Facebook Google+ Twitter

Kamil Durczok: Mam wrażenie, że ja o polityce wiem coraz mniej

O politykę, dziennikarstwo, czyli o dwa światy, tak bliskie, a zarazem tak odmienne. O tym dlaczego K. Durczok politykiem nie chciał zostać, a także o obiektywizm w polskim dziennikarstwie. Kamila Durczoka pyta Karol Andrzejewski.

Cykl Osobowości - WUJ-a - Kamil Durczok / Fot. fot. F.RadwańskiKarol Andrzejewski: Pasja do dziennikarstwa, a czy do polityki też pasja?
Kamil Durczok: Z mojej strony? Nie, absolutnie! To są dwie dziedziny, które mimo, że są bardzo blisko siebie, są oddzielone chińskim murem. Jeżeli ktoś chce zajmować się dziennikarstwem, jeżeli dziennikarstwo jest jego powołaniem, nie ma takiej możliwości, żeby bawił się w politykę.

Kiedy w 1993 roku, w programie Obserwatorium, zaczął Pan przepytywać polityków, znał Pan się na polityce? Bo jak się zadaje pytanie, trzeba wiedzieć o co się pyta. Skąd przyszło to zainteresowanie polityką?
Mam wrażenie, że ja o polityce wiem coraz mniej. Im bardziej mogłoby się wydawać, że mnie już nic w polityce nie zdziwi, tym bardziej politycy potrafią mnie zaskakiwać. Dzisiaj słyszałem polityka, który tłumaczył się z niezapłaconych mandatów, kończąc dyskusję z reporterem RMF FM, że on w końcu ma immunitet. Wydawało mi się, że po 20 latach wolnej Polski nikt z wybrańców narodu nie będzie takim chamem, nie będzie w tak bezczelny sposób tłumaczył swojej bezkarności, a jednak Pan poseł był mnie dziś wstanie zadziwić i w tym zdziwieniu trwam. Nigdy człowiek nie może powiedzieć o sobie, że się zna na polityce. Chętniej mówię, że tę politykę uwielbiam i kocham, chociaż z zawahaniem użyłem tych słów, bo to jest bardzo trudna miłość. Polityka to zawsze była moja pasja, nawet wtedy, kiedy chciałem być dziennikarzem muzycznym.

Słyszałem od kilku dziennikarzy, że dziennikarz, który zajmuje się polityką, ma w sobie ukrytego polityka. Czy zgodzi się Pan z tym? Czy tak też jest w Pana przypadku? Czy myślał Pan kiedyś, że może jednak warto byłoby wkroczyć do tej prawdziwej polityki?
Nie, nigdy o tym nie myślałem, żeby wkroczyć w politykę. Natomiast pewnie jest coś takiego, w każdym z Nas, jak Pan to określił, że mamy w sobie ukrytego polityka, ale myślę, że moment, w którym sami sobie uświadamiamy, że mamy pokusę rządzenia za pomocą medium, w którym pracujemy, powinien być pierwszym dniem absolutnego alarmu i czerwonym światłem z wyraźnym napisem "nie idźcie tą drogą" albo ostatnim dniem pracy w mediach. Jeśli pracujemy po to, aby zmieniać ministrów albo żeby wygrywała ta lub inna partia - to się stajemy właśnie politykami. Natomiast, jeśli łoimy polityków bez miłosierdzia i piętnujemy różne rzeczy, dlatego że wiemy, że z negatywnych zachowań ludziom żyje się gorzej albo władza nie jest tak dobra jak być powinna. Takiego zaangażowania życzyłbym każdemu dziennikarzowi.

Mówił Pan dziś, że dziennikarstwo nie jest obiektywne. To oznacza, że można powiedzieć, że telewizje są polityczne, partyjne? Chcąc poznać szczerą prawdę z polityki, musimy oglądać jeden program, potem drugi, potem następny i sami interpretować fakty ?
Nie, ponieważ między nie obiektywizmem, a właściwie moim sprzeciwem, wobec słowa obiektywizm w dziennikarstwie, a słowem polityczny nie ma żadnego linku. Pan połączył to prostą konkluzją, a moim zdaniem, ta konkluzja jest całkowicie nieuprawniona. To, że nie jesteśmy obiektywni, chociaż powinniśmy być bezstronni, nie znaczy, że jesteśmy polityczni. Ja też się nie zgadzam z modelem włoskim, żeby zapewnić pluralizm polityczny w mediach, to trzeba pierwszą antenę dać jednej partii, drugą drugiej, a trzecią trzeciej partii. To był niestety model lansowany w Polsce przez jakiś czas pod koniec lat 90. Był pomysł, żeby pierwszą antenę wzięło SLD, drugą antenę AWS, a trzecią, czyli dzisiejsze TVP INFO, otrzymało PSL. To jest chore myślenie. Dobranocka dla komunistów, prognoza pogody dla anarchistów. To jest ślepa uliczka. Dziennikarze powinni wykonywać swój zawód uczciwie, powinien im przyświecać tylko jeden interes – interes ich widza, odbiorcy, obywatela.

Dziękuję bardzo za rozmowę.
Dziękuję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.