Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kamienna wioska" - opowieść o samotności dziecka

Jadwiga Hejdysz
Jadwiga Hejdysz
Okładka ksiązki "Kamienna wioska"
Okładka ksiązki "Kamienna wioska" Jadwiga Kowalczyk
„Kamienna wioska” to nostalgiczna opowieść Xiaolu Guo, autorki chińskiego pochodzenia.

Bohaterka powieści - Koral - rozpoczyna swoja opowieść w momencie otrzymania paczki od nieznanego nadawcy. Paczka zawiera solonego węgorza, który wyglądem i intensywnym zapachem wywołuje wspomnienia z dzieciństwa.

Koral urodziła się w Kamiennej Wiosce nad morzem; tam zmarła jej matka i tam pozostawił ją pod opieką swoich rodziców ojciec, który z nieznanych powodów znikł na stałe z życia córeczki.

Samotna dziewczynka stała się wkrótce obiektem napaści wiejskiego głupka-niemowy. Po śmierci dziadka, który popełnia samobójstwo, mała Koral, pochwycona i zamknięta w domu niemowy, przeżywa koszmar, tracąc rachubę czasu i wszelką nadzieję. Dalsze, trudne losy dziewczynki, pozbawionej oparcia w rodzinie, obfitują w bolesne doświadczenia życiowe; ostatecznie Koral wyjeżdża z wioski, aby rozpocząć samodzielne życie. Naszą bohaterkę odnajdujemy w Pekinie, gdzie pracuje i mieszka razem z Redem - swoim chłopakiem.

Powieść „Kamienna Wioska” jest opowieścią o dziecku samotnie brnącym dzień po dniu w pełne bólu życie. Specyficzna kultura Kamiennej Wioski i dość okrutne obyczaje, wynikające z warunków życia tej zamkniętej, izolowanej społeczności, dają obraz nędzy, obojętności na cudzy los, ukrytych dramatów (dziadek) i najgłębiej skrywanej miłości (babka). Bardzo mocnym akcentem jest pojawienie się nieznanego ojca Koral, który chce ją tylko zobaczyć przed śmiercią. Subtelne i bardzo dalekie aluzje każą się domyślać, że był on jedną z ofiar chińskiej rewolucji kulturalnej.

Mimo dramatycznych losów małej Koral, książka zawiera również sceny niesłychanie śmieszne. Są to groteskowe wręcz próby porcjowania, moczenia i upychania w lodówce ogromnego węgorza, od którego zaczynają się wspomnienia dojrzałej już bohaterki. Książkę czyta się łatwo, a wspomnienia dorosłej Koral niecierpliwie każą śledzić jej trudne, bolesne dzieciństwo. Warto przeczytać - pogodna, spokojna narracja i racjonalne podejście do życia osoby żyjącej w egzotycznych dla nas warunkach powodują, że na koniec cieszymy się wraz z nią jej szczęściem.

Książka ukazała sie nakładem Wydawnictwa Muza.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto