Facebook Google+ Twitter

Kanadyjczycy szukają podziemnego oceanu. Może być większy niż wszystkie oceany razem wzięte

Czy w głębi naszej planety znajduje się ogromny ocean, który ma większą powierzchnię wody niż wszystkie oceany na Ziemi? Odkrycie w diamencie minerału o nazwie ringwoodyt może otworzyć nowe "okno do wnętrza Ziemi". Tak uważa Graham Pearson z Uniwersytetu w Albercie.

Minerał ringwoodyt może świadczyć o obecności oceanu pod powierzchnią ziemi / Fot. By Jasperox [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0), GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-3.0 (http://creativecommons.Jak podaje dziennik.pl, naukowcy z Kanady odkryli, że we wnętrzu naszej planety może znajdować się ocean. Świadczy o tym znalezienie minerału ringwoodyt w diamencie. "Diamenty to doskonałe kapsuły, które dają nam informacje o tym, co dzieje się w głębi ziemi" - tłumaczy naukowiec z kanadyjskiego Uniwersytetu w Albercie, Graham Pearson.

Jak czytamy na nature.com ringwoodyt wcześniej odnajdywano jedynie meteorytach lub syntetyzowano je w laboratorium. W skład znalezionego minerału wchodzi 1,5 proc. cząsteczek wody, a to może oznaczać, że pod warstwą ziemi znajdują się ogromne ilości wody. Według Pearsona, może więcej niż we wszystkich oceanach. Nazwa minerału pochodzi od nazwiska jego wynalazcy, Australijczyka Teda Ringwooda. Po raz pierwszy ringwoodyt zidentyfikowano w 1969 r. w meteorytach Tenham. Natomiast w 2008 roku na terenie Juíny w stanie Mato Grosso odnaleziono minerał ziemskiego pochodzenia.

Jeżeli przypuszczenia naukowców się sprawdzą, ułatwi to im pracę m.in w badaniu wulkanów, a także ruchów płyt tektonicznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niskie loty Moi Państwo - tyle pracy aby zerżnąć żywcem od konkurencji, tzn z innej serwisowej strony. Wystarczyło zrobić opcję linkowania.
Rany boskie co stało się z tym serwisem. posłuchać radia i przegląd prasy wystarczy, nie rozumiem polityki powtarzania małpowania tego co już inni wymyślili tzn. napisali lub powiedzieli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.