Facebook Google+ Twitter

Kamera termoratownicza w służbie powiatu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-16 10:37

Kamery termowizyjne (termoratownicze) coraz częściej stają się platformami dla współpracy służb, inspekcji i straży w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa powiatów.

21 lipca br. w Centrum Nauki Kopernik odbył się kolejny Warszawski Kongres Pożarnictwa, stanowiący ważne wydarzenie dla środowiska, trwale wpisane w kalendarz wydarzeń naukowych. Jednym z najciekawszych wystąpień podczas kongresu, zarówno z punktu widzenia zarządzenia kryzysowego, jak i szeroko rozumianego bezpieczeństwa była prezentacja wygłoszona przez przedstawicieli stołecznej pracowni badań i analiz termowizyjnych TermoEnergia.

Pomysłem prelegentów, który zwrócił naszą szczególną uwagę jest program mający na celu doposażenie powiatów w specjalistyczne inspekcyjne kamery termograficzne. Kamera inspekcyjna to powszechnie wykorzystywane w audytach budowlanych i energetycznych urządzenie do którego dostęp powinny mieć nie tylko poszczególne służby jak straż pożarna czy policja, ale zasadnym byłoby udostępnienie takiego sprzętu wielu innym podmiotom realizującym swe statutowe zadania na szczeblu powiatu.

Teza taka poparta została doświadczeniami z kilkuletniego okresu sprzedaży kamer inspekcyjnych dla służb, inspekcji i straży w Polsce oraz badaniami ankietowymi przeprowadzonymi podczas poprzednich kongresów.

Idea działania przedstawia się następująco. Jedna wysokiej klasy termowizyjna kamera inspekcyjna, posiadająca zdecydowanie większe możliwości pomiarowe od typowej dedykowanej pożarom termowizyjnej kamery pożarowej, zakupiona ze środków samorządu, zdeponowana byłaby w najbardziej dostępnym terytorialnie i czasowo miejscu powiatu.

Urządzenie, znajdujące się w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego lub Ochotniczej Straży Pożarnej, służyłoby wszystkim służbom, inspekcjom i strażom na terenie powiatu wedle potrzeb i podczas reagowania przypisane byłoby do służby, która zgodnie z zatwierdzoną przez starostę siatką bezpieczeństwa powiatu (wchodzącą w skład Planu Zarządzania Kryzysowego) jest w danej sytuacji wiodąca w działaniach. W przypadku działań prewencyjnych, służby inspekcje i straże korzystałyby z urządzenia zgodnie z planem, mając oczywiście świadomość, że pierwszeństwo użycia kamery przypada działaniom mającym na celu ratowanie życia i zdrowia ludzkiego w stanach nagłych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.