Facebook Google+ Twitter

"Kapela Rycha" na XIX Finale WOŚP w Nowogardzie

Jako świadek konsekwentnego rozwoju "Kapeli Rycha" z Nowogardu, po ostatnim jej występie na XIX Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogę powiedzieć z całym przekonaniem: amatorzy ewoluowali w profesjonalistów.

"Kapela Rycha" z Nowogardu

Zespół Śpiewaczy "Wesoła Ferajna" z Nowogardzkiego Domu Kultury. / Fot. Piotr Wierzbicki"Kapela Rycha" powstała przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nowogardzie. Działa od 1999 roku, czyli już dwanaście lat. Występuje w pomorskich strojach ludowych, lecz w repertuarze ma folklorystyczne utwory muzyczne ze wszystkich regionów Polski.

W celu propagowania kultury pięknej Ziemi Pomorskiej, "Kapela Rycha" wykonuje wiele utworów opartych na tekstach miejscowych autorów piosenek: Mieczysława Sylwestrzaka, Sabiny Gańczak, Haliny Zając i Ryszarda Jana Zagórskiego. Jedna z kompozycji zaprezentowanych podczas XIX Finału WOŚP w Nowogardzie to pieśń do słów z 1721 roku.

Licytacja przyniesionych darów na Finał WOŚP w NDK Nowogard pod przewodnictwem Pani Dyrektor Przybyłek. Widoczny na zdjęciu plakat został zlicytowany za 200 zł. / Fot. Piotr Wierzbicki"Kapela Rycha" jest wielokrotnym laureatem przeglądów twórczości ludowej i festiwali folklorystycznych w Polsce. Siedem utworów zespołu znalazło się na liście przebojów ludowych Radia Koszalin. Radio Szczecin poświęciło kapeli specjalną audycję.

Po obejrzeniu pierwszej części filmu z występu "Kapeli Rycha" zapraszam na drugą część, prezentującą nowy repertuar - na rok 2011. Nagranie opatrzone tytułem "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Nowogardzie 09-01-2011" można znaleźć na You Tube.O występie "Michaela Jacksona" podczas XIX Finału WOŚP w Nowogardzie przeczytasz tu.

Więcej zdjęć z występu "Kapeli Rycha":

Zespół Piosenki Ludowej "Błyskawiczka" z Nowogardzkiego Domu Kultury. / Fot. Piotr Wierzbicki "Kapela Rycha" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie. / Fot. Piotr Wierzbicki "Światełka do Nieba" na Placu Wolności w Nowogardzie w czasie Finału WOŚP o godz 20;00 i w dniu 09-01-2011. / Fot. Piotr Wierzbicki Niektóre "Światełka do Nieba" zatrzymały się na drzewach z powodu silniejszych podmuchów wiatru i słabego noszenia. Może są jakieś błędy konstrukcyjne? / Fot. Piotr Wierzbicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Są ponad konkurencją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy "Kapela Rycha" weszła na scenę i zaczęła się przygotowywać do występu, kilku młodych wyszło z sali. Jak się wsłuchali, wrócili i zostali. To też jest jakimś wskaźnikiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze, dzięki za przekaz. Oby dotarł do zainteresowanych. Szanowny Stanisławie, przytoczyłeś trafne spostrzeżenia. W sytuacjach związanych z tradycją i kontynuacją zwyczajów ważny jest udział młodzieży i ich motywowanie. Często tego brakuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Lipski
  • Stanisław Lipski
  • 19.01.2011 22:05

Może to nie jest muzyka porywająca, ale z pewnością pobudzająca do refleksji. Chociaż nie wszystkich, to jednak warta uwagi, bo tu nie ma udawania kogoś innego niż się jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Fania Kobielska
  • Fania Kobielska
  • 17.01.2011 21:22

Panie Piotrze, o ile wiem, to w Radiu Szczecin było więcej niż 1 audycja z Kapelą Rycha, a nawet tej niedzieli śpiewali i grali rano!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za chwilę może będą załączone zdjęcia. Od godz 24;00 będę miał przerwę w dostępie do internetu. Przenoszę się do "Ery" z powodów ekonomicznych. Wszystkich pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.