Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17350 miejsce

Kandydaci z Jaworzna "walczą" o parlamentarne mandaty

Mechanik, sanitariusz, nauczyciel, zawodowy poseł, ekonomista, historyk, dwójka prawników, politolog i inżynier mechanik - takie profesje reprezentują jaworzniccy kandydaci do parlamentu w zbliżających się wielkimi krokami wyborach.

Jaworzno / Fot. Marek IwaniszynJaworzno należy do sosnowieckiego okręgu wyborczego nr 32 (wybory do Sejmu) oraz okręgu nr 31 (wybory do Senatu). W skład tych okręgów wyborczych wchodzi część województwa śląskiego, a konkretnie powiaty: będziński i zawierciański oraz dwa - poza Jaworznem - miasta na prawach powiatu: Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza. We wspomnianych okręgach obywatele wybiorą 9 posłów oraz 2 senatorów. W poprzednich wyborach w parlamencie mieszkańcy sosnowieckiego okręgu wybrali do Sejmu i Senatu po jednym przedstawicielu z Jaworzna. Do niższej izby trafił Wojciech Saługa, do wyższej - Czesław Żelichowski. A jak będzie tym razem?

W okręgu sosnowieckim do walki o parlamentarne stołki stanęło 10 Jaworznian (8 do Sejmu i 2 do Senatu). Teoretyczne szanse osiągnięcia zamierzonego celu ma każdy z nich. Realnie tylko czterech może liczyć na szansę końcowego triumfu. Bo właśnie tylko czterech kandydatów prowadzi aktywnie kampanię wyborczą. Pozostałych nie widać ani na ulicach, ani w lokalnej prasie, ani w internecie. Dodatkowo wspomniana szóstka zajmuje odległe pozycje na wyborczych listach. W opozycji do tej biernej postawy pozostają: "dwójka" sosnowieckiej listy KW Platformy Obywatelskiej RP - poseł Wojciech Saługa oraz "dwójka" listy KW Polskiego Stronnictwa Ludowego - Janusz Ciołczyk. Po miejsce w Senacie wystartowali natomiast Czesław Żelichowski (PiS) oraz Jan Kurp (kandydat niezależny).

Spotkanie wyborcze Janusza Ciołczyka z wyborcami. / Fot. www.januszciolczyk.plZaufanie na wirtualne słowo

Wydawałoby się, że bezpośredni kontakt z wyborcami to podstawa dobrego wyniku. Tymczasem lokalni kandydaci w większości zachowują się w tej kwestii dość dziwnie, by nie rzec, że nieodpowiedzialnie. Nie sposób na stronach internetowych czy też za pomocą lokalnej prasy dowiedzieć się kiedy i czy w ogóle są organizowane spotkania z wyborcami. Jedynym kandydatem, który otwarcie informuje o możliwości bezpośredniego spotkania jest Janusz Ciołczyk, który zaprasza mieszkańców Jaworzna do dyskusji pod zielono-żółtym parasolem PSL-u w samym centrum miasta. Dzisiaj poza rozmową i partyjnymi gadżetami, każdy mógł wykonać bezpłatnie pomiary cukru czy cholesterolu.

Kto jest kim

Scan wyborczej ulotki / Fot. -Janusz Ciołczyk - kandydat na posła z list Polskiego Stronnictwa Ludowego do Sejmu - 40-letni samorządowiec, społecznik. Ukończył studia historyczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od zawsze zawodowo związany z Jaworznem, gdzie był m.in. członkiem zarządu Związku Komunalnego "Komunikacja Międzygminna", czy też zastępcą dyrektora ds. sportu MCKiS-u. Swoją działalność samorządową rozpoczął w 1988 roku, kiedy to został radnym Miejskiej Rady Narodowej. W Radzie Miejskiej nieprzerwanie od 1998 roku, a od 2002 jej przewodniczący. Niegdyś piłkarz, dziś działacz i prezes lokalnego klubu LKS Ciężkowianka.

