Facebook Google+ Twitter

Kamiński odpowie za przekroczenie uprawnień. Sąd Okręgowy uchylił decyzję o umorzeniu

Warszawski Sąd Okręgowy podjął decyzję, o uchyleniu decyzji sądu I instancji i przekazał do ponownego rozpatrzenia sprawę, w której Mariusz Kamiński jest oskarżony o przekroczenie uprawnień. Proces ma związek z głośną przed pięciu laty "aferą gruntową".

 / Fot. Marcin Obara/PolskapresseDzisiejsze posiedzenie Sądu Okręgowego, odbyło się za zamkniętymi drzwiami, w specjalnie zabezpieczonej, m.in. przed ewentualnym podsłuchem sali Sądu Najwyższego.

Zażalenie dotyczyło decyzji Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście z 20 czerwca 2012 r. Tego dnia sąd, na tajnym posiedzeniu umorzył niejednogłośnie, na wniosek obrony, proces - jeszcze przed jego rozpoczęciem. We wszystkich zarzutach stawianych oskarżonym, sąd I instancji uznał "brak znamion przestępstwa".

Sąd jednak uznał, że istniała wiarygodna informacja o "zamiarze popełnienia przestępstwa". W ocenie sądu, "CBA miało prawo posługiwania się wytworzonymi na potrzeby operacji, dokumentami". Także w kwestii podsłuchów, sąd nie dopatrzył się przestępstwa. Tylko jeden sędzia, nie zgadzając się z umorzeniem, złożył zdanie odrębne.

W 2010 roku, Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie oskarżyła Mariusza Kamińskiego (obecnie posła PiS i zastępcę szefa partii) oraz jego trzech podwładnych: byłego wiceszefa CBA, Macieja Wąsika (obecnie stołecznego radnego PiS) i byłych dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA, Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela.

Wszystkim czterem oskarżonym zarzucono przekroczenie uprawnień, nielegalne działania operacyjne CBA oraz podrabianie dokumentów i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Grozi im za to do 8 lat więzienia. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do zarzutów; wszyscy uznali je za polityczne.

Przypomnijmy, że afera gruntowa doprowadziła niespodzianie w lipcu 2007 roku, do dymisji z rządu byłego wicepremiera Andrzeja Leppera oraz rozpadu rządowej koalicji: PiS-Samoobrona-LPR i przedterminowych wyborów.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.