Facebook Google+ Twitter

Kancelaria Sejmu umyła ręce

W odniesieniu do sfałszowania Konwencji o Prawach Dziecka Kancelaria Sejmu uznała się za niewinną i niekompetentną, przerzucając odpowiedzialność na Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Pomiędzy treścią polskiej deklaracji do Konwencji o Prawach Dziecka złożonej w ONZ podczas ratyfikacji, a opublikowanej w polskim Dzienniku Ustaw istnieje merytorycznie istotna różnica. O ile przed społecznością międzynarodową Polska wyraziła gotowość podmiotowego traktowania dziecka (dziecko jako podmiot prawa), o tyle w Dzienniku Ustaw podważono przyznanie praw podmiotowych dziecku.

Przez osiemnaście lat nie zwrócono uwagi, że prawo krajowe podważa podstawy prawnomiędzynarodowej ochrony praw dziecka, do przestrzegania których Polska zobligowała się ratyfikując Konwencję o Prawach Dziecka. Na dodatek deklaracja opublikowana w Dzienniku Ustaw stanowi nie tyle zmianę stanowiska Polski, ile zanegowanie podstawowego przekazu Konwencji – podkreślającego, że dziecko jest kimś posiadającym prawa. Osoba, bądź osoby, które dokonały zmiany polskiej deklaracji w "Dzienniku Ustaw" sprowadziły dziecko do roli kogoś pozbawionego praw podmiotowych.

Sprawa zmiany treści polskiej deklaracji do Konwencji o prawach dziecka na tyle mnie zaintrygowała, że nie ograniczyłem się do przewertowania źródeł i literatury przedmiotu (bo to zrobiłem już jakiś czas temu), lecz ostatnio skontaktowałem się z Kancelarią Sejmu, Rządu i Prezydenta, Biurem RPO i RPD oraz pokaźną grupą organizacji zajmujących się dzieckiem i jego prawami, informując jednocześnie o sprawie. Jak na razie sekretariat Centrum Informacji Rządu poinformował mnie o przekazaniu mojej korespondencji kompetencyjnym osobom (lapidarne stwierdzenie, ale równie nieprecyzyjnej informacji udzielono mnie), ciekawe tylko ile czasu przyjdzie mi czekać na skutki działań władzy wykonawczej?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.