Facebook Google+ Twitter

Kamczatka. Rośnie aktywność wulkanów. Tołbaczik... ZDJĘCIA

Wzrasta aktywność wulkanów w różnych częściach świata. Od początku roku jedne uaktywniają się a niektóre zaczynają już strzelać kamieniami, pyłem, gazem i lawą. Dzieje się tak na Islandii i Alasce, na Kamczatce i na Filipinach.

 / Fot. Wikimedia CommonsW ostatnich tygodniach i miesiącach dają o sobie znać na świecie wulkany. W kwietniu zaakcentował aktywność Iwan Groźny na Kurylach, w lutym wykazał przebudzenie Gorely na Kamczatce, a w styczniu widoczna była rosnąca aktywność wulkaniczna, między innymi w Nowej Zelandii, na Kamczatce, w Indonezji, na Hawajach i w Ameryce Południowej.

Od paru dni odzywa się drgawkami i pomrukami wybuchów wewnętrznych Hekla na Islandii, wystrzelił w niebo gazami i pyłami Cleveland na Alasce, wczoraj zabił czterech turystów Mayon na Filipinach, i wzrasta aktywność wulkanów na rosyjskim Półwyspie Kamczatka. Obserwatorium Wulkanologiczne Rosyjskiej Akademii Nauk poinformowało, że od kilku dni naukowcy obserwują na Kamczatce, rosnącą aktywność dwóch wulkanów - Płoskij Tołbaczik i Sziwiełucz.

Masyw wulkaniczny Tołbaczik – Zobacz zdjęcie - (Fot. flickr.com/eriagn)

Wulkan Tołbaczik odzyskuje aktywność – Zobacz zdjęcie - (Fot. flickr.com/eriagn)

Według rosyjskiego Obserwatorium Wulkanologicznego, jeden z bocznych kraterów wulkanu Płoskij Tołbaczik, zaczyna wyrzucać lawę na wysokość do 100 metrów.

Płoskij Tołbaczik wszedł w okres aktywności

Cały Płoskij Tołbaczik, którego wysokość przekracza 3 km nad poziomem morza, przejawia silną aktywność sejsmiczną. Wulkan ten nagle ożywił się, 27 listopada 2012 roku, po 36 latach uśpienia. W opinii naukowców, obecnie nie ma jeszcze zagrożenia, dla pobliskich siedzib i gospodarstw mieszkańców. Ale palące wszystko po drodze, potoki płynącej lawy, zniszczyły już doszczętnie dwie stacje obserwacyjno-badawcze Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii. Na zdjęciu Tołbaczik, który stanowi kompleks stratowulkanów w południowo–zachodniej części Kluczewskiej grupy wulkanów - Wikipedia, Autor:Kamchatka-tc.  / Fot. Wikipedia, Autor:Kamchatka-tc

W końcu listopada 2012 roku zaobserwowano, że Płoskij Tołbaczik wszedł w okres aktywności. Wtedy krater wulkanu zaczęła wypełniać płynna lawa, której towarzyszyła wzmożona aktywność sejsmiczna. Teren wulkanu i okoliczny, drżał i dochodziły z jego wnętrza, odgłosy wybuchów. W nocy szczyt wulkanu świecił, podobnie jak Kluczewska Sopka – pokazany na czołowym zdjęciu artykułu - będący największym i najbardziej aktywnym wulkanem Kamczatki.

Ostatnia erupcja wulkanu Płoskij Tołbaczik nastąpiła w 1975 roku – Zobacz zdjęcie - (Fot. newsru.com)

W listopadzie 2012 roku ogłoszono tzw. "pomarańczowy" stan pogotowia dla lotnictwa. Sejsmolodzy oceniali, że w wypadku erupcji, pyły i gazy wulkaniczne mogą zostać wyrzucone na wysokość do 5 tys. metrów w górę. To mogło stanowić poważne zagrożenie dla lotu samolotów.

Wulkan Płoskij Tołbaczik okazał się być wówczas stosunkowo łagodny dla ludzi i samolotów. Ale po krótkim uspokojeniu, w kilka tygodni później, uaktywnił się ponownie.

Masywem Szywiełucza wstrząsają trzęsienia

Drugi wulkan – Szywiełucz, o wysokości 3283 m n.p.m., wyrzuca z gardzieli krateru pył i kamienie, na wysokość dochodzącą do 6 tysięcy metrów. Masywem wulkanu wstrząsają stale powtarzające się trzęsienia terenu. Według naukowców, może to zapowiadać rychłą silną erupcję Sziwiełucza. Ostatnia duża erupcja tego wulkanu wystąpiła w 1975 roku. Ale także w tym roku dawał już kilka razy o sobie znać.

