Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1888 miejsce

Kanony piękna. Kilka słów o symetrii

Symetria jest wszechobecna. To jedna z cech kojarzona z pięknem niezależnie od kultury i miejsca na świecie. Wszystko co symetryczne fascynowało ludzi od stuleci.

Za wyjątkowo ładne uważamy osoby o symetrycznej budowie ciała. Unnur Birna Vilhjálmsdóttir - Miss World 2005. / Fot. Sylwia LegutkoCzłowiek od niepamiętnych czasów stara się owładnąć myślą porządek, piękno i doskonałość poprzez symetrię. Już w starożytności Arystoteles twierdził, że piękne jest to, co jest symetryczne, a Platon przyjmował zasady symetrii jako podstawę do zrozumienia świata. Lubimy symetrię, bo wnosi ona właściwe proporcje w nasze życie. Słowo symetria wywodzi się z Grecji i oznacza mierzyć, rachować. Grecy piękno utożsamiali z ładem, harmonią, regularnością i prawidłowością, a podział na trzy uważali za doskonały, ponieważ żaden element Symetria fotografii, to przyjemność wizualna, synonim proporcjonalności. / Fot. Sylwia Legutko wówczas nie wypada, ani nie dominuje. Najwcześniejsze zabytki sztuki i architektury są symetryczne. Narodem, szczególnie zamiłowanym w symetrii byli Sumerowie. Ich płaskorzeźby nie naśladują wiernie natury, tu zasadą nadrzędną było zwierciadlane odbicie. Tak zwana symetria przybliżona – odbicie lustrzane. W przeszłości powstały miasta o symetrycznym układzie budowli. Budowane były zwykle na planie koła, krzyża lub kwadratu oraz liczne Zamek w Malborku - jego forma architektoniczna wyraża gotyckie dążenie do równowagi i harmonii. / Fot. Sylwia Legutkozasady projektowania dotyczące symetrii i proporcji w architekturze. Ciągle zadajemy sobie pytanie, czy symetria jest przejawem geniuszu natury, czy świadectwem geniuszu intelektu? - jednoznacznej odpowiedzi tu nie ma.

Człowiek i większość zwierząt mają tylko jedną płaszczyznę symetrii jest to symetria przybliżona, która została wykształcona w drugim stopniu przez ewolucje. / Fot. Sylwia LegutkoW królestwie zwierząt symetria też odgrywa dużą rolę. Poroże saren, jeleni czy reniferów, to nie tylko wspaniała oręż, ale także wizytówka ich zdrowia. Jeżeli w czasie kształtowania się poroża zwierzę słabo jadło lub chorowało nie ma mowy by wyrosło mu ono symetryczne. Takie rogi ma tylko ten, który ma dobre geny. Symetria daje przewagę biologiczną, przesądza o atrakcyjności. Naukowo udowodniono, że niekorzystnie na symetrię wpływa stres.

Cytryna posiada wiele symetrii. / Fot. Sylwia LegutkoSymetria jest dowodem na zdrowe geny. Regularność rysów twarzy oznacza lepszy stan zdrowia i silnie oddziałuje na postrzeganą atrakcyjność. Twarz owalna uważana jest za idealną, ponieważ jest najbardziej proporcjonalna. Grecy stwierdzili, że jest zależność między symetrią twarzy, a większą sprawnością umysłu. Symetryczna budowa ciała częściej predysponuje do zajmowania dominujących pozycji w ludzkich społecznościach. Czasem symetria po prostu pomaga żyć.

W literaturze występuje kunsztowna logiczna symetria. Wykazuje ją wierszowana forma literacka określanaOwoce niekiedy mają nieskończenie wiele płaszczyzn symetrii, ale banan tylko jedną. / Fot. Sylwia Legutko jako tak zwane raki, znana od czasów antyku. Za twórcę tego gatunku w literaturze uważa się greckiego poetę Sotadesa. Urok zdań, czy nawet większych form wypowiedzi, brzmiących w obie strony tak samo, podziwiamy i dziś. Przypisywano im nawet magiczną siłę, na przykład słowo „ABRAKADABRA” - często umieszczane na amuletach. Raki w polszczyźnie tworzył Kochanowski, ale mistrzem był Tuwim. Symetryczne bywają też wielkie litery w alfabecie polskim, czasem mają więcej niż jedną oś symetrii, np H, I, O, X.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ciekawy tekst !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Logo Unii Europejskiej jest złożone z 12 pięcioramiennych gwiazd, które mają dokładnie jedną oś symetrii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał K.
  • Michał K.
  • 10.02.2012 22:28

A ja mam pytanie ile osi symetrii ma gwiazda znajdująca się w fladze Unii Europejskiej??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny przykład palindromu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"O, noc pokazowo zakopcono"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.