Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27729 miejsce

Kamienice znowu modne

Do niedawna były omijane przez nabywców szerokim łukiem. Nieuregulowany stan prawny, opieka konserwatora zabytków i wysokie koszty utrzymania budziły lęk przed lokowaniem w nie pieniędzy. Dziś apartamenty w historycznych kamienicach to prestiż.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:VarsaviaViaBrzozowa2.jpg

Dla kogo?
Nowa moda zaczyna w Polsce dopiero się rodzić, ale już dziś deweloperzy dostrzegają w niej szansę. Posiadanie luksusowego apartamentu w pięknej zabytkowej kamienicy to prestiż. To dobra inwestycja nie tylko dla klientów indywidualnych, lecz także dla firm i instytucji. Małe mieszkania są kupowane zwłaszcza przez osoby prywatne na potrzeby własne czy na wynajem. Jeśli budynek mieści się w atrakcyjnej lokalizacji, może przynieść pokaźny dochód. Większe lokale czy też całe budynki nabywane są głównie przez organizacje, firmy i instytucje. To dobra lokata kapitału. Apartamenty te często przeznaczane są na siedziby bądź oddziały. Lokale nabywane są również dla kadry zarządzającej firm.

Gdzie i za ile?
Najbardziej poszukiwanymi lokalizacjami są: Warszawa, Kraków i Wrocław. Deweloperzy zwracają jednak uwagę, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się także mniejsze miasta. Duży popyt jest na apartamenty w centrach miast. Ceny mieszkań zależne są przede wszystkim od lokalizacji, położenia w budynku, stanu wyposażenia. Cena jednego metra kwadratowego kształtuje się w przedziale od 7 tysięcy złotych w takich miastach jak Kraków - obręb plant - Poznań, Gdańsk, do bagatela, 22,5 tysiąca złotych w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie - przy Rynku Głównym.

Historyczny urok
Poszukiwane są lokale w starych budynkach. Największym powodzeniem cieszą się nieruchomości przedwojenne. Niepowtarzalna architektura, oryginalne zdobienia fasad, gzymsów, attyk sprawiają, że kamienice przyciągają zainteresowanych. Pięknie odnowione budynki nie straszą już przechodniów i samych mieszkańców. Co więcej, zachęcają do wejścia. Mieszkania w kamienicach charakteryzują się na ogół dużą wysokością, co nadaje im unikalny wygląd. Wysokie okna, drzwi, wysokość dają wrażenie przestrzeni. Często występująca i zachowana sztukateria ścienna nadaje apartamentom historyczny klimat.

Rosnąca podaż inwestycji
Renowacja kamienic przez deweloperów stanowi obecnie 5 % realizowanych przez nich inwestycji, jednak rosnące zapotrzebowanie na tego typu nieruchomości, zachęca coraz większą liczbę inwestorów do takich realizacji. Deweloperów nie zrażają nawet zawiłe i często długotrwałe procedury prawne. Takie inwestycje zapewniają szybki i pokaźny zysk, tym bardziej że wśród potencjalnych nabywców jest coraz więcej zagranicznych klientów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gość
  • Gość
  • 03.12.2010 11:56

Jeśli mieszkanie jest małe, wysokie okna i drzwi mogą tylko DAĆ wrażenie przestrzeni:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wysokie okna, drzwi, wysokość dają wrażenie przestrzeni"

Nie tylko dają wrażenie , ale ZAPEWNIAJĄ przestrzeń

PS wiem z własnego doświadczenia:-))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.