Facebook Google+ Twitter

Kanada. Pionierska operacja z użyciem robota

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-17 20:04

Kanadyjscy chirurdzy przeprowadzili pionierską operację usunięcia raka mózgu z użyciem robota. Zdaniem specjalistów to przełom w neurochirurgii.

Robot o nazwie NeuroArm pomógł lekarzom usunąć nowotwór z mózgu 21-letniej kobiety. Pierwsza na świecie tego rodzaju operacja trwała 9 godzin i zakończyła się sukcesem.

Dwuręki robot jest sterowany komputerowo przez chirurga za pomocą specjalnych manipulatorów, które oddają wrażenia siły nacisku. Maszyna jest sprzężona ze skanerem wykonującym rezonans magnetyczny, dzięki czemu lekarz może na bieżąco obserwować przebieg operacji.

Według kanadyjskich naukowców NeuroArm zrewolucjonizuje chirurgię. Operacja z użyciem robota pozwoli bowiem wykorzystać wiedzę i doświadczenie lekarzy oraz dokładność maszyny.

"To punkt zwrotny w historii neurochirurgii" - uważa doktor Garnette Sutherland z Uniwersytetu w Calgary. Jego zdaniem NeuroArm jest mniej inwazyjny i bardziej precyzyjny od człowieka. Robot może wykonywać zabiegi z dokładnością do grubości ludzkiego włosa i - jak mówią jego twórcy - nigdy nie straci pewności ręki.
Robot został zaprojektowany i skonstruowany przez firmę, która zbudowała również manipulator Canadarm, instalowany przez NASA na promach kosmicznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.