Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22572 miejsce

Kalisz. Powódź już nie zagrozi osiedlu Rajsków?

Po wielu dyskusjach trwających w prasie lokalnej, miasto i województwo uregulowały i "pogłębiły" rzekę Swędrnię, której odcinek przebiega przez osiedle Rajsków.

Po powodzi w 2010 roku (Archiwalne zdjęcia z powodzi w Kaliszu) w prasie lokalnej rozgorzała dyskusja nad tematem zabezpieczenia przeciwpowodziowego terenów osiedla Rajsków przez , które przepływa rzeka Swendrnia. Jednym z pomysłów podsuniętych w tych dyskusjach było zasypanie obecnego koryta rzeki ( mój sprzeciw ku temu pomysłowi wyraziłem w artykule Nie zawracajcie Swędrni kijem) ale ten pomysł nie został z finalizowany.

zdjęcie wykonane telefonem komórkowym przedstawia podmyty już brzeg po "uregulowaniu " / Fot. Paweł KrymarysNa koniec wrzesinia zeszłego roku rozpoczęły się prace regulacyjne na Swendrni. Polegały one na wycince starego drzewostanu, który mógł się przewrócić do koryta rzeki i ograniczyć przepływ wody w niej ale i na jej pogłębieniu. Cała regulacja rzeki rozpoczęła się od jej ujścia. Samo pogłębienie rzeki polega na wybraniu namułu rzecznego , który osiadał na zakrętach rzeki( nie wybierano namułu z dna rzeki). A urobkiem , który został wydobyty na brzeg "umacniano" obniżenia terenu na miedzy walu (na pewnym odcinku rzeka posiada obwałowanie ) i pobliskie tereny przy reszcie rzeki.

Zabieg ten poszerzył koryto samej rzeki o jakieś 2 m ale też podniósł wysokość brzegu o 1m .zdjęcie wykonane telefonem komórkowym przedstawia podmyty już brzeg po "uregulowaniu " i uszkodzony wypust kanału deszczowego . / Fot. Paweł Krymarys
Niestety zapomniano o jednej bardzo ważnej sprawie umocnieniu naruszonych brzegów faszynami, która by zabezpieczała przed wymywaniem brzegów.

Wielu mieszkańców os. Rajsków z którymi rozmawiałem, zadawało sobie pytanie: czy ten zabieg ochroni osiedle przed powodzią? To pytanie zostawiam bez odpowiedzi do następnej wielkiej wody w Kaliszu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.