Facebook Google+ Twitter

Kandydat PiS miał wygłosić wykład w kościele. Wierni się zbuntowali

Jan Żaryn, były szef biura edukacji publicznej Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat PiS na senatora, miał w niedzielę wystąpić z odczytem w Dąbrównie w województwie warmińsko-mazurskim. Wykład miał się odbyć po mszy świętej, co wywołało oburzenie wiernych.

 / Fot. PolsapresseŻaryn miał wystąpić z wykładem pod tytułem "Zamach na Jana Pawła II". Część mieszkańców Dąbrówny była oburzona faktem, że miejscem odczytu jest kościół. Zdaniem byłego opozycjonisty Józefa Matczaka, wystąpienie Żaryna w świątyni, to wykorzystywanie jej do działalności politycznej - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Ks. Marian Glinkowski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrównie, w której wykład miał się odbyć, postanowił go odwołać. "Ambona jest do głoszenia Słowa Bożego. Polityka wywołuje zbyt wiele emocji" - stwierdził duchowny.

Leonard Krasulski z PiS potwierdził, że wykłady Jana Żaryna są elementem kampanii wyborczej, ale dodał, że nie traktują o polityce lecz "martyrologii narodu polskiego".

Rzecznik warmińskiej kurii ks. Artur Oględzki podkreśla, że świątynia jest miejscem "sprawowania sacrum, a nie agitacji wyborczej". Tymczasem na stronie internetowej kandydata PiS można znaleźć zaproszenie na spotkanie w kościele w Suszu, które odbędzie się 25 września i ma traktować o katastrofie smoleńskiej.






Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Ryszard Biskup
  • Ryszard Biskup
  • 19.09.2011 16:58

Jad wylewający się z treści większości komentarzy (szczególnie tych obfitych w treść) jest szczególną trucizną, niemal jak gaz wulkaniczny. Dziwne, że dotąd nie udusili się tym jadem ci, którzy się tu wymądrzają. Chociaż, z drugiej strony... żmije też mają w sobie jad i nie giną od tego, więc może nie tak dziwne

Komentarz został ukrytyrozwiń
www.zaryn.pl
  • www.zaryn.pl
  • 19.09.2011 07:54

Oświadczenie
W związku z publikacją na łamach Gazeta.pl artykułu pt. "Kandydat PiS-u miał wystąpić po mszy z odczytem" w którym przedstawiono w niekorzystnym świetle prof. UKSW, doktora habilitowanego Jana Krzysztofa Żaryna, pragniemy poinformować, że prof. Jan Krzysztof Żaryn, znany i ceniony historyk badający dzieje najnowsze Polski prowadzi również społeczną działalność historyczno-edukacyjną w formie wykładów otwartych.
www.zaryn.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa Kwiatkowska
  • Ewa Kwiatkowska
  • 18.09.2011 20:09

Co z tym kościołem ! oglądałam dziś Uwagę o księdzu Piotrze Natanku ten to już z Trójcą Świętą rozmawia

Komentarz został ukrytyrozwiń
Normalny
  • Normalny
  • 18.09.2011 18:31

Nie widzę w tym nic złego jeżeli po mszy Świętej,za zgodą księdza jakaś grupa chce się spotkać na
towarzyskim spotkaniu. Tylko dziwię się, dlaczego PISowcy dają się wciągać na takie nieciekawe układy.
Na tego typu spotkania są świetlice,szkoły a PIS daje pożywkę swoim przeciwnikom. Bardzo mnie oburzyła
odpowiedż szefa obecnego sztabu wyborczego PIS na list Pani Kluzik-Rostowskiej. Takie sprawy pomija się
milczeniem, przecież ta Pani w tej chwili już wypadła z gry i nie należy na nią zwracać uwagi.
PISowcy weżcie się w garść i z przyjemnymi wyrazami na twarzy promujcie swój program wyborczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
  • internauta
  • 18.09.2011 17:02

Nikt w najnowszej historii nie robił kampanii wyborczej do senatu w kościele. Pod pretekstem wykładu o zamachu na OJCA ŚWIĘTEGO promuje się kandydat . To ohyda do kwadratu. Zostawcie Papieża ,Smoleńsk i promujcie się programem na wiecach .Kościół to miejsce modlitwy , zadumy , schronienie dla szukających wsparcia. POLITYKOM NA AMBONĘ WSTĘP WZBRONIONY !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Tusk
  • Adam Tusk
  • 18.09.2011 13:12

