Facebook Google+ Twitter

Kanada wprowadza zakaz sprzedaży plastikowych butelek dla dzieci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-20 07:49

Kanada, jako pierwszy kraj na świecie, chce zakazać importu i sprzedaży plastikowych butelek dla niemowląt. Zdaniem naukowców zawarta w plastiku toksyczna substancja o nazwie bisfenol A może być przyczyną ciężkich chorób.

Wprowadzenie zakazu zapowiedział kanadyjski minister zdrowia Tony Clement. Wyjaśnił , że choć ryzyko narażenia noworodków i niemowląt na niebezpieczeństwo nie jest wysokie, rząd zdecydował o zwiększeniu "marginesu bezpieczeństwa".

Bisfenol A to związek chemiczny używany jako utwardzacz przy produkcji plastiku. Zawierają go również metalowe puszki na żywność. Toksyczna substancja w wysokich temperaturach uwalnia się ze ścianek pojemnika i przenika do pożywienia. Uczeni twierdzą że niebezpieczne jest zarówno wlewanie gorących płynów do plastikowych butelek, jak i podgrzewanie ich. Zdaniem naukowców trujące mogą być również naczynia turystyczne z tworzyw sztucznych i pojemniki używane w kuchenkach mikrofalowych.

Zakaz importu i sprzedaży w Kanadzie plastikowych butelek zawierających bisfenol A wejdzie w życie prawdopodobnie w przyszłym roku. Jednak już teraz największe sieci handlowe rozpoczęły wycofywanie ich ze swoich sklepów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.