Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24079 miejsce

Kamienne kręgi Stonehenge. Cz. 2

Stonehenge jest najbardziej znaną na świecie budowlą megalityczną. Obiekt zlokalizowany jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. To wspaniałe miejsce dla wielbicieli megalitów oraz tajemnic ludzkości.

Wspaniałe Stonehenge / Fot. W.ArciszewskiKapryśna angielska pogoda okazuje nam łaskawość i dojeżdżamy do Stonehenge w pięknym letnim słońcu. Z oddali miejsce nieco rozczarowuje, megalit wydaje się niewielki, poza tym nastrój miejsca psuje sąsiedztwo zatłoczonej drogi ekspresowej łączącej Londyn z południowo-zachodnią Anglią.

Na szczęście, gdy parkujemy przy wejściu do kompleksu, ekspresówka niknie za wniesieniem. Cały ogromny teren jest ogrodzony, musimy kupić bilety. Obiekty administracyjne pasują do miejsca, są skromne, pozbawione krzykliwych tablic i neonów, a teren parkingu nie wyasfaltowany. Na teren kompleksu wchodzi się tunelem pod lokalną drogą dojazdową.

Zobacz zdjęcia ze Stonehenge

Bezmiar soczystej angielskiej trawy a przed nami Kamienny Krąg. Niestety, nie można wejść w jego obręb, a dyskretnie wyznaczona trasa nakazuje zachowanie sporego dystansu. Można obchodzić go dookoła, oddalać się, leżeć i wypoczywać, ale nie zbliżyć. To skutek zbyt dużej ilości turystycznych wandali, którzy onegdaj „upiększali” stojące głazy napisami oraz odkuwali kawałki na pamiątkę. Obecnie dopuszcza się odwiedzających w obręb kręgu jedynie w dniach przesileń i zrównania dnia z nocą.

Nieszczęsna droga ekspresowa jest widoczna tylko chwilowo w oddali, natomiast ukształtowanie terenu skutecznie chroni przed jej bliższym widokiem i hałasem. Pomaga to w kontemplacji miejsca i odbiorze wrażeń. Istnieją zaawansowane projekty schowania wszystkich okolicznych dróg w tunele, tak by żadne auto nie pojawiało się w polu widzenia.

Kamienny krąg nie jest kompletny i z każdej strony wygląda inaczej. W jego wnętrzu również znajdują się megality. Foldery i zdjęcia najczęściej pokazują jego najbardziej reprezentacyjną, bo najlepiej zachowaną stronę. Tymczasem, każdy głaz z osobna robi na mnie wielkie wrażenie, imponuje wielkością . Najwyższe sięgają 9 metrów wysokości.

Są rzeczywiście potężne. Jedne stoją, inne już leżą. Mają po kilka tysięcy lat. Treść informacji na głównej tablicy podkreśla, że dokładne przeznaczenie kompleksu nadal nie zostało rozszyfrowane do końca. Oczywiście, w folderach i książkach znajdujemy opis kompleksu świątynnego z rytuałami przesileń letnich i zimowych. Krąg wskazuje położenie słońca w czasie przesileń, lecz nadal jest wiele niejasności i zagadek związanych z jego budową i przeznaczeniem.

Zaskoczeniem jest fakt, że Stonehenge to nie tylko ten słynny wielki kamienny krąg. W bliskim sąsiedztwie znajduje się kilka wielkich megalitów, np. Heel Stone . W oddali widać wielkie kurhany położone niejako na zewnętrznym obwodzie wokół głównego kamiennego kręgu oraz inne dziwnie ukształtowania terenu, obwałowania np. tajemniczy pas ziemi Neolithic Cursus, niby tor jazdy (jego skale można ocenić z powietrza). Archeologowie znaleźli wiele miejsc po drewnianych konstrukcjach, w tym również po drewnianym kręgu Woodenhenge kilka kilometrów dalej.

Stonehenge jest więc całym ogromnym kompleksem, którego centralnym punktem jest słynny kamienny krąg. Pomimo, ze chodzę poza kamiennym kręgiem to i tak znajduję się wewnątrz kompleksu. Od lat interesuję się takimi miejscami i potrafię badać je pod względem energetycznym. Wyniki potwierdzają wielką siłę tego miejsca.

Wielką zagadką jest odpowiedz na pytanie jak megalityczny kompleks w Stonehenge zdołał przetrwać kilka tysięcy lat burzliwej historii cywilizacji. Był przecież symbolem pogaństwa a równocześnie potencjalnym źródłem darmowego i cennego materiału budowlanego. Czy miał przypadkowe szczęście, czy to być może skutek jakiejś tajemnej mocy takich miejsc, która ocaliła dla naszego pokolenia również wielkie rzędy megalitów w Carnac oraz inne kamienne kręgi np. w Drombeg, Callanish, Węsiorach czy Odrach ?


PS zapraszam do mojej galerii na temat Stonehenge.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Byłem kilka lat temu na Stonehenge. Niemiłosiernie padało. Uważam co prawda, że kamienny krąg lepiej wygląda na zdjęciach aniżeli w rzeczywistości - mimo tego warto go zobaczyć. Aura mistycyzmu jest niemal wyczuwalna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

HEE HEE
Za wskazanie prawidłowego linku o godz 11:58 otrzymałem do tej pory tylko 4 czerwone łapki. :-)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystyno, Myśmy korzystali z wynajętego auta. Wybrzeże zachodnio-południowej Anglii jest tradycyjnym miejscem urlopowym, a więc na pewno agielskie koleje, lub ichni PKS zapewniają regularne połączenia z np. Londynem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się ten opis:) Chciałabym tam pojechać. Jeśli nie jest się zmotoryzowanym, to jak tam dojechać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowite, muszę to zobaczyć. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Menhiry i Kurhany i Kręgi z głazów ociosanych, Tajemnicze zagadki. ;)) naszej lub nie naszej cywilizacji. Fantazja i wyobrażnia ma pole do popisu. Chociażby dla przygód Asterixa. ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

tutaj prawidłowy link link

Komentarz został ukrytyrozwiń

galeria link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.