Facebook Google+ Twitter

Kapitalizm - system pasożytniczy

W moim przekonaniu przyczyny ostatniego, jak i licznych poprzednich kryzysów tkwią w samej naturze kapitalistycznej koniunktury. Kapitalizm jest bowiem systemem o charakterze pasożytniczym - pisze na swoim blogu www.zyciewkontekstach.pl, profesor Zygmunt Bauman.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAPW moim przekonaniu przyczyny ostatniego, jak i licznych poprzednich kryzysów tkwią w samej naturze kapitalistycznej koniunktury. Kapitalizm jest bowiem systemem o charakterze pasożytniczym (pasożyty, jak wiadomo, tym się od innych stworzeń różnią, że podgryzają zdolność żywienia organizmów, które ich żywią…).

Kapitalizm ogołaca i prędzej czy później unicestwia pastwiska na których się pasie. W ten sposób scharakteryzowała kapitalizm Róża Luksemburg, twierdząc, że do "reprodukcji rozszerzonej", czyli samoodwarzania się i przyrostu kapitału, potrzeba mu podboju i kolonizacji "ziem dziewiczych", ziem nietkniętych jeszcze jego logiką; do czasu jednak - z chwilą "straty dziewictwa", czyli przeobrażenia ich gospodarki na kapitalistyczną modłę, dla zasilania jego "reprodukcji rozszerzonej" (znanej naszym współczesnym pod mianem "wzrostu gospodarczego") łąki te już się nie nadają, i trzeba szukać nowych pastwisk…

Po tym, jak w wyniku globalizacji rynków towarowych tereny dziewicze w geograficznym sensie tego pojęcia się wyczerpały, rolę ziem dziewiczych pełnić zaczęły zasoby dotąd nieskomercjalizowane i procesy życiowe jakie obywały się dotąd bez pośrednictwa rynku i wymiany pieniężnej.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ NA BLOGU PROFESORA BAUMANA: ŻYCIE W KONTEKSTACH

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (46):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.10.2009 15:02

Brawo Panie Kowalczyk, uważam, że zbrodnie komunistyczne nie powinny być zapominane, a osobnicy propagujący hitleryzm czy komunizm powinni być piętnowani i nie dopuszczani na fora publiczne. Niestety, piąta władza robi wszystko, aby było inaczej. Widać to też po elitach politycznych, po doradcach Pana Premiera, widać po elitach finansów, Kulczykowie, Gudzowaci i Krauzowie itp. itd.
Wiadomo ............ komuna żyje i ma się dobrze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież odniosłem się do myśli, które przedstawił powyżej - np. krytykując jego odwołanie do Róży Luksemburg. Cytat z Wikipedii był tylko uzupełnieniem, ale cytat z Wikipedii to nie tylko cytat z Wikipedii, ale także świadectwo głupot jakie wygadywał w 2007 r. w zagranicznej prasie na temat polskiego podziemia niepodległościowego i o tym, że rzekomo program polskiej partii komunistycznej był po wojnie najlepszy. Nie mieści się w mojej głowie, jak można działalność takich bohaterów, jak Pilecki, Inka i wielu bezimiennych porównywać do walki z terroryzmem - na tej samej zasadzie partyzantów z AK walczących z hitlerowcami można by nazwać terrorystami i władze komunistyczne tak robiły. To przede wszystkim partia komunistyczna była źródłem terroru, także na tych, którzy nie chcieli zbrojnie z nią walczyć, bo wystarczyło, że były żołnierz AK chciał wstąpić na studia - przypominam o ponad 200 000 ofiar śmiertelnych czasów stalinowskich i torturach, jakim poddawano więźniów politycznych, zwolenników Mikołajczyka (który wygrał wybory, ale je sfałszowano) itd.

Wypowiadanie takich tez - zwłaszcza za granicą - kompromituje Baumana i jest po prostu antypolskie. Kto nie szanuje polskich bohaterów nie jest godzien nazywać się Polakiem - niech jedzie do Izraela, może tam to chętnie podchwycą, wszak wśród UB-eków, którzy w latach 40 i 50 mordowali Polaków była wyraźna nadreprezentacja Żydów, co potwierdził IPN:
http://www.prawica.net/node/17818 .

Kto szkaluje Polskę ten na Zachodzie zawsze będzie autorytetem, bo Zachód szuka alibi dla tego, że zostawili nas na pastwę Stalina i dla słynnego "nikt nie będzie umierał za Gdańsk". Byłyśmy torturowane, nie miałyśmy żadnych praw - mówi jedna z więźniarek politycznych z organizacji Wolność i Niezawisłość w poruszającym reportażu "WINna niewinna", nagrodzonym prestiżową nagrodą w konkursie Prix Italia 2009 : http://www.polskieradio.pl/reportaz/reportaz.asp?id=4564 . Dodaje, że więzionymi w tym samym więzieniu wraz z polskimi patriotkami esesmankami z Auschwitz interesował się Czerwony Krzyż i że one przed pójściem na śmierć miały zapewnione wszystkie prawa więźnia, spacery itd. A polskimi więźniarkami politycznymi nikt się nie interesował, mimo, że wszyscy wiedzieli.

