Facebook Google+ Twitter

Kanada przywraca wizy dla obywateli Czech

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-14 07:12

Powodem jest rosnąca migracja czeskich Romów do Kanady. Przez dwa dni obywatele Czech będę mogli jeszcze prosić o udzielenie wizy po przylocie do Ottawy. Potem będą musieli wystąpić do kanadyjskiego konsulatu w Wiedniu.

Republika Czeska przekroczyła już tegoroczny limit osób mogących wystąpić o azyl w Kandzie. W ubiegłym roku uczyniło to 861 czeskich Romów, a w ciągu pierwszego półrocza - 1720. W żądaniach o azyl Czesi znaleźli się na drugim miejscu po obywatelach Meksyku. Azyl uzyskały zaledwie 34 osoby. Obóz imigracyjny w południowym Ontario pęka w szwach. Kanadyjscy eksperci, którzy przyjechali do Czech i przez kilka tygodni analizowali przyczyny migracji, uznali, że Romowie korzystają z faktu, ze Kanada zniosła wizy dla czeskich obywateli i opuszczają kraj z powodów zarobkowych wykorzystując "szczodre dotacje systemu azylowego". Kanadyjczycy nie wykluczają, że wyjazdy organizuje mafia, a pieniądze na bilet lotniczny pożyczają lichwiarze. Romowie twierdzą jednak, że powodem wyjazdów jest rosnąca ksenofobia i nietolerancja w Czechach. Coraz bardziej obawiają się oni ataków ekstremistycznej Czeskiej Partii Robotniczej.
Z powodu przywrócenia obowiązku wizowego dziś rano na nadzwyczajnym posiedzeniu zbiera się czeski rząd. Jan Kohout szef czeskiej dyplomacji powiedział, ze rząd będzie prosił Brukselę o interwencję.

Z powodu rosnącej migracji czeskich Romów Kanada wprowadziła obowiązek wizowy dla obywateli czeskich w roku 1997. Anulowano go dopiero w roku 2007.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.