Facebook Google+ Twitter

Kandydat na szefa Związku Wypędzonych: Znajdzie się możliwość symbolicznej rehabilitacji Niemców

Bernd Fabritius jest kandydatem na następcę Eriki Steinbach w Związku Wypędzonych. Ten politolog i były przewodniczący Ziomkostwa Sasów Siedmiogrodzkich twierdzi, że chce konstruktywnego dialogu z krajami, z których wypędzono Niemców.

 / Fot. By Thomas Wolf, www.foto-tw.de (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons"Chciałbym przedyskutować otwarte kwestie ze wszystkimi wschodnioeuropejskimi krajami sąsiedzkimi, z których wypędzono Niemców, w duchu konstruktywnego dialogu i poszukać rozwiązań" - mówi możliwy następca Eriki Steinbach na stanowisku przewodniczącego Związku Wypędzonych w wywiadzie dla serwisu Gazeta.pl.

Zdaniem Bernda Fabritiusa Niemcy przyznają się do "najmroczniejszych rozdziałów własnej historii". Według niego Polska prowadzi wzorową politykę wobec mniejszości, ale chciałby dialogu z wypędzonymi po II wojnie światowej Niemcami. Wspomina też o restytucji mienia. "Jeżeli ktoś został w przeszłości wywłaszczony na podstawie prawnie wątpliwych rozwiązań, to należy umożliwić odpowiednie restytucje w oparciu o krajowe prawo, tak jak było to możliwe np. w Rumunii czy w Serbii. To by odpowiadało nowoczesnej, europejskiej wykładni prawa i nie ma to nic wspólnego z rewanżyzmem" - stwierdza Fabritus. Szybko jednak dodaje, że nie może być mowy o tym, że osoby, które przejęły mienie poniemieckie zgodnie z prawem mogłyby je stracić.

Pytany czy swoimi deklaracjami nie chce otworzyć puszki Pandory możliwy szef BdV zarzeka się, że chodzi mu wyłączenie o ochronę prawa własności. "Jestem pewien, że także w bilateralnych rozmowach między Polską a odpowiednimi organizacjami Niemców, którzy opuścili Polskę, znajdzie się możliwość przynajmniej jakiejś symbolicznej rehabilitacji" - stwierdza. Dodaje też, że nie ma konkretnej propozycji dla Polski, ale domaga się dialogu krajów sąsiadujących z wypędzonymi Niemcami.

Fabritus wskazuje również możliwe płaszczyzny dialogu w samych Niemczech. Wymienia: integrację przesiedleńców, działalność fundacji Ucieczka Wypędzenie Pojednanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.