Facebook Google+ Twitter

Kanclerz Merkel ustępuje. Niemcy wzmocnią fundusze ratunkowe strefy euro

Kiedyś słynna "żelazna dama", premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher powiedziała, że Unia Europejska jest skazana na niepowodzenie, gdyż jest czymś szalonym, utopijnym projektem, pomnikiem pychy lewicowych intelektualistów. Po latach okazuje się, że w dużej mierze miała rację. UE zaczyna mieć coraz większe problemy z przetrwaniem.

 / Fot. EPA/MICHAEL KAPPELEREuropejskie fundusze ratunkowe od kilkunastu miesięcy są w stanie alertu. Kilka państw strefy euro ma poważne problemy finansowe, które stanowią zagrożenie dla całej strefy. Dlatego politycy unijni podjęli decyzję o budowie, a następnie wzmacnianiu "zapory przeciwogniowej" w kontekście odpowiedzi na kryzys. Tą zaporą mają być dwie nogi finansowe: stały Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS) i Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF).

Największym udziałowcem tych funduszy są Niemcy. Siły wewnętrzne polityków koalicji, a przede wszystkim opozycji były dotąd przeciwne zwiększeniu niemieckiego zaangażowania w tych przedsięwzięciach. W końcu kanclerz Angela Merkel dogadała się z przeciwnikami i uzyskała zgodę rządu na wzmocnienie europejskich funduszy ratunkowych. Wczoraj oświadczyła o tym dziennikarzom. Podkreśliła, że jej rząd będzie nadal dążył do wzmocnienia europejskich funduszy ratunkowych, ale poprzez równoległe obowiązywanie przez kilka lat stałego funduszu EMS i jednocześnie tymczasowego mechanizmu EFSF - informuje Wyborcza.biz.

Rozbieżności panujące w tych sprawach wśród państw członkowskich, zwłaszcza Niemców, mają być wyjaśnione w końcu bieżącego tygodnia. Komisja Europejska wyraża nadzieję na porozumienie w tej sprawie. W najbliższy piątek i sobotę w Kopenhadze, odbędzie w tym celu nieformalne spotkanie ministrów finansów państw Unii. Kanclerz Merkel stwierdziła na konferencji prasowej, że stały Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS), który wejdzie w życie w lipcu 2012, powinien pozostać przy pierwotnej wartości 500 mld euro. Ale realizowane już w ramach aktualnego Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej programy pomocowe dla zadłużonych krajów, o wartości 200 mld euro, mogłyby obowiązywać przez pewien czas równolegle z Europejskim Mechanizmem Stabilizacyjnym (EMS).

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. walutowych podkreślił, że decyzja o wzmocnieniu "zapory przeciwogniowej" w ramach odpowiedzi na kryzys, rozwieje wszelkie wątpliwości co do determinacji strefy euro, a równocześnie zwiększy zaufanie do niej. W jego opinii, pomimo oznak stabilizowania się rynków - strefa euro "nie może sobie pozwolić na samozadowolenie", m.in. ze względu na panującą lekką recesję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

O rany, ale się nabrałam. "kancelerze Merker ustępuje" ... pomyślłam Co? Angi też odchodzi? Bez niej to juz katastrofa.." a to o ustępstwa chodzi a nie o ustąpienie ze stanowiska. Zaspana, widać jeszcze jestem ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo istotne decyzje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.