Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6259 miejsce

Kanał Panamski - jedyny taki na świecie. I właśnie przebudowywany

W centrum zainteresowania dość dużej części świata jest obecnie przebudowa najważniejszego morskiego szlaku, Kanału Panamskiego.

Kanał Panamski. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. / Fot. Stan ShebsW naszym kraju mówi się o tych sprawach mniej, ale o tym decyduje specyfika polskich mediów, które światem mało się interesują, chyba, że gdzieś wydarzy się katastrofa. Modernizacja Kanału Panamskiego, zwanego cudem świata to teraz gorący temat.

Przez przeszło pół wieku wszystkie stocznie świata budowały statki kierując się żelazną zasadą żeby mieściły się w śluzach Kanału Panamskiego. Powstawały więc panamaxy o długości przeważnie 294 m - śluzy panamskie mają długość 305 m. Szerokość panamaxów to przeważnie 32,3 m - śluzy mają 33,5 m, a wysokość to 58 m, żeby mogły przejść pod mostem, który łączy obie Ameryki.

Przez ponad 60 lat w takie właśnie statki wyposażone były wszystkie floty handlowe na świecie. Statki o większych rozmiarach były nieliczne. To się jednak zmieniło. W czasie ostatnich dwóch dekad ubiegłego wieku takie jednostki przestały być ekonomiczne. Zaczęły powstawać znacznie większe jednostki zwane "post panamax". Gdy zbudowano Kanał Panamski mogły przez niego przepływać wszystkie ówczesne statki.

Teraz szacuje się, że znaczna część światowej floty to statki, które się w jego śluzach nie mieszczą. Zapadła więc decyzja o modernizacji kanału i zwiększeniu jego przepustowości. Obecnie statek potrzebuje na przepłynięcie kanału około 30 godzin, ale żeby wejść do pierwszej śluzy musi czekać czasami kilka dni...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy, dobry artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.