Facebook Google+ Twitter

KANON 2012. Wielkie kino w warszawskim Świcie

Przegląd kinematografii europejskiej Kanon zdążył już na dobre zagościć w kalendarzu dużych wydarzeń kulturalnych na Targówku. Od 15 do 24 kwietnia w kinie Świt kinomani będą mogli uczestniczyć już w piątej edycji tej filmowej imprezy.

 / Fot. Materiały własneW czasie KANON-u 2012 widzowie zobaczą znakomite, wielokrotnie nagradzane filmy z 2011 r., w tym ważne filmy polskie - "Wymyk" Grega Zglińskiego i "Salę samobójców" Jan Komasy. Na szczególną uwagę zasługuje "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego - niezwykły majstersztyk techniczny i artystyczny. Majewski "ożywia" w swoim filmie obraz "Droga na Kalwarię" Pietera Breugla, przenosząc nas w czasy późnego średniowiecza. Światowa prasa okrzyknęła film objawieniem, przełomem, rewolucją.

Nowością tegorocznej edycji będzie poszerzenie puli filmów europejskich o film rosyjski i ukraiński. To słuszna decyzja, gdyż oba wybrane obrazy to dzieła wybitne, które każdy miłośnik filmu powinien zobaczyć. Rosyjskie dzieło "Syberia, Monamour", urodzonego na Syberii Sławy Rossa, to przejmujące studium przechodzenia od okrucieństwa i podłości ku litości, rozgrywające się w zapierających dech w piersiach realiach syberyjskiego życia. Z kolei "Szczęście ty moje" to perfekcyjny debiut wybitnego dokumentalisty Siergieja Łoźnicy, który akcję filmu umieszcza w realiach siermiężnej rosyjskiej prowincji, bez retuszu portretując galerię ludzkich postaci z gatunku homo sovieticus.

Z pozostałych filmów na pewno nie można przegapić "Melancholii" Larsa von Triera, obrazu przeładowanego lękiem przed pustką, śmiercią i katastrofą, i to zarówno w wydaniu jednostkowym, jak i kosmicznym. Niezwykła plastyczność obrazu i klimat emocjonalny wywierają na widzach niezatarte wrażenie. Warto polecić jeszcze "Człowieka z Havru" - mistrz niezależnego kina Aki Kaurismaki snuje w swym filmie niezwykle wiarygodną opowieść o "małym cudzie", geście bezinteresownej dobroci skierowanej ku drugiemu człowiekowi. Warto już teraz rezerwować sobie czas na to filmowe wydarzenie. Jak zwykle przy takich dużych przeglądach w kinie Świt widzów swymi prelekcjami będzie raczył niezawodny Mikołaj Wojciechowski.

Szczegółowy plan pokazów na stronie DK Świt.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.