Facebook Google+ Twitter

Kancelaria Premiera walczy z wirusem komputerowym

Od dłuższego czasu wysyłano zainfekowaną pocztę elektroniczną podszywając się pod konta Tomasza Arabskiego i Piotra Serafina. Co najmniej jedno z rządowych kont zostało naruszone przez cyberwłamywacza znanego jako Alladyn2.

 / Fot. PAP/Jakub KamińskiZamieszanie w sprawie rządowego systemu informatycznego trwa już od kilku dni. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w swoim oświadczeniu przyznaje, że o "nietypowej aktywności" na użytkowanych łączach wiadomo od lutego. Według ustaleń reportera Romana Osicy z RMF FM odnotowano przypadek jednego cyberwłamania. Jak podano sprawca podszywał się pod konta byłego już szefa KPRM Tomasza Arabskiego i sekretarza stanu ds. europejskich w MSZ Piotra Serafina.

Niebezpiecznik.pl zamieścił na swoich łamach wiadomość w której przedstawia nick użytkownika przyznającego się do error facti, a error iuris pixabay/public domain / Fot. geralt cyberwłamania. Alladyn2 kontaktował się z redakcją serwisu i uchodzi za wiarygodnego w swoich słowach. Mówi się też o kłopotliwym wycieku danych z polskich placówek dyplomatycznych. W tym przypadku również wymienia się Alladyna2 jako osobę powiązaną ze zdarzeniem. Niebezpiecznik.pl zapewnił, że niebawem udzieli kolejnych wyjaśnień.

Użytkownicy domen rządowych zostali ostrzeżeni przed przychodzącą pocztą, której nadawcą jest cyberwłamywacz. Korespondencja może zawierać załącznik "dane.xls" z wirusem. RMF FM informuje też, że w jednym z maili powiadomiono o naruszeniu jeszcze jednego konta innego z pracowników administracji państwowej. Brak bliższych informacji na ten temat w chwili obecnej. Przywracanie porządku w systemie informatycznym może potrwać nawet dwa tygodnie. Zajmuje się tym Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.

article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Podobno to nie problem i sa na dobrej drodze...z jakimis tam swoimi informatykami.
Za kilka tygodni zaplanowane chwalenie sie sukcesem, gdzies juz tak piszczala propaganda bezsilnosci... a, koniec swiata...tym razem sie udalo.
Znowu test na blyskotliwosc, moze tym razem uda sie dotrzymac slow przechwalek jasnowidzacych, do roboty.
Niech naprawia wreszcie system (chocby komputerowy na dobry poczatek), tak dlugo juz sie wszyscy tym chwala...

Komentarz został ukrytyrozwiń

o autopromocji miałem na myśli jakiegoś tam informatyka :) Nie p. Remigiusza :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba moja praca sie nie oplaca, jestem w kategorii innych firm apolitycznych, lepsza kasa. Dotyczy to takze porzadku mysli, nie tylko wynagrodzenia . Wiec nie bede obcinal wlasnych zarobkow dla idei politycznych. Pomysli ktos: "ale swinia, zaden patriota itd."
Mam wlasny chlew, nie czuje potrzeby siorbania z tej samej miski, chyba ze z wyboru serca, poczekam na Jego wole.
Niech sie nikt nie obawia. Nie bylem, nie jestem i nie bede konkurencja !
Jak wirus, to do lekarza, wybor terapii nalezy do pacjenta, ha,ha.
Oby nie zabraklo partii lekarzy dla chorego narod, wsrod oszalalych mozna szalenie oszalec...

Komentarz został ukrytyrozwiń

vide Remigiusz - :) dobrzy informatycy zawsze mają wzięcie, czyżby autopromocja ? Hahahaha..... co praca przy korytku, to praca przy korytku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech Ich piorun trzasnie, bez porazenia.
Moze zablysnie w glowie tzw. poszkodowanych "eureka" ? Madrale Ci z "nowej generacji", popieram wszelkie starania majace na celu naprawe bledow przodkow.
Oby nie przegieli...i nie zaszkodzili, nawet w naiwnym mysleniu ze "cel uswieca srodki" nalezy czasami wypic lyk wody przed "dzialaniem".
Zatrudnic na najlepszych warunkach...tych zloczyncow... bo inaczej sa u konkurencji, ha,ha.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.