Facebook Google+ Twitter

Kampania: wygrywa PiS

Nowy spot wyborczy PiS-u jest rewelacyjny. Jeżeli w taktyce Platformy Obywatelskiej nic się nie zmieni, partia Jarosława Kaczyńskiego zmiecie ją jakością swojej kampanii wyborczej.

Dziś miała miejsce premiera nowej reklamówki wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Ponownie pojawiają się w niej tajemnicze, szemrane postacie, znane z pierwszego „gangsterskiego” spotu PiS. Postacie te znów symbolizować mają „układ”, czyli głównego przeciwnika pozytywnych zmian w Polsce. Tym razem jednak filmowi biznesmeni to również zwolennicy haseł wyborczych Platformy Obywatelskiej: spokój, szacunek, budowanie.

Chcą spokoju, by mogli robić ciemne interesy w najlepsze. Ludzie, którzy zgodnie z poprzednim spotem, wręczali niegdyś łapówki władzy (i opozycji), narzekają na Kaczyńskich, chcą w końcu powrotu starych dobrych czasów, co miałaby im zapewnić wygrana opozycji. W spocie ponownie pojawiają się także złośliwe „tunele wzdłuż Wisły”, które również uderzać mają w PO, odpowiedzialną za projekt (swoją drogą, jeżeli Platforma twierdzi, że w sprawie tunelu nie ma sobie nic do zarzucenia, to dziwię się, że nie przedstawia jeszcze ekspertyzy stwierdzającej, że z tunelem wszystko w porządku).

Reklamówka PiS to wyśmienita, po prostu, odpowiedź na hasła PO. Jest w niej wszystko to, co w przekazie serwowanym stale przez Prawo i Sprawiedliwość najważniejsze: podkreślanie uczciwości rządzącej ekipy, wytłumaczenie i usprawiedliwienie ostrej krytyki ze strony (skorumpowanych) elit, podtrzymanie podziału PiS - reszta. Jest też brutalna krytyka najpoważniejszej partii opozycyjnej, w dodatku w niezwykle przemyślanym stylu. Sam przekaz i jego forma nie wszystkim muszą się podobać, trudno jednak nie przyznać, że wpisuje się on znakomicie w spójny i logiczny, budowany w kampanii wizerunek partii.

Platforma Obywatelska, na razie, w tym boju na hasła nie ma żadnych szans. Aż trudno uwierzyć, by nie potrafiła zorganizować sobie takiego zaplecza marketingowego, które byłoby w stanie podjąć walkę z PiS jak równy z równym. A wyraźnie brakuje jej pomysłów. Gołym okiem widać, że partia Kaczyńskich jest zawsze pół kroku z przodu i dyktuje warunki gry.

Jedyną szansą na przejęcie inicjatywy i wyrwanie się z prowadzącego do niechybnej klęski Platformy układu kampanii, wydaje się próba podjęcia przez nią debaty merytorycznej. Jeżeli w najbliższym spocie PO klarownie przedstawi swoje założenia programowe, postawi na przekaz pozytywny, bez przesadnych odniesień do obecnego rządu, ma szansę na zmianę linii frontu. Ma też wtedy szansę na faktyczne przekonanie ewentualnych wyborców do chęci prowadzenia polityki w realnie innym niż PiS stylu. Jeżeli przeprowadzi to dobrze, być może uda się jej odesłać w niepamięć fatalne reklamówki „spokój, szacunek, budowanie” (co do samej koncepcji nie takie tragiczne, ale nie wierzę, by marketingowi profesjonaliści nie potrafili przedstawić dwudziestu lepszych pomysłów).

PO musi się z tym spieszyć. Pech Tuska chciał, że PiS robi to, o czym spece PO jeszcze nie zdążą pomyśleć. To właśnie Jarosław Kaczyński będzie uczestniczył w pierwszej debacie programowej i to z... Aleksandrem Kwaśniewskim (swoją drogą dziwne, że TVP nie wpadała na pomysł, by sama je cyklicznie, w różnych konfiguracjach politycznych, organizować). Dla PO nie może zdarzyć się nic gorszego niż ustalenie podziału na linii PiS – postkomuniści.

Problemem Platformy nie jest to, że jest ona niewyrazista. W wielu kwestiach (choćby gospodarczych, służby zdrowia) jest dużo bardziej wyrazista niż PiS. Problemem Platformy jest niepoukładanie prezentowanego przekazu, a w zasadzie brak jego koncepcji. Nie przypadkiem w ciągu dwóch dni kilku ważnych polityków PiS udziela wywiadów, w których pojawia się słowo „oligarchia”. PiS, poprzez usystematyzowanie zbioru idei i dogmatów, obecnych na co dzień w wypowiedziach i działaniach jego przedstawicieli, prezentuje się jako partia o określonym celu, konsekwentnie (a nawet, co podkreśla nieustannie premier, wbrew niezwykłym utrudnieniom) do niego dążąca.

