Facebook Google+ Twitter

Kampania wrześniowa widziana inaczej - "www.1939.com.pl"

"www.1939.com.pl" to książka rozpoczynająca trylogię Marcina Ciszewskiego o Pierwszym Samodzielnym Batalionie Rozpoznawczym z XXI wieku, przeniesionym w realia II wojny światowej.

Marcin Ciszewski - "www.1939.com.pl" / Fot. wydawnictwo War Book1 września 1939 roku. Rozpoczął się atak hitlerowskich Niemiec na Polskę. Znana z historii pod nazwą Kampanii wrześniowej batalia, pomimo licznych heroicznych rozdziałów takich, jak obrona Westerplatte czy bitwa pod Wizną, skazana jest na klęskę. Około 12 godzin po rozpoczęciu niemieckiego natarcia, tuż za południowo-zachodnią granicą II Rzeczpospolitej, zrządzeniem dziwnych okoliczności zjawia się jednostka Wojska Polskiego rodem z 2007 roku w sile wzmocnionego batalionu. Żołnierze wyposażeni w klucz unowocześnionych śmigłowców Mi 24, czołgi PT 91 Twardy czy zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4 szyłka, chcąc nie chcąc angażują się w walkę.

Pozornie surrealistyczna fabuła, zgodnie z którą jesteśmy świadkami fikcyjnej, II i III odsłony bitwy pod Mokrą ukazuje pełen dramatyzm wydarzeń z września 1939 roku. Autor w interesujący sposób oddaje realia obrony polskiego terytorium w sytuacji dysproporcji uzbrojenia i zasobów. Pokazuje taktyczne zastosowanie nowoczesnego oręża, które powstanie dopiero za 68 lat. Czytelnik pozna między innymi różnice w zasięgu ognia jednostek z II wojny światowej i tych mu współczesnych.

Na szczególną uwagę zasługuje opis wizyty dowódcy batalionu Jerzego Grobickiego w - jeszcze wolnej - Warszawie. Ciszewski dość dokładnie rysuje szok uczestników wyprawy wywołany ujrzeniem stolicy w przedwojennym jej kształcie. Razem z nimi oglądamy tętniące życiem serce Polski, pełne uroku i piękna nieznanego późniejszym pokoleniom.

Czytelnik na kartach książki spotka również elitę polskiego wojska z Naczelnym Wodzem, marszałkiem Edwardem Rydzem-Śmigłym i dowódcą Wołyńskiej Brygady Kawalerii, pułkownikiem Julianem Filipowiczem na czele. To, co cechuje wszystkie 3 książki Ciszewskiego, a więc "www.1939.com.pl", "www.1944.waw.pl" i wreszcie "Majora", to także próba ukazania różnic między etosem wojskowym we współczesnym nam wojsku i tym znanym z II wojny światowej. Autor wykorzystuje sprawnie mit polskiego oręża, nie zapomina jednak o jego słabościach związanych z uzbrojeniem i błędami taktycznymi. Rysuje przy tym możliwy alternatywny scenariusz działań wojennych, który być może miałby szanse powodzenia nawet bez ściągania z przyszłości wzmocnionego batalionu dysponującego nowoczesną technologią.

Eksperyment intelektualny polegający na korygowaniu historii i rozpatrywaniu różnych możliwości rozwoju wypadków, ma w przypadku Ciszewskiego o tyle sens, że dzięki niemu czytelnik sporo może się dowiedzieć o przeszłości. Jest to pewien paradoks, który na pewno skłoni każdego, kto przeczytał pierwszy tom trylogii, do sięgnięcia po kolejne tomy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Robert Banach
  • Robert Banach
  • 18.09.2012 13:31

Zupełnie nie rozumie tych zachwytów nad prozą pana Ciszewskiego.Pomysł nie nowy.Przed nim dokładnie to samo zrobili inni.W dodatku znacznie lepiej.W cyklu www są to wyłącznie odgrzewane kotlety na dodatek nie najlepsze językowo.Opisy bitew mało wiarygodne podobnie jak papierowe postacie.Dialogi na poziomie gimnazjum.W sumie otrzymujemy literackiego potworka rozpisanego na dodatek na cztery tomy. Przeczytałem dwa.Na więcej zabrakło mi sił i cierpliwości.Dobrze że książki zostały pożyczone z biblioteki.
Własnych środków na coś takiego na pewno bym nie wydał.Szczerze mówiąc nie polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciej Obara
  • Maciej Obara
  • 05.09.2010 18:26

Świeżo (kwadrans) po lekturze podzielę się kilkoma spostrzeżeniami. Pozycja ma bardzo niewiele, bo tyle co kot napłakał, wspólnego z fantastyką czy fantastyką naukową. Fantastyczne jest tylko urządzenie do transportowania w czasie i nic poza tym. Z tego względu za książkę spokojnie mogą się brać nawet ci, którzy na fantastykę mają alergię. Nie powinni natomiast brać się ci, którzy mają alergię na otwarty umysł i luźnie "co by było gdyby?". Pan Ciszewski z pewnościa posiada nie lichą wiedzę na temat uzbrojenia zarówno ówczesnego jak i dzisiejszego - opisy szczegółowe, konkretne. Czytając je ma się wrażenie wydarzeń mocno osadzonych w realiach. Ale to wszystko. Wątek sensacyjny jest mocno ogólny i nawet bardzo cierpliwy czytelnik w końcu traci chęć jego śledzenia. Naciągane i mało wiarygodne są też kontakty i współdziałanie ze strony dowództwa WOjska Polskiego tamtych czasów. Uzyję nawet słowa: naiwnie opisane. Mimo to pozycję "www.1939.com.pl" polecam lako lekturę odstresowującą, lekką - zupełnie jak kolejny film sensacyjny z Brucem Willisem. Bez zagłębiania się w szczegóły. Z ciekawości sięgnę po części następne, ponieważ akurat mam ochotę na niezobowiązujące, lekkie przyjemne czytanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, akurat taka fantastyka mi nie leży. Realia współczesnego pola walki są zupełnie inne i gdyby co to nikt nie jest w stanie zmierzyć się z tym a fantastyka tego pokroju nie jest ciekawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ my mamy kompleksy ! ( My, naród ). Ale chyba lepiej skompensować je pisząc takie zmyślone historyjki niż zakłamywać prawdziwą historię jak to ma miejsce np: z bitwą warszawską 1920. A tak swoją drogą nasza megalomania zawsze chce walczyć o świat, jakby samej Polski było jej mało ( krzyczący "wielkość!" tacy mali).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Inaczej mówiąc co by było gdyby?Zastanawia mnie czy da się odwrócić historię, to trochę niebezpieczna zabawa.Może przynieść więcej szkód u Czytelnika słabo znającego historię i mylić mu fakty z rzeczywistością. Eksperyment intelektualny to pewne ale jaki przyniesie skutek tego nikt nie wie, i dlatego warto się nad tym zastanowić.Czytając fantastykę wiem,że to fantastyka.Dla mnie Lem i paru innych pisarzy to klasyka w dobrym znaczeniu.Takiego gdybania po prostu nie lubię .Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.