Facebook Google+ Twitter

"Kanalie..." - Edward Pukin

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-15 17:08

"Kanalie..." - debiutancka powieść Edwarda Pukina.

 / Fot. okładka"Kanalie..." - debiutancka powieść Edwarda Pukina, której fabuła oparta jest na autentycznym sporze pomiędzy prezesem dużej firmy produkcyjnej a jej nowym zarządem, podczas którego bohater, walcząc z korupcją i niesprawiedliwością, stoi na krawędzi utraty dorobku całego życia. Książka wyróżniona została w konkursie literackim Elbląski Rękopis Roku 2007.

Doktor Ryszard Tomczyk, przewodniczący Kapituły Konkursowej Programu Literackiego Fundacji Elbląg, w swojej recenzji napisał o książce i losach bohatera:

(...) został przez nowych rządzicieli, tworzących rodzaj „sitwy”, oskarżony o spowodowanie wielosettysięcznych strat w spółce, wkrótce wyrugowany z zarządu firmy, brutalnie molestowany o oddanie im pozostałych akcji, wreszcie zagrożony oddaniem firmie własnego, z trudem „uciułanego” domu. Spór oczywiście toczył się w (...) sądzie i w majestacie prawa, miał swoją dramaturgię, swoje zapadnie i przepaści, toteż cała energia i cały wysiłek byłego prezesa, jako ofiary nowych uwarunkowań, ukierunkowane były na obronę swych racji zarówno w obrębie firmy, jak i w sądzie.

(...) książki takie jak "Kanalie..." - niezależnie od tego, czy bywają traktowane jako wściekle subiektywne czy pieniackie - rodzą się z głębokiego poczucia krzywdy i niesprawiedliwości, z rozczarowania wobec państwa (...), które od początku miało być ucieleśnieniem sprawiedliwości, prawa i bezpieczeństwa obywateli, lecz takim się nie stało. Są też wyrazem niemożności dochodzenia prawa i sprawiedliwości u nas w kraju na drodze legalnej oraz wynikającej stąd determinacji – zatem dla odpowiedzialnych za stan rzeczy przestrogą przed ewentualnymi już pozaprawnymi rozwiązaniami, nad którymi w przyszłości może stracimy panowanie.

(...) Książka jest ciekawa i znacząca – i jako zapis całego ciągu sytuacji składających się w sumie na proces obezwładniania i "pożerania" słabszych przez silniejszych w dżungli współczesnego biznesu; i jako obraz właściwych temu procesowi mechanizmów, relacji i współzależności. Nie jest budująca - to oczywiste, bo nie jest budujący obraz brutalnej przemocy i niesprawiedliwości wyrządzanej pod szyldem prawa. Pełna też goryczy i sarkazmu w konfabulacjach odsłaniających podstępne i brutalne metody w bezpardonowej walce o dominację. (...)

"Kanalie..." nie przestają też być literaturą faktu. Wątkowi konfliktu prawno-administracyjnego, w którym idzie o to "kto kogo", towarzyszy wątek spraw osobistych narratora, sięgający jeszcze lat młodzieńczych. (...)

Z aprobatą przyjąć należy styl i język powieści, wolny od jakiejkolwiek (tym bardziej natrętnej) literackości, w pełni funkcjonalny, sprawny, nasycony rzeczowością i - co zrozumiałe ze względu na profesję autora - świetnie oddający świadomość człowieka związanego ze środowiskiem biznesu oraz długotrwały nawyk obcowania z instytucjami prawa. (...)

Ryszard Tomczyk - doktor nauk humanistycznych, pisarz, publicysta, malarz, rysownik, krytyk sztuki i literatury, redaktor kwartalnika „Tygiel” (od 1991), autor wielu książek i publikacji naukowych. Członek Związku Literatów Polskich oraz przewodniczący Kapituły Konkursowej Programu Literackiego Fundacji Elbląg.

Szczegóły:
* Rodzaj literatury: Beletrystyka
* Wydawca: Novae Res, Gdynia 2008
* Wydanie: Pierwsze
* Liczba stron: 332
* ISBN: 978-83-61194-32-3
* Nośnik: Druk

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: novaeres


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.