Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6278 miejsce

Kampania wyborcza w internecie – Sosnowiec

Zbliżają się wybory samorządowe. W Sosnowcu, tak jak w wielu innych miastach, odbywa się walka o fotel prezydenta. Przyjrzałem się kampanii wyborczej prowadzonej w internecie przez kandydatów na prezydenta miasta.

Głównymi kandydatami na stanowisko prezydenta Sosnowca są : obecny prezydent Kazimierz Górski (34% poparcia w ostatnim sondażu Gazety Wyborczej), Jarosław Pięta (PO - 22%), Karol Winiarski (kandydat niezależny - 15%) oraz Damian Grzegorzewski (Samoobrona - 5%). Kandydaci stosują stare, sprawdzone metody dotarcia do wyborców - plakaty, billboardy i ulotki. A co z internetem ? Czy w erze internetu sosnowieccy kandydaci postarali się i stworzyli ciekawe i profesjonalne witryny ?

Górski - "nie można znaleźć strony"
Niestety nie udaje mi się znaleźć witryny Kazimierza Górskiego. Może uznał on, że jako urzędujący prezydent nie musi się w taki sposób prezentować. A może zrezygnował z uruchomienia witryny gdyż domeny kazimierzgorski.pl (poświęcona słynnemu trenerowi piłkarskiemu), gorski.pl, a także k.gorski.pl są już zajęte ? Aby dowiedzieć się czegoś więcej o prezydencie musimy się więc udać na stronę urzędu miasta (um.sosnowiec.pl). Tam możemy przeczytać notę biograficzną Kazimierza Górskiego i obejrzeć dwa zdjęcia. To niewiele.

Pięta - w kolorach PO
jaroslawpieta.plTeraz szukam witryny kandydata Platformy. Niestety po wpisaniu w Google "Jarosław Pięta" nie pojawia się na ekranie wynik z oficjalną stroną kandydata. Do jego strony docieram dopiero przez stronę sosnowieckiej PO.
Strona nie odbiega stylistyką i kolorystką od innych witryn ludzi Platformy które widziałem. Dominuje kolor biały, niebieski i pomarańczowy - kolory PO. Znajdujemy tutaj dość dużo informacji poukładanych w kilka działów. W dziale "o kandydacie" znajdziemy krótką notkę biograficzną. Jest także dział "aktualności" (można tam m.in. przeczytać o zniszczeniu billboardów Jarosława Pięty - to zdarzenie dowodzi, że walka wyborcza zaczęła się na dobre), dział "galeria" (niestety "w przygotowaniu" - zapewne do wyborów nie zdąży być przygotowana) oraz "program" (na szczęście po wejściu do tego działu nie pojawia się napis "w przygotowaniu"). Strona Jarosława Pięty wygląda profesjonalnie, zawiera dość dużo informacji, chociaż mogłoby na niej być więcej niż jedno zdjęcie kandydata. Nie można też napisać e-maila do kandydata, co jest bardzo dużym minusem.

Winiarski - wesoła zieleń
winiarski.plKolejnym kandydatem którego spróbuję znaleźć w sieci jest Karol Winiarski. Po wpisaniu w Google jego imienia i nazwiska łatwo udaje się nam znaleźć jego stronę.
Witryna zaskakuje kolorystyką - dominuje na niej jaskrawa, wesoła zieleń. Nie za często się zdarza, że politycy decydują się na taką żywą kolorystkę swoich billboardów czy stron internetowych.
Co do strony merytorycznej, to na stronie Winiarskiego informacje umieszczone są w dwóch działach. Mamy tutaj dział "o sobie", oraz bardzo obszerny dział "program" podzielony na kilka mniejszych działów tematycznych.
Bardzo dużym plusem tej strony jest umieszczenie na niej adresu mailowego kandydata. Znając aktywność Pana Winiarskiego na forach internetowych dotyczących Sosnowca, można mieć nadzieję, że otrzymamy odpowiedź na pytanie przesłane e-mailem do tego kandydata.

Grzegorzewski - "nie można znaleźć strony"
Ostatnim kandydatem którego stronę spróbuję znaleźć jest Damian Grzegorzewski. Po wpisaniu do wyszukiwarki jego imienia i nazwiska nie natrafiam na jego oficjalną stronę. Nie udaje mi się też dotrzeć na nią przez witrynę śląskiej Samoobrony, ani wpisując adres damiangrzegorzewski.pl, grzegorzewski.pl i kilka innych. Daję sobie więc spokój z dalszymi poszukiwaniami.

