Facebook Google+ Twitter

Kapitalizm po polsku. Połowa firm istnieje tylko na papierze

Z biegiem lat okazało się, że łatwiej założyć firmę, niż ją utrzymać a pozyskanie dotacji nie gwarantuje niczego na dłużej. Według badań GUS w przedziale pięciu lat wykrusza się 70 proc. założonych przedsiębiorstw.

 / Fot. .
 / Fot. J.BieleńkoOstatnie dwadzieścia lat pokazały, że Polacy nie boją się ryzyka pracy na własny rachunek. Według danych opublikowanych przez Pentor Research International, agencję specjalizującą się w badaniach rynku, mikroprzedsiębiorstwa - czyli firmy zatrudniające mniej, niż 10 osób i mające roczny przychód netto poniżej 2 mln euro - stanowią około 93 procent podmiotów gospodarczych w Polsce.

 / Fot. J.BieleńkoNa 3,5 miliona podmiotów aktywnie działa blisko połowa z założonych firm. Tylko w roku 2009 na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wspieranej środkami finansowymi z Funduszu Pracy, zdecydowało się ponad 60 tys. bezrobotnych.

Drugim źródłem wsparcia inicjatyw gospodarczych jest Unia Europejska. Wiele istniejących firm
skorzystało z jej funduszy. A środki finansowe dedykowane rolnictwu i przemysłowi przetwórczemu sięgnęły, od roku 2004, niebagatelnej kwoty 44 mld zł. Dzięki nim nie tylko zrealizowano wiele inwestycji ale i zaktywizowano ludzi do działalności na własny rachunek.

 / Fot. J.BieleńkoO aktualnej sytuacji, nie tylko w sektorze mikroprzedsiębiorstw, pisze inny analityk gospodarczego życia, Coface Poland. Według jego badań w pierwszym kwartale 2010r. sądy ogłosiły upadłość 168 polskich firm. Oznacza to wzrost o 33 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Smutna prawda ! Samodzielna działalność to nie tylko pieniądze lecz także wielki wkład własnego czasu i często zrezygnowanie z dotychczasowych życiowych przyzwyczajeń, a przede wszystkim konsekwencja i pracowitość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.