Facebook Google+ Twitter

Kanada. Prof. Thomas Schneider o polskich wykopaliskach w Egipcie

75 lat polskich wykopalisk w Egipcie było tematem wykładu profesora Thomasa Schneidera, egiptologa w Departamencie Kultur Starożytnych Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC.). Organizatorem spotkania była Grupy Epizod w Vancouver BC.

Prof. Thomas Schneider / Fot. Michał Radoszewski Prof. Tomas Schneider jest filologiem i historykiem, który ma w swoim dorobku
pięć monografii oraz około stu publikacji związanych z tematyką starożytnego Egiptu. Polskim czytelnikom znany jest jako autor "Leksykonu faraonów" (PWN, Kraków 2001).

Niemieckiego pochodzenia prelegent poprowadził słuchaczy przez historię polskich zainteresowań Egiptem w bardzo zajmujący sposób... w naszym rodzimym języku! Przytaczał opisy podróży do Egiptu księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła (zwanego Sierotką), gen. Henryka Dembińskiego, cytował Juliusza Słowackiego i Bolesława Prusa, którzy ten temat poruszali.

Mówił o Józefie Julianie Sękowskim, Tadeuszu Samuelu Smoleńskim, pierwszym polskim egiptologu, oczywiście było sporo o prof. Kazimierzu Michałowskim, którego popiersie stoi od 2007 r. przed Muzeum Egipskim w Kairze, również o prof. Krzysztofie Grzymskim z Muzeum w Toronto, a także o prof. Karolu Janie Myśliwiec.

To bardzo ciekawe spotkanie, zorganizowane tradycyjnie przez Grupę Epizod w vancouverskiej siedzibie SPK, pozwoliło przybliżyć nam, tu za wielką wodą, osiągnięcia polskich archeologów w Egipcie przez ostatnie 75 lat.

Zachęcam do obejrzenia kilku zdjęć z tego spotkania
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rycho
  • Rycho
  • 17.11.2011 13:52

Niestety, były też i porażki, które zdegradowały pozycję polskich archeologów wypracowną przez lata przez prof. Michałowskiego i samobójstwem kolejnego szefa ekspedycji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.