Scan wyborczej ulotki / Fot. -Wojciech Saługa - kandydat na posła z list Platformy Obywatelskiej, poseł na Sejm - 38-letni Jaworznianin. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, na kierunku ekonomika i organizacja produkcji przemysłowej. Obecnie zawodowy polityk. Wcześniej pracownik m.in. Banku Śląskiego. W roku 1998 z list AWS został miejskim radnym. Cztery lata później mieszkańcy miasta po raz drugi zaufali mu w samorządowych wyborach. Podobnie jak prezydent Paweł Silbert, który w 2002 roku powołał go na swojego zastępcę. W 2004 roku Saługa wygrał wybory uzupełniające do Senatu, by po roku zamienić fotel senatorski na poselski.

Scan wyborczej ulotki / Fot. -Jan Kurp - niezależny kandydat do Senatu - 58-letni mieszkaniec Jaworzna urodzony w Goleniowach (powiat zawierciański). Ukończył studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Znany przede wszystkim z pracy w branży energetycznej, pierw jako pracownik, dyrektor, potem prezes zarządu Elektrowni Jaworzno III SA, a od 2000 roku Południowego Koncernu Energetycznego SA. Założyciel Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej, która współpracując z wieloma instytucjami i placówkami wspiera działania w dziedzinie ochrony zdrowia, pomocy społecznej, działalności oświatowej i kulturalnej, kultury fizycznej i sportu oraz ochrony środowiska.

Czesław ŻelichowskiScan wyborczej ulotki / Fot. - - kandydat na senatora z list Prawa i Sprawiedliwości, senator - 47-letni politolog. Ukończył Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 90. XX. wieku związany z rynkiem prasowym. Wpierw jako dyrektor śląskiego oddziału spółki "Ruch", a potem jako dyrektor ds. sprzedaży "Dziennika Zachodniego". Był również zastępcą dyrektora MCKiS Jaworzno. W latach 1994-1998 miejski radny, od 1998 do 2005 zasiadał w Sejmiku Województwa Śląskiego. W wyborach z 2005 roku uzyskał mandat Senatora RP. Pierwszy prezes i inicjator Stowarzyszenia "Jaworzno Moje Miasto", którego przedstawicielem jest m.in. obecny prezydent Jaworzna - Paweł Silbert.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Ładny materiał +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za odpowiedź i rozwianie wątpliwości :) Dobrze, że są tu jeszcze autory, którzy tolerują wątpliwości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grześku już tłumaczę - opisałem tych których opisać się da - tzn. tych do których mogę dotrzeć. Napisałem: "Realnie tylko czterech może liczyć na szansę końcowego triumfu. Bo właśnie tylko czterech kandydatów prowadzi aktywnie kampanię wyborczą. Pozostałych nie widać ani na ulicach, ani w lokalnej prasie, ani w internecie. Dodatkowo wspomniana szóstka zajmuje odległe pozycje na wyborczych listach."

O istnieniu innych kandydatów - pozostałej szóstki - dowiedziałem się przeglądając oficjalny spis kandydatów z oficjalnych stron PKW. Bo nigdzie indziej ich znaleźć nie sposób. Ani w internecie, ani w lokalnej prasie, ani na ulicach. Nigdzie. Być może uda się do nich dotrzeć. Chociaż wątpię...Preferencjami własnymi na pewno sie nie kierowałem...nie moja wina że ludzi lewicy w Jaworznie nie ma..:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najpierw pomyślałem, że po prostu chodzi to, że tylko Ci kandydaci są z Jaworzna, a cała reszta z innych zakątków okręgu wyborczego, potem jednak przeczytałem uważniej wstępniak ;) A pytanie podtrzymuję, bo plusa dałem, ale kandydaci jacyś tacy jakby z jednej opcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, myślenie globalne nie wyklucza lokalnego. Myślenie lokalne niestety globalne odrzuca. A Marek to facet myślący jak należy :)

Plus, Mareczku :) Ty chyba wiesz dlaczego ;)

Grzesiu, Marek tym tekstem rozpoczyna cykl :) Sądzę, że wybrał najpopularniejszych kandydatów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja mam pytanko: jaki był klucz wyboru prezentowanych kandydatów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywisty plus Marku :) A w kwestii Twojego wpisu na forum: link
Czyżbyś zapomniał? Bądź trendy, myśl GLOBALNIE, nie lokalnie :) :) :) :) Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za zaangażowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z sympatii do Marka... (śmiech)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezdyskusyjny + !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.