Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15428 miejsce

Kamieniec Ząbkowicki. Śladami Królewny Marianny Orańskiej

Zbliżając się do Kamieńca Ząbkowickiego już z daleka widać na wzgórzu malowniczą okazałą budowlę. To pałac warowny, była rezydencja niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej w latach 1838- 1872. Dzisiaj to jeden z etapów szlaku Marianny.

Fasada wieży pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. / Fot. Fot. Isabella DegenHistoria życia Wilhelminy Fryderyki Luizy Charlotty Marianny Orańskiej oraz historia powstania pałacu w Kamieńcu należą do najbarwniejszych w XIX-wiecznej Europie. Marianna Orańska była kobietą światową a zarazem niekonwencjonalną postacią XIX wieku. Była na tamte czasy kobietą na wskroś nowoczesną.
Jej poczynania w zagospodarowaniu terenów wschodniej części Sudetów poczynając od Ząbkowic Śląskich, przyczyniły sie do obecnego rozwoju ekonomicznego Ziemi Kłodzkiej. Królewna zwana w tamtych czasach „Dobrą Panią”, stworzyła dla wielu ludzi możliwości pracy i zarobkowania. Budowała drogi, kopalnie rudy, kamieniołomy, założyła hutę szkła w Stroniu Śląskim i Strachocimiu. Zagospodarowała lasy i tereny Białej Lądeckiej gdzie powstały pierwsze hodowle pstrąga. Dzisiaj przygraniczne gminy polskie i czeskie stworzyły projekt "Transgranicznego szlaku Marianny Orańskiej”, dzięki wspólnym środkom finansowym Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Czech i Polski. Szlak Marianny przebiega przez malowniczą, wschodnią część Sudetów, liczy sobie około 200 km, przebiega od Ząbkowic Śląskich poprzez Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, Bila’ Voda, Javornik, Travna, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Kraliky, Międzylesie, Międzygórze do Stronia powracjąc do Kamieńca Ząbkowickiego.
Kamieniec Ząbkowicki jest niewielkim miasteczkiem w południowo-zachodniej części Województwa Dolnośląskiego. Od wschodu graniczy z Przedgórzem Paczkowskim a od północnego zachodu z płaskowyżem ząbkowickim. Pierwsza wzmianka o Kamieńcu Ząbkowickim pochodzi z kronik czeskiego kronikarza Komasa pod datą 1096 r. Wzmianka ta związana jest z najazdem na Śląsk czeskiego księcia Brzetysława, który to wybudował gród warowny i nazwał go Kamieniec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Niesamowity przepych wręcz nie do wyobrażenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cześć i chwała "transformacji politycznej Polski", i osobom tak zaangażowanym jak Włodzimierz Sobiecha z Poznania, skoro skutkiem działalności takich ludzi zostają odbudowywane tak wspaniałe, zapomniane już zamki i pałace w Polsce!

Zawsze wierzyłem w Młodość, i to dzięki Nowemu Myśleniu możliwa jest w Polsce poprawa na lepsze! Transformację polityczną rozumiem tutaj jako porozumienie młodych ludzi, ponad granicami państw i głowami konserwatywnych partii politycznych! Pozdrawiam serdecznie :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Krystyna: dziękuję za tak wpaniały wpis i uzupełnienie mojego tekstu.
Czytałam o imponujących wnętrzach tego pałacu. Ponoć nawet konie w stajniach miały marmurowe żłoby i kryształowe lustra.
W środku jeszcze nie byłam, bo tego dnia, tylko grupy umówione miały wstęp. Na wiosnę mam zamiar odwiedzić Kamieniec Ząbkowicki i zwiedzić wnętrza pałacu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od imienia Marianny Orańskiej pochodzi nazwa pięknych polskich marmurów.
"Biała Marianna – szlachetna odmiana marmuru o śnieżnobiałym kolorze, z miejscowymi zabarwieniami koloru jasnoróżowego i jasnożółtego.
Złoże marmuru Biała Marianna znajduje się na południowo-zachodnim stoku wzniesienia Krzyżnik w Masywie Śnieżnika i znane jest od 1839.
Nazwa marmuru pochodzi od imienia byłej właścicielki dużej części Masywu Śnieżnika i Gór Bialskich księżnej Marianny Orańskiej.
Wartość dekoracyjna białych marmurów porównywana jest do marmurów karraryjskich. Z Białej Marianny wykonano wystrój kamienny we wnętrzach wielu budynków urzędów państwowych, teatrów, hoteli, kin i innych. Białą Mariannę użyto do wystroju wnętrz budynków m.in. sejmu, Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego i hotelu Europejskiego.

W przeszłości z Białej Marianny wyrabiano drobną galanterię: świeczniki, płyty stołowe, garnitury na biurka itp. oraz stosowano do dekoracji kościołów i pałaców m.in. wykorzystywano do dekoracji wnętrz pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. (...)

Zielona Marianna w przeszłości była stosowana do dekoracji wielu kościołów i pałaców m.in. wykorzystywano do dekoracji wnętrz pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. Płytami Zielonej Marianny wyłożono przejścia podziemne przy Dworcu Centralnym w Warszawie. Posłużyły one również do wykonania wystroju wnętrz w hotelu Cracovia w Krakowie" (Wikipedia).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niewyobrażalny jest ogrom pracy włożonej w podniesienie murów z ruiny i pogorzeliska. To, co widać na Twoich zdjęciach nawet nie pozwala się domyślać od jakiego stanu Pan Sobiech zaczynał. Oby Gmina na zmarnowała tej pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Grażyna Kosma, dziękuje za link !
A tu też bardzo ciekawy LINK jak Pan Sobiech musiał walczyć z tymi co chronią ich imunitety. http://podroze.onet.pl/kto-pokocha-zamek-krolewny-oranskiej/c878y

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa historia. Dziękuję za możliwość zapoznania się z nią dzięki tej wspaniałej relacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za ciekawą opowieść i propozycję podróżniczego celu! Uwielbiam takie cele wędrowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielkie podziękowanie za interesujące przedstawienie historii zamku w Kamieńcu Ząbkowickim. Smutne, że w człowieku tak dużo tkwi barbarzyństwa, ale dobrze, że skończyło się happy endem.
Już biegnę do galerii!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Link do zdjęć :link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.