Facebook Google+ Twitter

Kanclerz Merkel pojawi się w Gdańsku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-05 08:01

"Dziennik" pisze, że 16 czerwca, na zaproszenie premiera Donalda Tuska, przyjedzie do Gdańska kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Do wizyty dojdzie na trzy dni przed szczytem w Brukseli, na którym Tusk będzie przekonywał przywódców Unii do swojego planu Wschodniego Partnerstwa z krajami byłego ZSRR.

Gazeta pisze, że premier chce zjednać przychylność kanclerz Niemiec dla najważniejszego projektu polskiej dyplomacji. Chce ona przez zacieśnienie współpracy między Unią a Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem stworzyć warunki dla przyjęcia niektórych z tych państw do Wspólnoty. Niemcy do tej pory były przeciwne takim zamiarom.

W Berlinie obawiano się, że poszerzenie Unii o biedne kraje wschodniej Europy doprowadzi do jej dezintegracji i będzie zbyt dużym obciążeniem finansowym dla niemieckiego podatnika. Polscy dyplomaci nie tracą jednak nadziei, że w Gdańsku uda się rozwiać te obawy i doprowadzić do kompromisu. Mają nadzieję, że choć Angela Merkel nie przystanie oficjalnie na poszerzenie Unii, to przynajmniej zgodzi się na utworzenie strefy wolnego handlu z naszymi wschodnimi sąsiadami, wprowadzenie dla nich ułatwień wizowych i uruchomienie szeregu programów pomocowych. Więcej na ten temat w "Dzienniku".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.