Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3171 miejsce

Kamila Sammler i jej cień w ostrowieckiej Galerii Fotografii MCK

W piątek, 6 czerwca 2014 roku, w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim została otwarta wystawa „jaCień” autorstwa Kamili Sammler. To kolejne w tym roku spotkanie ostrowczan z twórczością tej artystki.

Kamila Sammler z kustoszem Galerii Fotografii MCK, Andrzejem Ładą (z lewej) i Sergiuszem Sachno. / Fot. Krzysztof KrzakKamila Sammler jest z wykształcenia aktorką. W 1981 roku ukończyła studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, po których na jeden sezon zaangażowała się do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie zagrała Rachel w „Weselu” Wyspiańskiego. W 1982 roku Sammler znalazła się w zespole aktorskim Teatru im. Stefana Jaracza, któremu pozostaje wierna do dzisiaj (z przerwą na czteroletni „romans” z Teatrem Polskim we Wrocławiu). W teatrze współpracowała z takimi twórcami jak Maciej Prus, Bogdan Hussakowski, Tadeusz Junak, Mariusz Grzegorzek czy Zbigniew Brzoza. Zagrała mniejsze i większe role w takich filmach i serialach, jak „Ognisty anioł”, „Prywatne śledztwo”, „Klan”, „Requiem”, „Na dobre i na złe”, „Kryminalni”. Ale nie samym aktorstwem żyje Kamila Sammler, jej drugą pasją artystyczną jest fotografia (od niedawna jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików). Kilka jej prac z cyklu „Adamah” mogli oglądać ostrowczanie w lutym br. podczas wystawy „Fotografia według aktorów”, której aktorka – fotografka była współkuratorem (obok Sergiusza Sachno).Od lewej: Andrzej Łada, Kamila Sammler, Sergiusz Sachno podczas wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak

Fragment wystawy Kamili Sammler. / Fot. Krzysztof KrzakZdjęcia prezentowane podczas obecnej wystawy w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim powstały w latach 2012 – 2013 (jej premiera odbyła się w Starej Galerii ZPAF w Warszawie). Piotr Komorowski napisał o nich: „Fotograficzne obrazy Kamili Sammler są atrakcyjne dla miłośnika formy: kompozycje są znakomite, zaś dynamika kadrów zaprasza oko do permanentnej pracy, po to jednakże, by przygotować grunt pod głębszą analizę, bowiem nie dekoracyjność jest jedynym, czy podstawowym elementem zestawu, który autorka opatrzyła znaczącym tytułem Ja - cień. To, co istotnie wyczuwam, to emocje związane mocno z jej osobistym (…) sposobem przeżywania świata. W istocie mamy do czynienia z teatrem cieni prezentującym serię autoportretów, które poprzez swoje niedopowiedzenie i ulotność tym bardziej intrygują, w sposób oczywisty ilustrując jedną z kluczowych kwestii filozoficznych nawiązujących do rozróżnienia pomiędzy bytem a byciem”.

Fotografie Kamili Sammler. / Fot. Krzysztof KrzakPrzygoda Kamili Sammler z fotografowaniem cienia rozpoczęła się przypadkowo, gdy artystka wybrała się z aparatem fotograficznym o tak zwanej „złotej godzinie” nad morze i zamiast fotografować zachód słońca, ujrzała za sobą coś, co tak naprawdę chciała sfotografować. – Cień uosabiał wszystko, co mnie w sztuce interesuje, co jest kondensacją, symbolem tajemnicy, metafizyki, za pomocą czego mogę bardzo dużo opowiedzieć o sobie, swoich sprawach osobistych, a także ogólnych – mówiła Kamila Sammler podczas wernisażu w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Tak pojawił się wątek, który zaczęłam rozwijać i który stał się moją obsesją. Cień chodził za mną, ja chodziłam za nim, rozmawiałam z nim, aż w pewnym momencie on się uwolnił i zaczął żyć własnym życiem.
Prace Kamili Sammler prezentowane będą w Ostrowcu Świętokrzyskim do 2 lipca 2014 roku. / Fot. Krzysztof Krzak Fragment wystawy Kamili Sammler w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jestem pod wrażeniem ilości niezwykłych wydarzeń kulturalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.