Facebook Google+ Twitter

Kampinoski Park Narodowy obchodzi 50. urodziny

- To wielki dorobek ochrony przyrody, o którym możemy mówić z dumą - mówił dziś, podczas rozpoczęcia dwudniowych uroczystości z okazji 50-lecia Parku, jego dyrektor - Jerzy Misiak.

Kampinos / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Kampinoski_Park_Narodowy_okolice_palmir_01.JPG&filetimestamp=20070127223026Warszawa jest jedyną stolicą i jedyną aglomeracją europejską, która graniczy bezpośrednio z Narodowym Parkiem Krajobrazowym. Kampinos to nie tylko skarb Mazowsza i całego kraju, ale także istotny element przyrodniczy Europy, o czym świadczy włączenie go do europejskiej sieci obszarów "Natura 2000" i uznanie za Rezerwat Biosfery UNESCO MaB.

- To wielki dorobek ochrony przyrody, o którym możemy mówić z dumą - powiedział na otwarciu spotkania dyrektor KPN, Jerzy Misiak. Podziękował też wszystkim przybyłym członkom KPN oraz przedstawicielom władz, którzy wspierają działania na rzecz zachowania integralności Puszczy oraz jej regenerację i naturyzację.

Goście mieli okazję zobaczyć prezentację zdjęć, która przybliżała skarby przyrody KPN i pozwalała zrozumieć wartość dziedzictwa narodowego. Referenci mówili o historycznych i kulturowych walorach Parku. Wieloznaczność przyrody KPN polega na tym, że jest on miejscem inspiracji dla artystów, badawczym terenem dla naukowców, a ze względu na znajdujące się w rezerwacie zabytki i miejsca pamięci narodowej, także świadectwem historii.

Jak podkreśla prof. Romuald Olaczek, członek Rady Naukowej KPN: - Łączna powierzchnia parków narodowych wraz z rezerwatami i lasami zajmuje niespełna 30 proc. całej powierzchni Polski. Wszyscy stajemy się współodpowiedzialni do przekazania tego dobra narodowego, kulturalnego i przyrodniczego przyszłym pokoleniom.

Jutro chętni będą mogli wziąć udział w wycieczkach z przewodnikami po terytorium parku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.