Facebook Google+ Twitter

Kandydaci do Oscara 2013 na 30. MFF Młodego Widza Ale Kino!

W programie festiwalu Ale Kino! warto zwrócić szczególną uwagę na trzy filmy z listy kandydatów do nominacji do Oscara 2013 za najlepszy film obcojęzyczny: „Buta”, „Kauwboy. Chłopiec i kawka” oraz „Twoja siostra”.

W programie festiwalu Ale Kino! warto zwrócić szczególną uwagę na trzy filmy z listy kandydatów do nominacji do Oscara 2013 za najlepszy film obcojęzyczny: „Buta” („Buta”, Azerbejdżan), „Kauwboy. Chłopiec i kawka” („Kauwboy”, Holandia) oraz „Twoja siostra” („L'enfant d'en haut”, Szwajcaria).

„Buta” (reż. Ilgar Najaf) to opowieść rozgrywająca się w rozległych krajobrazach Azerbejdżanu i ukazująca lokalne zwyczaje i bogatą kulturę. Główny bohater jest sierotą. Opiekuje się nim babcia, a najbliższym przyjacielem oraz doradcą-nauczycielem jest sprzedawca ze sklepu monopolowego. Mężczyzna pomaga chłopcu na każdym etapie jego życia. Obsypany nagrodami holenderski film „Kauwboy. Chłopiec i kawka” (reż. Boudewijn Koole) to z kolei poruszający film, który ukazuje cierpienie dorosłego i dziecka po stracie bliskiej osoby. Trzeci film spośród prezentowanych na Ale Kino! produkcji, które znalazły się na liście kandydatów do Oscara 2013 to nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem obraz „Twoja siostra” Urszuli Meier. To przykład wybitnego kina ze Szwajcarii. Jego twórczyni spełnia tam podobną rolę jak np. Michael Haneke w Austrii, czy szerzej: Europie. Pokazuje sytą, spędzającą czas na rozrywce społeczność, która nie chce dostrzec istniejących problemów i wynikających z nich dramatów. Czystość czy wręcz sterylność tego świata prowadzi do sterylności uczuć. Meyer pokazuje to chłodno i beznamiętnie, czekając na zaangażowanie widza, a nie zmuszając go do tego. Długo myli tropy, detonując bombę w momencie, w którym nikt się tego nie spodziewa.

Warto zaznaczyć, że uczestnicy Ale Kino! będą mieli okazję poznać reżysera filmu „Buta” Ilgara Najafa oraz Ricka Lensa, odtwórcę głównej roli dziecięcej w filmie „Kauwboy. Chłopiec i kawka”, którzy będą gośćmi Festiwalu i spotkają się z widzami po seansach. Gościem festiwalu będzie również Reis Çelik, turecki reżyser, nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem w Berlinie za film „Noc milczenia”. Spotkanie z nim odbędzie się 8 grudnia po projekcji filmu, który wyświetlany jest w ramach PANORAMY Ale Kino! Podczas imprezy odbędzie się blisko 40 spotkań z twórcami prezentowanych na imprezie filmów. Więcej: www.alekino.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.