Gdy wyborca przeczyta lub usłyszy wypowiedzi Tuska, Rokity, Śpiewaka, Gowina, Palikota, a na dokładkę obejrzy Nelly Rokitę na konwencji PiS, niczego spójnego z tego nie rozszyfruje. Nie odczyta przekazu. Nie odczyta go również z kiepskich plakatów i spotów. Zauważy zmianę barw w przypadku Radka Sikorskiego czy Bogdana Borusewicza? Być może. Ale Sikorski „nie nadawał się do budowania IV RP”, a Borusewicz „wykazał się nielojalnością wobec Jarosława Kaczyńskiego”. A kto to jest Antoni Mężydło? I sprawa powoli traci na znaczeniu.

Można odnieść wrażenie, że takimi argumentami, które wcale nie muszą nawet do nikogo trafić, PO mówi do ludzi oczytanych (przekaz telewizyjny spłyca to wszystko, stąd tworzy raczej zamęt niż wyjaśnia) i interesujących się polityką. Dobrze. Ale zapomina o tym, że nawet gdy dodamy do siebie nakład wszystkich największych gazet, to i tak wychodzi circa 2 - 3 mln. Z tego, jak wynika z niedawnego sondażu Estymatora, najwięcej z nich i tak popiera partię Tuska.

Jeżeli Platforma faktycznie chce coś ugrać, musi bardziej, dużo bardziej ważyć kroki, hasła i słowa. Jeżeli w rządzie zasiadają ofermy i nieudacznicy, to czy ktoś kto nie potrafi sobie nawet zorganizować kampanii wyborczej wygląda na ofermę mniejszego kalibru? Anty-PiS, którym i tak PO nawet nie potrafi być, to o wiele za mało. Wystarczy zapytać właśnie tych, którzy nie czytali ostatnio „Wyborczej”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.09.2007 02:12

Zwracam honor i przepraszam personalnie "t0mka". Zgadzam się, że socjotechnika "pierwszego brata" jest bardzo skuteczna i jedynie refleksja nad celami tych zabiegów - musi wzbudzać moje zaniepokojenie.

Szczerze mówiąc, uważam obecnego "wodza IV RP" za ciekawego paranoika z bardzo niejasnymi intencjami...

Honor zwracam autorowi za zacytowanie mojej bardzo dawnej wypowiedzi (w temacie) i zauważenie tego o czym pisałem, że nie wszyscy tutaj potrafią czytać ze zrozumieniem i powstają ambiwalentne oceny tekstu.

"narodowy socjalizm" nie jest epitetem - dziś - to tylko szkodliwa, anachroniczna fobia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst tak subiektywny, że aż boli...

Ekscytowanie się skutecznością kampanii PiS kojarzy mi się z zachwalaniem filmów z serii American Pie - "wiem, że ten film jest na niskim poziomie, ale miliony ludzi się przy tym śmieją i dlatego twórcom należy się szacunek i uznanie":/

Czy ktoś zwrócił uwagę na txt w spotach PiSu: "jeszcze posmarujemy opozycji"? Hm, a gdzie był PiS przed "obecnie"?

Racja, PO miota się trochę niezbornie. Ciekawy jestem czy nie wynika to jednak trochę z tego, że wahają się, czy w odpowiedziach na ataki PiSu zniżyć się do ich poziomu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:D spadłem z krzesła, "narodowy socjalista". Przypomnę Ci tylko JWW Twój komentarz do mojego niedawnego tekstu w tym kontekście, niech będzie odpowiedzią na Twój zarzut: "Bardzo dobry tekst (+), potwierdza, że Jarosław Kaczyński chce zostać męczennikiem na miarę Olszewskiego i nawet metoda jest podobna - pokłócić się ze wszystkimi i potem popłakać... Kaczyński robi to z podobną gracją - ale przemyślanie, Kurski przygotowuje już przebitki z Pawlakiem i Tuskiem... Zwolennicy Wielkich Braci się cieszą i dają plusy w dezorientacji...".

Co do pytań, to myślę, że wszystkie odpowiedzi są zawarte wprost (literalnie) w tekście :). Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

JWW, jeśli juz zacząłeś bluzgać od "narodowych socjalistów" to się dostosuję.
Mój 14-letni pies stracił węch i tak mu sie biedakowi porobiło, ze nawet do siebie do budy nie trafia. Ale ciągle gdzieś węszy. Taki odruch ma.
W Polsce sporo takich tropicieli z psim odruchem. Tropią kogo popadnie , Żyda, pedała, faszystę, rasistę, komunistę, seksistę. Nie zastanowiłeś sie, ze się do nich upodabniasz ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak ci się wydaje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.09.2007 02:13

... a jednak się udaje.. :((((

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.09.2007 00:57

Świetne komentarze... lubię sprowokować do potwierdzenia moich nieśmiałych domysłów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nowa opozycja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

O kim mówicie? O sobie mówicie! ;)
Ciamciaramcie to chyba jednak nie jest pomysł Galby. Ale genialne.
Alternatywą jest, moim zdaniem, PSL z pacyfistycznym i rozwojowym imidżem. W żadnym razie nie PO, a już na pewno nie LiD!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"bardzo mi się nie podoba szeroki i wartki nurt narodowo-socjalistyczny w W24".
JWW , o kim mówisz ? Bo mówisz dziwnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.