem mamy większy. Niszczycie autorytet (jedyny) moralny tego kraju nie dając młodzieży nic w zamian. Gdzie usłyszą o szacunku do małżeństwa, etyce w pracy itd. jak nie na religii?
Kto ma ich tego uczyć matematyk, pani z polskiego? Jedyna nadzieja w rodzinie (a tak - nie bardzo, bo co 5 młode małżeństwo się rozpada).

Nasza młodzież ma nowe, postkomunistyczne GURU - alkohol.
Wiecie, że wzrost picia alkoholu (w tym przez gimnzjalistów i nie tylko) rośnie z roku na rok (dane statystyczne dla wódki i piwa)?
SLD podpowiada im również totalną wolność seksualną.
To się robi ogromny problem - mieszkam przy szkole i niestety wiem co mówię....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rodak, katolik
  • Rodak, katolik
  • 22.09.2011 08:52

Konkordat podpisała ówczesna premier Hanna Suchocka !Wpierw ją znależiono tak jak Rostowskiego gdzieś w Anglii .Suchockiej za tą zdrade Polski dano w nagrodę ambasade w Watykanie, jest ambasodorem Rp przyw Watykanie !!!!! .Watykan ma się najlepiej w dotychczasowych czasach właśnie w Polsce.To jest państwo w państwie POLSKIM! TO MUSI SIE WRESZCIE SKOŃCZYĆ GDYŻ W POLSCE SĄ ROWNIEŻ INNE RELIGIE ,SĄ DYSKRYMINOWANE PRZE KOŚCIÓŁ KATOLICKI I SĄ RÓWNIEZ ATEIŚCI , KTÓRZY TAKŻE SA POLSKIMI OBYWATELAMI I POLSKIMI PATRIOTAMI .
Kościół Katolicki w Polsce , ten obecny jest przeciw naszej polskosci i buntuje przeciw nam i prezydentowi , rżdowi zwyrodnialców i wrogow Polski

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co do pana Kalisza, to stwierdzenie iż Konkordat zapobiega rozpychaniu się kościoła możemy spokojnie zaliczyć do klasyki kabaretu polskiego. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba pan pisze o jakimś innym społeczeństwie, albo mieszka w ogóle na emigracji... Czas powrócić do ojczyzny i przestać pod każdym artykułem pisać w gniewnych komentarzach jakieś dziwactwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli państwo polskie wypowie konkordat to większość społeczeństwa wypowie państwu posłuszeństwo, a umowa "Okrągłego Stołu" zastąpiona zostanie koncepcją "okrągłego dołu" na zwłoki elit.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.