Podsumowując, na czterech głównych kandydatów na prezydenta Sosnowca znalazłem strony internetowe tylko dwóch kandydatów. Obie są zrobione dość profesjonalne i zawierają wiele ważnych informacji. Tak więc w internecie wygrali Jarosław Pięta i Karol Winiarski. Czy w wyborach także oni zajmą dwa pierwsze miejsca ?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

jagoda m
  • jagoda m
  • 12.11.2010 18:57

Panie Górski co z naszymi działkami to powinno być odebrane warszawie niema pan ludzi biednych i zopłat wspomagać .my działkowicze biedoki też chcielibysmy miec ta własnośc te pare ar nic pan nie zrobił w tej sprawie niemamy własnosci to mamy złodziejów bo mówia ze to nie wasze.Czekam na odpowiedz w tej sprawie

Komentarz został ukrytyrozwiń

I znów moje niedopatrzenie...to już drugie w tym artykule. Zaczynam żałować, że opublikowałem ten tekst :)

Panie Krzysztofie,
bardzo mi przykro, że nie wspomniałem o Panu i o Pana stronie w tym tekscie, jednak opisywałem w nim strony internetowe kandydatów na prezydenta Sosnowca którzy byli uwzględnieni w sondażu Gazety Wyborczej opublikowanym 18.09.2006 r. Niestety nie znalazłem w nim Pańskiej osoby. Domyślam się, że w wyborach prezydenckich wystartuje więcej niż pięc osób, ale nie oznacza to, że osoba pisząca jakikolwiek tekst o wyborach samorządowych musi wspominać o wszystkich kandydatach (chociaż Pan, jako kandydat największej partii w Polsce słusznie oczekuje, że bedzie wymieniany wśród faworytów). Niestety nie słyszałem o innym sondażu badającym poparcie dla kandydatów na prezydenta Sosnowca, i po prostu nie wiedziałem, że Pan kandyduje. Gdybym wiedział, to na Pewno opisałbym Pana witrynę (właśnie ją odwiedziłem - bardzo fajna witryna, szczególnie galeria - jest Pan jedynym kandydatem, który nie bał się pokazać swoich prywatnych zdjęć - brawo!).

Chciałem jeszcze raz podkreślić, że moje niedopatrzenia i błędy nie są dowodem na moją stronniczość, czy sympatyzowanie z jakimkolwiek z kandydatów, są one po prostu niedopatrzeniami i błędami. Wynikają one z braku doświadczenia i profesjonalizmu. Obiecuję jednak, że postaram się poprawić :)

Pozdrawiam Pana Krzysztofa i życzę powodzenia w wyborach ( tak jak innym kandydatom, także tym którzy jeszcze się odezwą i sptają dlaczego nie napisałem nic o nich).

Artur Szczęsny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto treść maila, jaki dotarł do redakcji link Niech będzie (kolejnym, jak widzę) przypomnieniem i przestrogą nie tylko dla Artura, ale i dla innych autorów, którzy podejmują się pisania poważnych tekstów o poważnych sprawach. Tomasz Kowalski

Witam Panie Arturze
Ze zdziwieniem przeczytałem, że zaliczył Pan do grona "głównych" kandydatów na prezydenta Sosnowca Pana Damiana Grzegorzewskiego z SO z 5% poparciem, a pominął Pan kandydata PiS - czyli moją skromną osobę. Ponieważ obserwowałem poczynania konkurencji w internecie, to pozwolę sobie podzielić się z Panem informacją, że witryny internetowe pozostałych kandydatów zaczęły pojawiać się najwcześniej po tygodniu po starcie mojej.
Pana decyzja i Pana rzetelność dziennikarska, którą warto szanować, bo jej ocena trwa dłużej aniżeli jedna kampania wyborcza.

Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Krzysztof Haładus
www.haladus.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę to głupio zabrzmi, ale wycofuję słowa o stronniczości autora :-)
Ja nadal jestem stronniczy...
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za uwagę. Moja wina, moja wina...
Nie znalazłem strony Pana Górskiego, ale teraz wiem, że jest. W tekście nie pisałem, że takiej witryny nie ma tylko, że ja jej nie znalazłem - faktem jest, że dotarcie do niej jest dość trudne. O jakości witryny decyduje także łatwość jej znalezienia...

Mimo wszystko przepraszam za moją niedokładność.

A tutaj parę słów o stronie kazimierzgorski.sosnowiec.pl :

Faktycznie witryna Kazimierza Górskiego prezentuje się bardzo efektownie, zarówno od strony wizualnej jak i merytorycznej. Znaleźć tutaj możemy m.in. galerię zdjęć Pana Górskiego, notę biograficzną, a także mamy możliwość zadania pytania obecnemu prezydentowi.
Jednym zdaniem - witryna Pana Kazimierza Górskiego prezentuje się najlepiej i to jej należy przyznać pierwsze miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Strona wyborcza Pana Górskiego funkcjonuje od 16.10.
http://www.kazimierzgorski.sosnowiec.pl
Merytorycznie i wizualnie jest chyba najlepsza, ale ja (podobnie jak autor powyższego artykułu) jestem stronniczy... :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.