Jeżeli podsycać nienawiść to tylko w Kościele. BRAWO!!! Do czego doszliśmy.... Do kupczenia moralnością i miłością Bożą !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
BOLEK
  • BOLEK
  • 18.09.2011 11:11

PRAWDĘ MOŻNA GŁOSIC WSZĘDZIE !!!!!! W POLSCE PRWDA TO NIE NORMALNOŚC , DLACZEGO BOICIE SIĘ PRAWDY I PiSu ???? PRAWDA BOLI. LEPSZY FAŁSZ I ZAKŁAMANIE. "POLSKOŚC TO NIE NORMALNOŚC" ,"DORŻNĄC WATAHE" KOŚCIÓŁ JEST OD TEGO BY GŁOSIC TAM PRAWDĘ !!!BEZ PRAWDY DO NICZEGO NIE DOJDZIEMY.

Komentarz został ukrytyrozwiń
odchodzę z takiego Kościoła
  • odchodzę z takiego Kościoła
  • 18.09.2011 10:07

Ha ha ha! A o cóż - Wy tam, w Dąbrównie , sie modlicie?!!! Ks. ks. Marianie Glinkowski! Arturze Oględzki!! - POpieracie Tych, Co Mówią: " Kościół nie jest od jakichś tam dyskusji, Kościół służy modlitwie " Ale czyż Prawda - głoszona zwłaszcza w imię walki ze Złem - nie jest Modlitwą?! To - c o - n i ą - je s t ??? ( a że Ź l e - się dzieje w naszej Ojczyźnie, to chyba -widać słychać i czuć/ mimo Opatrunków z Kredytów Na Przetrwanie Dla Tuska). To, że Polacy -po 22 latach "transformacji" - zostali - b e z - p o l s k i e j - w ł a s n o ś c i , że nasze dzieci są skazane na rolę - na j e m n i k ó w , niewolników we własnej "Ojczyźnie", że będą musiały spłacać One i pewnie Ich Dzieci - długi dotychczasowych ekip rządowych, a zwłaszcza ostatniej, katastrofalnej - Tuska, że w Polsce m o r d o w a n i są ludzie, politycy, którzy próbowali mówić właśnie Prawdę /Lepper/ a Prokuratura i Wymiar (Nie) Sprawiedlwości - zachowuje sie tak, jakby był wspólnikiem zbrodni!!! , to -że w szpitalach polskich masowo poddaje się pacjentów doświadczeniom klinicznym (testowanie leków), zleconym przez wielkie zagraniczne koncerny farmaceutyczne, lekarze biorą miliony, a pacjenci często...nic nie wiedzą , że są szczurami laboratoryjnymi, to że kwitnie handel narządami, a jednocześnie co roku ginie w Polsce...miasto - 15 tys. ludzi..., to że polski gaz łupkowy - został oddany w 99% Amerykanom, że będziemy mieć w Polsce - kolonialny rabunek kopalin (nowa Ustawa geologiczna!, zagłosowana przez PO, PSL i PJN!) -połączony z totalnym Dożywotnim Skażeniem Środowiska ziemi, wód i powietrza (tak się dzieje właśnie w przypadku np. gazu łupkowego!), że nasza młodzież - w y g a n i a n a jest na POniewierkę gdzieś za granicę, a za to POstuluje się "powrót 3mln Żydów z Izraela do Polski", bo "3,3 mln Żydów mogą zmienić życie 40 mln Polaków" (czy w charakterze ...hm...właścicieli i nadzorców w Gaz (z Głupków)-Geszefcie?) - owe "idee" to są hasła z filmów izraelskiej reżyserki Yael Bartany, która zrobiła w Polsce 3 filmy w sumie antypolskie (bo mówiące o Polsce rzekomo "faszystowskiej") - ale za polskie pieniądze z Ministerstwa Kultury, a sam Minister Zdrojewski wysłał Ją jako ...reprezentantkę polskiej kultury na największą imprezę wystawową świata, na Biennale Sztuki do Wenecji- gdzie ekspozycja trwa ...pół roku ( i to akurat - w czasie - Prezydencji Polski w UE), to że mamy ustawową wyprzedaż polskiej mlodzieży Niemcom, w ramach tzw. "stypendiów dla gimnazalistów" z obligatoryjnym 10-letnim , po szkole, okresem pracy w Niemczech ( w celu spłacenia stypendium), a więc - przekazanie Niemcom - maaas Najlepszego , Młodego ,Zdrowego, Dającego się jeszcze hm...Zgermanizować - Pracownika (który będzie pracował na emerytury starych Niemców, a co w tym czasie z budżetem i ZUSem - polskim?, matki owych gimnazjalistów - skazane na emeryturę "grzebiącą w śmietnikach?") ... to w s z y s t k o, a jeszcze więcej, bo wymienione sprawy to czubek góry lodowej, to, zdaniem Kościoła - nie jest ZŁO???? A jak, zdaniem , szanownych księży Glinkowskiego i Olędzkiego oraz Ich Przełożonych - m a n i f e s t u j e sie ZŁO w świecie ludzi, jak własnie nie przez - Klamstwo, Kradzież, Mord, Bezwzględny Wyzysk i Oszustwo, Wspólpracę Bandytów - TO z czym własnie mamy jakże wyrażnie do czynienia dziś w Szambie zwanym "Polską"? Jeśli Kościół"polski" uważa, że nie są to manifestacje Zła i -że nie warto sie tym zajmować,( w taki razie -czyyyym?), to ja - o d c h o d z ę od takiego Kościoła. Zabieram swoje dzieci od tego Kościoła. Bo nie jest to prawdziwy Kościół, a - tylko Makieta, marna Przybudówka Tych Co Mają Aktualnie Wladzę. Szczególnie przykre jest to, że Kościół - w takim przypadku jak w Dąbrównie- bierze stronę ...swych ewidentnych , a nawet - zdeklarowanych wrogów i...sluży ich programowi, a nie ...programowi Chrystusa. To nie Kościół. To Karykatura Kościola. Niech Episkopat sie zastanowi, czy warto odcinać się od Prawdy, od Walki ze Złem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mojego pokolenia wykład w kościele po mszy to nic nadzwyczajnego.
Ponieważ historia najwyraźniej zatoczyła koło to przyzwyczajajcie się szanowni państwo do nowej-starej tradycji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pamiętający
  • pamiętający
  • 18.09.2011 08:53

