Facebook Google+ Twitter

Kalisz. Miejscowe stany alarmowe

Po obwitych opadach deszczu w regionie na rzece Prosinie na dwóch wodowskazach ogłoszono stany alarmowe .

/Zdjęcie ilustrujące / Fot. Zdjęcie ilustrująceNa Prośnie zostały przekroczone stany ostrzegawcze i miejscami alarmowe. Według najnowszego odczytu z wodowskazu w Piwonicach poziom wody podniósł się w ciągu doby o 13 cm i dziś rano wynosił 215 cm. W Mirkowie na Prośnie również doszło do przekroczenia stanu alarmowego - jak wynika z odczytu poziom wody wynosi tam 273 cm. Podobnie jest w Bogusławiu, gdzie wodowskaz pokazuje 320 cm. W górnym odcinku Prosny, w Gorzowie Śląskim poziom wody w ciągu doby podniósł się aż o 46 cm i wynosi obecnie 165 cm.

Na razie nie ma obaw przed zalaniem??

Poziom wody w Prośnie w Kaliszu i regionie nieznacznie, ale wzrasta. Zdaniem miejskich urzędników powódź nam nie grozi, a woda w większości cieków utrzymuje się w korytach. "W poniedziałek sprawdziliśmy wszystkie newralgiczne punkty miasta" - powiedział Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miasta w Kaliszu:
"Najtrudniej jest na ulicy Pokrzywnickiej, jadąc od miasta, rozlewiska są po prawej i lewej stronie. Trzeba pamiętać, że ulica Pokrzywnicka jest formalnym wałem przeciwpowodziowym, ma taką funkcję dla wód ze zbiornika Pokrzywnica. Dlatego na tej ulicy woda się zatrzymuje. Patrząc na miasto, to woda wszędzie mieści się w korytach. Bezpieczny, póki co, jest Kanał Bernardyński, a także nieobwałowany odcinek Prosny, wzdłuż ulicy Złotej - od ulicy Piłsudskiego w dół rzeki, od Warszówki też woda nie podchodzi."

Także Swędrnia mieści się w korycie i nie ma tam rozlewisk.

Podtopione piwnice, zalane pola, łąki, ścieżki rowerowe - tak wygląda Kalisz w okolicach cieków wodnych. W poniedziałek w Kaliszu rzeka Prosna osiągnęła stan ostrzegawczy, do alarmowego brakuje niecałych 30 cm. Pełni obaw są mieszkańcy Kalisza:

"Jak nie będzie padało to będzie spokojnie, ale jak deszcz nadal będzie występował, to może być różnie. Takie pogody były przepowiadane, teraz prognoza się sprawdza w prawie 90%. Woda ze zbiornika Szałe mogła być spuszczana dużo wcześniej. Teraz, gdy Prosna jest wysoko, nie jest wykluczone, że dotknie to Rajskowa, a to taki newralgiczny punkt miasta. Nikt nigdy nie podejmie decyzji na czas. Decyzja o tym, by doszło do zrzutu wody ze zbiornika, jak co roku, została podjęta zbyt późno. Daj Boże, żeby się nic nie wydarzyło, aczkolwiek bieżące prognozy nie są najlepsze."

Jeśli chodzi o zbiornik Szałe to woda w nim na razie jest gromadzona - więcej wpływa niż wypływa. "Nie wykonujemy tam jeszcze zrzutu awaryjnego" - poinformował Adam Nowak, główny specjalista Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oddział w Ostrowie Wielkopolskim. Maksymalny poziom piętrzenia wody w zbiorniku wynosi 119 m i 30, obecny stan wody wynosi 118 m i 89 cm. "Panujemy nad sytuacją, nasi pracownicy są na miejscu i obserwują zbiornik" - dodał Adam Nowak.

Meteorolodzy ostrzegają, że w związku z opadami deszczu o charakterze burzowym w ciągu najbliższej doby na obszarze zlewni Warty przewidywane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich. W strefie stanów ostrzegawczych utrzymywać się będą stany wody na wodowskazach w: Ołoboku, Białośliwie i Czarnkowie (Noteć). Wzrost do stanów alarmowych prognozowany jest na wodowskazie w Bogusławiu (Prosna).

Źródło: Radio Centrum Kalisz i IMGW

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.