Facebook Google+ Twitter

Kamiński: Lech Kaczyński nie wie nic o więzieniach CIA w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-23 15:58

Prezydencki minister Michał Kamiński podkreśla, że Lech Kaczyński nie ma żadnych informacji na temat więzienia w Polsce talibów przez amerykańskie służby.

Dziennik "New York Times" napisał, że w naszym kraju znajdowało się jedno z najważniejszych tajnych więzień CIA. Mieli być w nim przesłuchiwani członkowie al-Kaidy.

Michał Kamiński przypomina, że takie informacje już wcześniej pojawiały się w prasie zachodniej, ale nie udało się ich udowodnić. Zaznaczył jednak, że opisywany w prasie okres przypada na prezydenturę Aleksandra Kwaśniewskiego a nie Lecha Kaczyńskiego.

Nowojorska gazeta twierdzi, że polskie służby specjalne chętnie współpracowały z Amerykanami.
"New York Times" opublikował obszerny artykuł o tym, jak CIA wydobywała zeznania od domniemanego architekta ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku, Chalida Szejka Mohammeda. Został on schwytany 1 marca 2003 roku na przedmieściach Islamabadu. Stamtąd przewieziono go do Afganistanu, a następnie do Polski.

"New York Times" napisał, że Polskę wybrano z powodu braku kulturowych i religijnych związków z al-Kaidą, co minimalizowało ryzyko infiltracji czy ataku. "Najważniejsze była jednak ochocza pomoc ze strony oficerów polskiego wywiadu" - podkreśla gazeta. "New York Times" cytuje byłego dyrektora CIA do spraw tajnych operacji Jamesa Pavitta, który miał nawet określić Polskę mianem 51 stanu USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.