Ale jak trzeba było lansować Michnika, Geremka, Kuronia, Mazowieckiego, całe to Towarzycho za Komuny, żeby - DOSZLO DO WLADZY- to wtedy Kościół był cacy? Ilez to odbywalo się po Kościołach - odczytów, koncertów, spotkań,, a i z ambony leciały gorące polityczne jak najbardziej, wypowiedzi. Przecież ksiądz POIPEŁUSZKO - jest dokładnym tego symbolem!!. No to W T E D Y - TAK, Kościół MÓGŁ , a nawet - powinien włączać sie do Polityki, DZIŚ, kiedy Towarzycho doszlo do wladzy i rzadzi juz 22 lata ( a skutki - widzimy, a tak naprawdę , to - Z O B A C Z Y M Y ! i nie będzie to miły widok!!!) - DZIŚ NIE MOŻĘ! Niech NARÓD (fe! upps! jakie paskudne slowo dla Towarzycha z GW/ TVN, prawie - faszystowskie!) - NIE ROZMAWIA, NIE WYMIENIA POGLĄDÓW, NIE MYŚLI . Ma sie - tylko MODLIĆ!!!.
Ale, moi Drodzy ( PO-mazańcy również) - którys z filozofow powiedzial; "Największą modlitwą jest ludzka - Myśl. Nie - Blaganie, Skamlanie o Coś Tam, Klepanie formułek wiernopoddańczych. MYŚL. I - Walka za ZŁEM". A więc WTEDY, gdy chodzilo o to, żeby Michnik z Geremkiem (tzw. Konstruktywna Opozycja)- doszli do wladzy, to Kościól jak najbardziej mógl być Walczącą Barykadą, Redutą Buntu Polaków przeciw Wladzy (przecież naonczas - legalnej), Trybuną, z której wręcz - krzyczano przeciw komunie, DZIŚ "...nie, nie!... kościół to nie miejsce na jakiekolwiek inne rzeczy prócz cichej modlitwy do Pana". Ci, którzy wyznajecie tę "ideologię" - wiedzcie: jesteście żalosnym produktami socjotechniki pp szechterów, blumsteinów, lisów, olejników, żakoweskich - rzeczywiście wyjatkowych specjalistów tak od wiary chrześcijańskiej, jak i od Dobra, Prawdy i Piekna - Triady Klasycznej (jeszcze greckiej), na bazie której zb udowana jest współczesna chwilizacja, ale którą na kązdym kroku w/w osoby a raczej - osobniki (przynajmniej - moim zdaniem!)- N I S Z C Z Ą . I - Prawdę, i - Piękno, i - na pewnooo - D O B R O .