Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11106 miejsce

Kanada. Ryszard Wrzaskała, 60 lat pracy artystycznej

Ryszard Wrzaskała, kompozytor, dyrygent, arranżer, pianista, nauczyciel muzyki, obchodził 60 lat pracy artystycznej - koncert z tej okazji zainspirował Konsul Generalny RP w Vancouver.

Ryszard Wrzaskała - Magee Theatre, Vancouver - jubileusz 60 lat pracy artystycznej / Fot. Michał RadoszewskiRyszard Wrzaskała urodził się w Żninie w 1932 roku, od 1945 mieszkał w Legnicy gdzie reaktywował w 1959 roku miejscową Orkiestrę Symfomiczną. W 1960 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną we Wrocławiu. W 1964 za piosenkę "Ty, tylko ty i ja" (w wykonaniu Haliny Pinczer) otrzymał główną nagrodę Polskiego Radia i Telewizji we Wrocławiu, a dwie jego kompozycje zostały zakupione po udziale w Radiowej Giełdzie Piosenki w Warszawie. Te sukcesy sprawiły, że przeniósł się do stolicy, gdzie w latach 1967-69 pełnił stanowisko dyrektora artystycznego i dyrygenta Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze (Mira Ziemińska była dyrektorem naczelnym). Do Vancouver wyemigrował w 1969 roku. Łącznie skomponował ponad 300 piosenek i utworów, otrzymał ponad 30 nagród i wyróżnień - w tym dwa złote medale na Netherland's Expo 2000 Song Competition za najlepszą piosenkę i aranż utworu "Żelazowa Wola", oraz złoty medal w 2002 za najlepszy utwór kanadyjski " Lonely Man". Utwory Ryszarda Wrzaskały można znależć na dwóch CD - "One Women Man" i "20 Original Piano Pieces" oraz posłuchać w internecie "klikając" Ryszard Wrzaskała.

Jubileuszowy, galowy koncert z udziałem orkiestry symfonicznej, big-bandu, chóru i solistów odbył się w dniu 17 maja w Magee Theatre, Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Kanada - w programie znalazły się następujące utwory: Symfonia Nr. 1 in C major (Centennial Suite), koncert fortepianowy (Impromtu in Blue) oraz wybrane piosenki i utwory muzyczne - między innymi "Mazurek-fantaza" i Żelazowa Wola". Wykonawcy: Vancouver Orchestra Club - Orkiestra Symfoniczna, Chór i Big Band pod dyrekcją Toma Kuo. Soliści: Terri Wu - fortepian (Royal Conservatory of Music in Piano Performance), Larissa Divakova - Sopran koloraturowy (Dyrektor Artystyczny Filharmonii Narodowej w Moskwie), Andre Belozeroff - tenor urodzony w Związku Radzieckim, Jon-Paul Walden - tenor (20 lat temu student Ryszarda Wrzaskały, obecnie Dyrektor Evergreen Cultural Centre & Theatre Coquitla BC).
Na zakończenie, Konsul Generalny RP w Vancouver, Krzysztof Czapla, wręczył Ryszardowi Wrzaskale Odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Zapraszam na fotoreportaż.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Prawdziwy ambasador Polski. Gratulacje! Dziękuję autorowi za przypomnienie nam tej postaci jak i relację z jubileuszu pracy artystycznej Ryszarda Wrzaskały. (+5 i podbijam)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.