Facebook Google+ Twitter

"Kamienna wioska" - opowieść o samotności dziecka

„Kamienna wioska” to nostalgiczna opowieść Xiaolu Guo, autorki chińskiego pochodzenia.

Okładka książki / Fot. wydawcaBohaterka powieści - Koral - rozpoczyna swoja opowieść w momencie otrzymania paczki od nieznanego nadawcy. Paczka zawiera solonego węgorza, który wyglądem i intensywnym zapachem wywołuje wspomnienia z dzieciństwa.

Koral urodziła się w Kamiennej Wiosce nad morzem; tam zmarła jej matka i tam pozostawił ją pod opieką swoich rodziców ojciec, który z nieznanych powodów znikł na stałe z życia córeczki.

Samotna dziewczynka stała się wkrótce obiektem napaści wiejskiego głupka-niemowy. Po śmierci dziadka, który popełnia samobójstwo, mała Koral, pochwycona i zamknięta w domu niemowy, przeżywa koszmar, tracąc rachubę czasu i wszelką nadzieję. Dalsze, trudne losy dziewczynki, pozbawionej oparcia w rodzinie, obfitują w bolesne doświadczenia życiowe; ostatecznie Koral wyjeżdża z wioski, aby rozpocząć samodzielne życie. Naszą bohaterkę odnajdujemy w Pekinie, gdzie pracuje i mieszka razem z Redem - swoim chłopakiem.

Powieść „Kamienna Wioska” jest opowieścią o dziecku samotnie brnącym dzień po dniu w pełne bólu życie. Specyficzna kultura Kamiennej Wioski i dość okrutne obyczaje, wynikające z warunków życia tej zamkniętej, izolowanej społeczności, dają obraz nędzy, obojętności na cudzy los, ukrytych dramatów (dziadek) i najgłębiej skrywanej miłości (babka). Bardzo mocnym akcentem jest pojawienie się nieznanego ojca Koral, który chce ją tylko zobaczyć przed śmiercią. Subtelne i bardzo dalekie aluzje każą się domyślać, że był on jedną z ofiar chińskiej rewolucji kulturalnej.

Mimo dramatycznych losów małej Koral, książka zawiera również sceny niesłychanie śmieszne. Są to groteskowe wręcz próby porcjowania, moczenia i upychania w lodówce ogromnego węgorza, od którego zaczynają się wspomnienia dojrzałej już bohaterki. Książkę czyta się łatwo, a wspomnienia dorosłej Koral niecierpliwie każą śledzić jej trudne, bolesne dzieciństwo. Warto przeczytać - pogodna, spokojna narracja i racjonalne podejście do życia osoby żyjącej w egzotycznych dla nas warunkach powodują, że na koniec cieszymy się wraz z nią jej szczęściem.

Książka ukazała sie nakładem Wydawnictwa Muza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ja także dziekuje.))
... i od teraz wiem, że napisać moge śmiało...
Jadziu!))...
A co do recenzji, to powtorzę... napisana bardzo przyjemnie i lekko.
... i też śmiało recenzje możesz pisać.
Udana jest!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię chińskie opowiadania, choć zazwyczaj mam problemy z zapamiętaniem imion ich bohaterów. W tej akurat książce nie miałabym jak widać takiego problemu :) Recenzja jest bardzo zachęcająca :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuje obu Paniom za miłe, obiektywne wpisy. To moja pierwsza próba - śmiem sądzić, że prawie udana.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to dobrze że...
"Warto przeczytać; pogodna, spokojna narracja i racjonalne podejscie do życia osoby żyjącej w egzotycznych dla nas warunkach powodują, że na koniec cieszymy się wraz z nią jej szczęściem."
... i to lubie najbardziej. Szczęśliwe zakończenie.))
Pani Jadziu, recenzja została napisana ciekawie, i z przyjemnościa przeczytałam.
Pozdrawiam... i zostawiam *5))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.