Wulkan Szywiełucz - Zobacz zdjęcie (wikipedia.org/NASA/JSC)

W końcu lutego 2013 r. Szywiełucz wystrzelił w górę na wysokość około 7 kilometrów, słup popiołu – podaje portal meteoprog.pl. Najsilniejsze w minionych dziesięcioleciach erupcje Szywiełucza wystąpiły w latach 1864 i 1964 – wtedy rwące, płonące i palące potoki lawy, rozlały się na przestrzeni wielu kilometrów.

Szywiełucz – to aktywny wulkan, najdalej wysunięty na północ Półwyspu Kamczatka. Jego wysokość to 3283 m n.p.m. Powstał około 60 – 70 tys. lat temu. Zbudowany jest z bazaltów i andezytów. Do wysokości 700 m pokryty jest lasami, a do wysokości 1500 m – łąkami górskimi. Bliskie okolice wierzchołka pokrywa lawa i popiół. Na zdjęciu Szywiełucz w okresie uśpienia - Wikipedia, Author: Dan Miller, USGS.  / Fot. Wikipedia, Author: Dan Miller, USGS.

Dokładnie rok temu Szywiełucz, podobnie jak w lutym bieżącego roku, wyrzucił slup popiołu do wysokości 7 tys. metrów. Chmura gazów i popiołu rozciągała się wtedy, na przestrzeni 200 km, na południowy zachód od wulkanu.

Szywiełucz leży 450 km na północny wschód od Pietropawłowska Kamczackiego. Najbliższa miejscowość - wieś Kliuczi, zamieszkała przez około 6 tysięcy ludzi, położona jest w odległości 50 km od podnóża wulkanu.

Kamczatka ma 400 tys. ludzi i 160 wulkanów

Kamczatka położona w azjatyckiej części Rosji – to duży półwysep o długości 1200 km i szerokości do 450 km, pocięty 14 tysiącami rzek, przecięty na całej środkowej długości górami sięgającymi wysokości 3621 m n.p.m. (to wulkan Iczyńska Sopka). Półwysep rozdziela Morze Ochockie i Morze Beringa. Powierzchnia jego przekracza o 100 tys. km² powierzchnię Polski, a zamieszkuje ją zaledwie 400 tys. osób. Główne miasto - Pietropawłowsk Kamczacki – liczy połowę ludności półwyspu (195 tys. mieszkańców).

Na wschód od Gór Środkowych Kamczatki rozciąga się Nizina Środkowokamczacka, która graniczy z wulkanami tzw. Kluczewskiej Grupy. Największym i najwyższym z nich jest ciągle jeszcze czynny, wulkan Kluczewska Sopka, o wysokości 4750 m n.p.m. Półwysep Kamczatki ma tzw. Wschodni Wulkaniczny Płaskowyż, pokryty wieloma stożkami wygasłych i czynnych wulkanów, jak np. Kronocka Sopka (3528 m), Koriacka Sopka (3456 m), Mutnowska Sopka (2323 m). Ogółem na Kamczatce jest ponad 160 wulkanów, z czego 28 czynnych, a w najwyższych partiach gór występują lodowce, których ogólna powierzchnia wynosi 860 km². Na zdjęciu Kluczewska Sopka – największy i najbardziej aktywny wulkan Kamczatki - Wikipedia, Autor: Tamten at cs.  / Fot. Wikipedia, Autor: Tamten at cs.

Kamczatka to także bogata fauna, a w niej występują: soból, piesiec, wiewiórka, rosomak, niedźwiedź, wydra, wydra morska. Tysiące rzek obfituje rybami, szczególnie łososiami. A, co godne uwagi, Kamczatka jest jedyną ziemią na świecie, w której wodach żyją wszystkie gatunki łososia pacyficznego. Roślinność półwyspu tworzą: tajga, a w wyższych partiach gór - tundra. Dla ochrony unikatowej przyrody, utworzono rezerwat Kronocki, z niezwykłą doliną gejzerów i reliktowych gatunków roślin.

Kamczatka ma również surowce naturalne, w tym wiele rodzajów węgla (od brunatnego do antracytu) oraz niewielkie złoża złota, srebra i rtęci. Pod koniec XIX wieku badał je m.in. polski geolog, zaangażowany w służbie rosyjskiej, Karol Bohdanowicz.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Etna i Stromboli też są niespokojne. jeśliby nastąpiła seria wybuchów, to mamy szanse na ochłodzenie klimatu.
Póki co lody północy szybko, a nawet gwałtownie topnieją.
Gaja nas ostrzega!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wszystko zmierza do jakiejś większej katastrofy, świat się starzeje i trzeszczy coraz bardziej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.