Kandydaci na radnych zapłacili za wygraną

Mateusz Pułkowski
MG-MZKS Kozienice w akcji. Przy piłce Grzegorz Seremak.
Trzecioligowy klub piłkarski MG-MZKS Kozienice, od kilku miesięcy staczał się po równi pochyłej. Sytuację odmieniła samorządowa kampania wyborcza.

Piłka nożna w Kozienicach od początku sezonu chyli się ku upadkowi. Zarząd nie wypłacił zawodnikom pensji za ostatnie trzy miesiące, sytuacja finansowa klubu jest fatalna. Konto klubowe zajmuje komornik, gdyż zarząd ma zaległości wobec wierzycieli i poprzedniego trenera, Witolda Mroziewskiego. Finansowanie drużyny, mimo iż sponsor w postaci Elektrowni Kozienice byłby skłonny podratować klubowy budżet, okazało się zatem niemożliwe. Sytuacja jest beznadziejna.

Kolejne rozmowy zarządu z wierzycielami nie dawały rezultatu, a sfrustrowani piłkarze Kozienic grali coraz słabiej. Kolejne niepowodzenia kibice przyjmowali mężnie, po piłkarsku – „na klatę”. Ale czarę goryczy przelała przed dwoma tygodniami sromotna porażka piłkarzy, którzy na własnym stadionie przegrali ze Zniczem Pruszków 0:6. Wydawało się, że to już koniec i klub wycofa się z rozgrywek. Argumentów nie brakowało: przedostatnie miejsce w tabeli, brak perspektyw, nieprzyjęta przez zarząd dymisja trenera, piłkarze rezygnujący z gry. W tym tygodniu zawodnicy oświadczyli, że jeśli sytuacja w klubie nie ulegnie zmianie, dzisiejszy mecz z Ceramiką Paradyż będzie ostatnim na nowym, wyremontowanym stadionie w Kozienicach.

Równo o godzinie 15:00 mecz się rozpoczął. Kibice po cichu liczyli na remis. Tymczasem okazało się, że na trybunach pojawili się kandydaci na radnych, którzy postanowili wesprzeć zawodników. Spiker ogłosił widzom przekazaną mu przez kandydatów ofertę premii dla piłkarzy. Dariusz Szewc, felietonista lokalnego pisma „OKO” i kandydat na radnego z listy „Nowej Energii” (stworzona w dużej mierze przez pracowników Elektrowni) zaproponował 300 zł dla strzelca pierwszej bramki dla Kozienic, 200 zł dla strzelca każdej kolejnej bramki, oraz 500 zł dla drużyny za wygrany mecz. Natomiast starosta powiatu kozienickiego, Roman Wysocki, kandydat z tej samej listy, postanowił uhonorować ewentualne zwycięstwo MG-MZKS kwotą w wysokości 200 zł dla każdego zawodnika.

Premie podziałały. Przez całe 90 minut kibice oglądali świetną grę i walkę o każdy metr boiska. Do przerwy kozieniczanie prowadzili 1:0 po bramce Dariusza Misztala. Druga połowa to koncert w wykonaniu MG-MZKS. Zaraz po przerwie gola strzelonego głową zdobył Marcin Karski. Paradyżanie całkowicie się pogubili, a w 70 minucie zawodnik Ceramiki strzelił samobójczą bramkę. Uradowani kibice Kozienic z humorem rozmyślali, co teraz zrobi Dariusz Szewc, a spiker zawodów zapytał wprost – „czy zawodnik gości też może liczyć na 200 zł premii”? Wynik na 4:0 dla MG-MZKS ustalił Grzegorz Seremak.

Kandydujący pieniędzmi zmotywowali zawodników

Takim sposobem rozpoczęta kampania wyborcza wpłynęła na sportowy wynik Kozienic. Piłkarze zdobyli pierwsze 3 punkty od 19 tygodni. Pokazali jednocześnie, że warto o nich walczyć do końca. Dzisiejszą grą i wynikiem udowodnili, że potrafią grać w piłkę. Dariusz Szewc i Roman Wysocki też zdobyli kilka punktów, podobnie jak zawodnicy, zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Jeden z kibiców rzucił zaś – „jak są jakiekolwiek pieniądze, to i Legia jest do pokonania!”

W najbliższym tygodniu odbędą się kolejne rozmowy zarządu z wierzycielami i sponsorami. Czy dzisiejsze zwycięstwo wpłynie pozytywnie na ich przebieg? Być może to jeszcze nie koniec futbolu na III-ligowym poziomie w Kozienicach. Jeżeli zaś są kandydaci na radnych, którym leży na sercu dobro kozienickiej piłki, to tylko przyklasnąć. Oby troszczyli się o klub nie tylko w czasie kampanii.