Facebook Google+ Twitter

Kanada. Fundacja im. M. Kopernika - czterdziestolecie

Polonia w kanadyjskim Vancouver ma szczególny powód do dumy. Właśnie obchodziła czterdziestą rocznicę zbudowania unikalnej placówki socjalnej służącej Polakom i Kanadyjczykom

Kopernik Lodge / Fot. Michał Radoszewski29 kwietnia 1973 roku to data otwarcia Kopernik Lodge "domu dla emerytów i inwalidów, w którzy znajdą tu atmosferą rodzinną i ojczystą" .., był to wielki dzień Polonii w Vancouver, (jak powiadamia oryginalne ogłoszenie). W piętsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika uroczystego otwarcia tej placówki dokonali: Walter Owen - Gubernator BC, Dr. W. Kazuń - mistrz ceremonii, Prezes Fundacji inż. F. Siuduta, ks Wojciech Golus O.M.I. V-ce Prezes Fundacji z parafii św. Kazimierza w Vancouver, członkowie Polonii oraz goście - wydano "..,700 filiżanek kawy, tysiąc kanapek, ponad 8 tac z serem i krakersami no i dużą ilością ciast", tak to relacjonowała Pani Henryka Filipowicz, jedna z inicjatorek tej propozycji.

Dzisiaj, w czterdzieści lat później, ciesząc się z nieustającego rozwoju polskiego domu, kolejne pokolenia Polonii oraz osóby z innych kręgów etnicznych, spotkały się na galowym balu w River Rock Casino Resort w Richmond, celebrując tą rocznicę.Galowy bal z okazji czterdziestolecia Kopernik Lodge / Fot. Michał Radoszewski Kopernik Lodge może stanowić wzorcowy model dla instytucji i organizacji, gdyż na przestrzeni tylu lat jego działalności udowodniono jak należy w praktyce spajać polskość z wielokulturową mozajką kanadyjskiej społeczności. Spotkanie to było sposobnością do podziękowania wszystkim, których społeczna i zawodowa praca złożyła się na rozwój Fundacji, jak również okazją do zebrania dodatkowych środków celem wsparcia dalszej działalności.

Jak do tego doszło - oto kilka dat i faktów: w latach 60-tych powstała idea tego projektu (autorki: Anna Feyman i Henryka Filipowicz), jednak dopiero w 1970 zdołano (i to nie bez problemów) powołać Komitet Organizacyjny w składzie F.Siudut, ks. W. Golus, H.Filipowicz, M.Iwańczyk, J.Freyman, Z. Sujkowskii J. Matusiak. Na przestrzeni 40 lat istnienia Fundacji działało w jej zarządzie ponad 130 osób stale dbając o modernizację placówki, tak aby była na najwyższym poziomie.

Kopernik Lodge, składa się z dwóch obiektów
- budynek A posiada 18 pokoi, 87 łóżek dla osób wymagających stałej opieki medycznej (od 1978 roku włączony jest on w system opieki zdrowotnej BC, skład etniczny rezydentów - 37 UK, 30 PL, 7 SL, 13 inni ), oraz budynek B (w którym znajduje się kaplica) posiada 13 mieszkań jednosypialniowych i 20 kawalerek, przeznaczonych dla osób samodzielnych o niskich dochodach,
- rezydenci polskiego pochodzenia, średnia wieku 74 lata. W
popularnie zwanym "Koperniku" zatrudnionych jest obecnie około 120 osób (w pełnym lub częściowym wymiarze) z czego 50% stanowią Polacy - wielu z nich pracuje tu ponad 25 lat.

z lewej Tony Johlin, z prawej Krzysztof Czapla, Konsul Generalny RP w Vancouver / Fot. Michał RadoszewskiTony Johlin, Przewodniczący Zarządu Fundacji, prowadził jubileuszową imprezę, której honorowym gościem był Krzysztof Czapla, Konsul Generalny RP w Vancouver. Sukces organizacyjny i finansowy cieszy wszystkich - wystarczy tylko nadmienić, iż w trakcie balu Mr. Dwayne McNee, długoletni sponsor i dobroczyńca, którego mama była przed laty pensjonariuszką tego domu, dokonał dotacji w wysokości dziesięciu tycięcy dolarów.

Zapraszam Państwa na fotoreportaż.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.