Facebook Google+ Twitter

Kampania "Badaj znamiona! Dzień walki z czerniakiem"

27 kwietnia obchodzimy Dzień walki z czerniakiem. Ta kampania ma za zadanie zwrócić uwagę na szerzący się problem czerniaka, a także pogłębić wiedzę Polaków na jego temat.

 / Fot. http://www.badajznamiona.pl/gdzie-sie-badac.htmlAkcja ma na celu zachęcić nas do obserwowania i badania niepokojących znamion. Wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie zbadać stan swojej skóry, skontrolować znamiona, a także zasięgnąć porady specjalistów.

W Polsce liczba zachorowań na czerniaka skóry wynosi średnio 1050 przypadków rocznie. Ważną przyczyną zachorowań jest nasilone promieniowanie ultrafioletowe (UV) działające na osoby o białej skórze z niewielką zawartością melaniny. Najbardziej niebezpieczne jest wielokrotna, krótkotrwała, lecz intensywna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, prowadząca do oparzeń skóry, zwłaszcza w młodym wieku. Nie bez powodu więc mówi się o brzemiennych skutkach opalania się na "przecudnych" solariach.

Czerniak rozwija się z melanocytów naskórka lub znamionowych komórek melanocytowych w naskórku lub skórze właściwej. Ponad 90 proc. przypadków czerniaka występuje na powłokach skórnych. Jest nowotworem o wysokim stopniu złośliwości. Od około 20-30 lat obserwuje się szybki wzrost zachorowalności u ludzi rasy białej w skali światowej. Co 10 lat podwaja się ilość zachorowań. Powstaje w skórze niezmienionej lub w obrębie znamion. Znamiona ulegają transformacji neoplastycznej wykazują pewne cechy

Czynniki ryzyka
Rasa biała,skłonność skóry do oparzeń słonecznych, duża liczba znamion – ponad 100, atypowe znamiona barwnikowe o średnicy większej niż 7mm. Szczególne cechy genetyczne: u krewnych osób chorych na czerniaka notuje się 2,5-krotnie większe ryzyko wystąpienia czerniaka.

Przydatna metoda ABCDE:
A: asymetria
B: brzegi nieregularne
C: color
D: diameter (średnica) >6mm
E: elevation (uniesienie)

Możliwości profilaktyki
Zmniejszona ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza w lecie w godzinach 10.00-14.00, ochrona skóry odpowiednią odzieżą i kremami, usuwanie podejrzanych znamion. Okresowe oglądanie zmian skórnych, konieczne zwłaszcza u osób obarczonych zwiększonym ryzykiem zachorowania.

Prosty sposób samokontroli polega na mierzeniu średnicy obserwowanych znamion co 2 miesiące; wówczas chory może łatwo samodzielnie i zarazem obiektywnie ocenić ewentualną zmianę wielkości.

Złośliwość czerniaka wynika z jego cech: pełna autonomia komórek nowotworowych , zdolności do przerzutów już przy dostępie do powierzchownych naczyń skóry, zdolności do naciekania w głąb i w szerz. Innymi słowy – przerzuty powstają bardzo wcześnie, a złośliwość tego nowotworu jest przez to bardzo wysoka. Rokowanie zależy od wczesnej diagnostyki!
Warto już teraz zainteresować się problemem. Wszelkie informacje dotyczące akcji, miejsc gdzie można przeprowadzić badania, sposób samokontroli znajdą Państwo na stronie Badaj Znamiona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.