15473 miejsce

Kamil Stoch zdobył drugie złoto w Soczi i przeszedł do historii!

Współautorzy: Katarzyna Olczak

Kamil Stoch zdobył drugi złoty medal olimpijski na igrzyskach w Soczi! Polak wygrał zawody na dużej skoczni. Cudowna sobota dla Polski - zdobyliśmy dwa złote krążki (po wcześniejszym sukcesie panczenisty Zbigniewa Bródki)!

/ Fot. PAP/Grzegorz MomotRywalizacja na skoczni dużej (HS 140) była drugą konkurencją w skokach narciarskich mężczyzn podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Na liście startowej, wśród pięćdziesięciu zawodników, znalazły się nazwiska czterech Polaków: Piotra Żyły, Macieja Kota, Jana Ziobry i Kamila Stocha. Biało-czerwoni kibice najbardziej liczyli na tego ostatniego, który miał w sobotę walczyć o swój drugi tytuł mistrza olimpijskiego i czwarty złoty medal olimpijski dla Polski w Rosji.

Wskazywano na jednego wielkiego faworyta do triumfu - Kamila Stocha, któremu mieli zagrozić Niemiec Severin Freund i Słoweniec Peter Prevc. Po pierwszej serii najbliżej zwycięstwa był Polak. Stoch skokiem na odległość 139 m wyrównał rekord skoczni, podobnie jak kilka minut wcześniej Noriaki Kasai. Jednak za sprawą warunków atmosferycznych i not sędziowskich Polak otrzymał o 2,8 pkt więcej niż Japończyk (odpowiednio 143,4 i 140,6 pkt). Na miejscu trzecim plasował się Freund (138 m; 140,2 pkt), a tuż za podium Prevc (135; 134,5).

Pierwsze dobre skoki oddali też dwaj Biało-czerwoni. Maciej Kot uzyskał odległość 126 m, dzięki której przypadła mu dwunasta lokata (125,4 pkt). Nieco dalej skoczył Jan Ziobro (128,5 m), ale został sklasyfikowany cztery pozycje niżej (122,1 pkt). Niestety, znacznie poniżej oczekiwań wypadł Piotr Żyła, który przez to, że skoczył 118 m jako czwarty nie uzyskał awansu do serii finałowej (108,7 pkt).

W drugiej serii konkursu w czołówce nie nastąpiły duże zmiany. Kamil Stoch zniósł ciążącą na nim presję i poszybował na odległość 132,5 m (278,7 pkt) i po sześciu dniach powtórzył swój największy sukces, zdobywając mistrzostwo olimpijskie. Niesamowity sukces odniósł też Noriaki Kasai, który w wieku 41 lat został wicemistrzem olimpijskim (133,5 m; 277,4 pkt). Natomiast Peter Prevc i Severin Freund zamienili się miejscami. Słoweniec w finałowej próbie skoczył 131 m (274,8 pkt) i wywalczył medal brązowy, a Niemiec zaliczył odległość 129,5 m (272,2), która dała mu miejsce czwarte.

Natomiast spośród pozostałych Polaków najlepiej wypadł Maciej Kot, który dzięki skokowi na odległość 123,5 m zajął miejsce dwunaste (250,4 pkt). Jan Ziobro skoczył w serii finałowej znów dalej (129,5 m), ale został sklasyfikowany na piętnastej pozycji (246,4 pkt). Z kolei Piotr Żyła został sklasyfikowany ostatecznie na trzydziestej czwartej pozycji.