Facebook Google+ Twitter

Kamieniec Podolski - perła Podola

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-09 17:44

Kresy zawsze przyciągały swoją historią i zabytkami. Przyciągały i przyciągają nadal. Coraz więcej Polaków zwiedza te ziemie, coraz więcej Polaków znowu i znowu tu wraca.

Twierdza w Kamieńcu Podolskim / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Twierdza_w_Kamiencu_Podolskim.JPGKamieniec Podolski to miasto w obwodzie chmielnickim, jedno z najstarszych ukraińskich miast z bogatą historią. Stolica Podola i diecezji kamieniecko-podolskiej. Miasto słynące z zamku obronnego, stojącego do dziś nad rzeką Smotrycz. To miejsce, w którym stoczyło się wiele bitew, miejsce, w którym poległ pułkownik Jerzy Wołodyjowski, pomnik ku jego pamięci do dziś stoi obok katedry. Miasto było siedzibą różnych wspólnot zakonnych, takich jak: dominikanie, franciszkanie, jezuici, trynitarze, karmelici, teatyni, bazylianie i in. Aktualnie misje prowadzą na tych ziemiach paulini.

W Kamieńcu Podolskim możemy zaobserwować elementy kultury przedstawicieli różnych narodowości, które były w swoim czasie związane z tym miastem. Jak dla mnie, to dzisiaj najbardziej widoczna jest kultura polska, dlatego, że część mieszkańców ma polskie pochodzenie i, co jest ważne, przekazuje tą kulturę i tradycje następnym pokoleniom. Stare Miasto podzielone jest na dzielnice: polską, ormiańską i ruską. To miejsce gdzie kościół i minaret turecki, ratusz oraz cerkiew prawosławna stoją obok siebie, a każdy kamień przechowuje w sobie odgłosy historii.

Smotrycz / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Twierdza_w_Kamiencu_Podolskim.JPGUważam, że ważnym wydarzeniem sprzed kilku lat, było poświęcenie pomnika Ojca Świętego Sługi Bożego Jana Pawła II w dniu 29 czerwca 2007 r., w obecności kardynała Mariana Jaworskiego oraz biskupa ordynariusza kamieniecko-podolskiego Leona Dubrawskiego, a obok pomnika, uroczyście posadzono dąb Jana Pawła II o numerze 144.

Poza tym radni Częstochowy podczas jednej z sesji wyrazili zgodę na podpisanie Umowy Miast Bliźniaczych z Kamieńcem Podolskim. To pozwoli rozszerzyć współpracę i kontakty międzyludzkie (wymiana młodzieży, udział w zawodach i koncertach).

Niepowtarzalność kanionu rzeczki Smotrycz oraz narodowy park Podolskie Towtry pozwalają miastu pretendować do wpisania na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego ludzkości UNESCO.

Maurycy Gosławski, żołnierz-poeta, tak z sentymentem wspominał swoją "małą ojczyznę"

"Polska każda niwa droga,
Polskie słońce tu i tam,
Lecz najmilsza i szczęśliwa
Ta, co tchnienie dała nam.
We łzach oko, serce w bólu
Wiecznie myśl zwracało tam,
Gdzie rodzinne na Podolu
Przyświecało słońce nam."

I trudno mu się dziwić, bowiem do perły Podola, Kamieńca Podolskiego, myślami powracają nie tylko osoby, dla których był on miastem dzieciństwa, a nawet, te, które choć jeden raz go odwiedziły.

źródło:
własne
lp.gov.pl
czestochowa.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.08.2009 18:19

ok, pozbieram trochę materiałów, właśnie się wybieram do Kamieńca Podolskiego w przyszłym tygodniu to na pewno zrobię co najmniej kilka nowych zdjęć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też chętnie zobaczyłabym galerię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chętnie przeczytałabym coś więcej na temat Twierdzy w Kamieńcu Podolskim (albo obejrzała galerię na ten temat).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.