Upominam się o pamięć dla tych osób, którą depczą ludzie pokroju Baumana, udzielając skandalicznych wywiadów zagranicznej prasie. Upominam się o prawdę niechcianą i zapomnianą, o nieobcinanie środków na Instytut Pamięci Narodowej, aby mógł normalnie pracować dla dobra Narodu i prawdy, bez względu na to, jak bardzo byłaby bolesna. Apeluję o dobrą edukację historyczną. Takiej edukacji z pewnością nie służy to, co wyprawia Bauman, podający nam jako autorytet Różę Luksemburg.

Nie pamiętam już co dokładnie mówił Bauman na tym wykładzie, Pani wybaczy to było 5-6 lat temu! Później reżyser Krzysztof Zanussi miał z nami spotkanie i mimo, że bardzo mi się podobało, to też już niewiele z niego pamiętam. Zapamiętałem jednak, że Zanussi widząc, że w "rozkładzie zajęć" wcześniej był Bauman odniósł się do Baumana i powiedział, że na studiach fundamentalnie się z nim nie zgadzał w jego ocenie marksizmu. Znając poglądy Zanussiego (naturalnie nie z wykładu, który szczątkowo pamiętam) mogę stwierdzić, że Baumanowi marksizm musiał być jednak bliski. Nawet jeśli stworzył nowy kierunek filozoficzny zwany ponowoczesnością.

Ja nie dywaguję czy Bauman dostał zapłatę za wykład - odpowiedziałem tylko jednemu z komentatorów, że nie mam na to dowodów i że formalnie nie tylko nie powinien, ale i nie miał dostać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztof Kowalczyk nie przytoczył żadnej myśli Profesora, poza fragmentem jego życiorysu z Wiki plus dywagacjami, czy otrzymał wynagrodzenie. Szkoda, że nie podzielił się treścią wykładu Profesora.

Ja natomiast zapytam - czy można to nazwać jakimkolwiek "zdaniem", w dodatku odmiennym?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.10.2009 22:40

Krzysztof Kowalczyk też był na wykładach, ale jak rozumiem z racji zdania odmiennego jego w słuchaniu i czytaniu pomijasz Agnieszko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dyskusja raczej nietęga, a niby jaka ma być, skoro nikt poza Beatą, Tobą i mną Baumana nie czytał? Jeszcze Sława, była na wykładach, ale nie dzieli się z nami ich treścią.
Zatem trudno się dziwić, ze dyskusja jest żenująca. Być może spowodował to niefortunnie wybrany fragment. Mając wciąż w pamięci puste półki i upokarzającą walkę o rolki papieru toaletowego trudno spokojnie i bez emocji przeczytać zdanie "kapitalizm to system pasożytniczy". Nawet jeżeli oznacza to tylko tyle, co "człowiek jako taki ma tendencje pasożytnicze". Dla mnie to fakt, neutralny, a dowody jego prawdziwości widzę na każdym kroku.
Kiedy będzie coś nowego? Inny tekst?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pewnością jest to kanon współczesnej humanistyki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja lubię profesora Baumana, jego podejście do rzeczy i człowieka. Nie kazdy musiał o nim słyszeć, ale związani ze sztuka powinni. To lektura obowiązkowa. Takie czytanie, posługiwanie się filozofią, otwiera na świat, pozwala inaczej widzieć rzeczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogę natomiast rozmawiać o tym, że warto być na tyle wolnym, by negować nawet twierdzenia, wydawałoby sie, niepodważalne. Moim zdaniem tylko to prowadzi do rozwoju.
Dlatego ja, zgadzając się, że nadmiar jest lepszy od niedoboru, zastanowię się, czy aby na pewno ten nadmiar jest mi potrzebny i czy dotyczy to tylko mnie, czy reszty świata tez. To raz, a po drugie - czy aby na pewno jest nadmiarem.
Co wniósł Bauman do sztuki współczesnej? Komentarz właśnie. Nie tylko on zresztą. Sztuka obecnie jest interdyscyplinarna, wiele dziedzin przenika się, i tak jak dla Baumana sztuka była inspiracją, tak dla artysty filozofia, nie tylko zresztą ona.

Oczywiście, zawsze można kwestionować użyteczność komentarza, oraz uważać, że człowiek współczesny wcale nie musi rozważać jakichkolwiek teorii, aby nabyć kilo, ba, trzy nawet, pomarańczy.
Z tym również się zgodzę, czemu nie? Znam ludzi szczęśliwych i spełnionych, żyjących w taki sposób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słowem, wiocha intelektualna, Tomaszu.
Wybacz, ale ja się w to bawić nie będę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla sztuki, jako takiej, wiele pewnie nie zrobił. Do naukowej refleksji nad sztuką z pewnością się przyczynił (a przynajmniej ponakręcał dyskusje;), tymi swoimi teoriami dotyczącymi kolejnych odmian postnowoczesności:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.