Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12599 miejsce

Kapitan Stefan Wierzba: Na Zachodzie byłbym bohaterem

Stefan Wierzba, kapitan Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Energiczny erudyta lekko po sześćdziesiątce. Nadzwyczajny Członek Światowego Związku AK. Poeta, kompozytor, reżyser. Wystawia spektakle patriotyczne w szkołach w całej Polsce.

Niosę na ramionach Ojczyznę

Spektakl Stefana Wierzby. | Fot. Archiwum prywatne.Kapitan Wierzba urodził się na Podlasiu w staropolskiej rodzinie. Wychował się pomiędzy Rusinami, Ormianami, Tatarmi, Żmudzinami i Żydami. Ale łączyło ich jedno: wiara w człowieka i jednego Boga, niezależnie od wyznania. To tam młody Stefan chodził do szkoły, słuchał pieśni patriotycznych, poznawał historię Polski, marzył by jej służyć. – Miłość do kraju była mi wpajana od najmłodszych lat. Tu rodziły się tęsknoty i dramaty, tu były polskie dwory, tu kontynuowana jest tradycja, obyczaje i pamięć o bohaterach przekazywana z pokolenia na pokolenie - mówi. Stąd pochodzą także wspaniali Polacy, poeci, żołnierze jak Piłsudski, Anders, Śmigły, Maczek i kapelan AK ksiądz Łosowski, który nauczał młodzież na tajnych spotkaniach. – To wspaniała postać i uosobienie polskości - dodaje.

Dlatego, choć dziś Stefan Wierzba jest już żołnierzem w stanie spoczynku, opowiada młodzieży historię i przypomina chlubne dzieje. Kapitan wystawia spektakle w więzieniach, szpitalach, domach opieki społecznej i szkołach. Wszędzie gdzie może stara się wskrzeszać w ludziach patriotyzm. – Potrzeba nam narodowego przywódcy, charyzmatycznego wodza, który obudzi Polaków i ich zjednoczy - mówi.

Jego spektakle obejrzało już 300 tys. uczniów, w tym chłopcy z OHP w całej Polsce. Widowiska wywołują zdumienie, zachwyt i łzy. Dzieci mają okazję dotknąć mundurów, szabli, a to wszystko kapitan sam ze sobą wozi. – To duma być Polakiem. Nie mamy się czego wstydzic. Naród, który traci pamięc umiera, dlatego póki żyję, będę przypominał i będę tworzył - stwierdza kapitan.

Bycie żołnierzem jest dumą

– Bóg, Honor i Ojczyzna. Wiara, Nadzieja i Miłośc. Te wartości zanikają, a mi wpoili je rodzice. Ojciec - obrońca Mławy i Warszawy w 1939 r. zawsze mi powtarzał, że żołnierz jest synonimem męstwa, dumy i prestiżu. Dlatego poszedłem w ślady ojca – wspomina Stefan Wierzba. Kapitan służył w Ludowym Wojsku Polskim do 1979 r., ale zawsze potępiał komunistów i nigdy się z nimi nie zbratał. – Nie byłem agentem i nie zniżyłbym się do tego. Nie miałem wyboru. Dla mnie to było Wojsko Polskie, nie było wtedy innego - podkreśla.

Przez wiele lat za swe poglądy był represjonowany, nie mógł uzyskać stopnia kapitana, miał wezwania do sądu. Jego postawa za bardzo rzucała się w oczy. – Organizowałem w wojsku tajne przedstawienia, które odkrywano i zawieszano. Próbowano mnie zniszczyć, ale nie poddawałem się, choć wiele łez wylałem. Jednak trudno jest wyrwać z człowieka wartości, które w nim tkwią - wzdycha.

Nie ma w Polsce antysemityzmu

Spektakl Stefana Wierzby. | Fot. Archiwum prywatne.Dziś daje młodym przykład i choć jest postacią znaną, nie spoczywa na laurach. – Młodzież jest zagubiona. Młodzieży trzeba pomóc. Społeczeństwo manipulowane jest przez zagraniczne media i wstydzi się polskości, czyta bowiem o polskim antysemityzmie i lekceważy tradycję. Nie ma w Polsce antysemityzmu, to kłamstwo wymyślone przez ludzi, którzy chcą nas skłócić - uważa. – Ja jako kapitan Wojska Polskiego stanowczo protestuję. Wychowałem się z Żydami, mam wśród nich przyjaciół. To manipulacja! Połowa knesetu w Izraelu mówi językiem polskim, tak jak my przed wojną rozmawialiśmy po angielsku czy niemiecku. Żydzi byli i są synami tej ziemi. Wywieźli do Izraela najwspanialsze uczucia, tworzyli polską kulturę i historię, jak ktoś śmie nazywać ich wrogami? Jak ktoś śmie nas, Polaków nazywać antysemitami? - pyta z oburzeniem.

Gdzie te kamienie rzucone na szaniec?

Mimo etosu Solidarności i zielonego światła dla patriotyzmu, kapitan Wierzba ma wciąż związane ręce. Nikt go nie wspiera, wszystkie spektakle i wyjazdy pokrywa z własnej kieszeni. Działa bez sponsorów. – Ja mam wciąż czerwone światło. Gdybym żył na Zachodzie, byłbym bohaterem. Wysłałem do liderów wszystkich partii informacje z moimi osiągnięciami. Niestety bez odzewu. Są piękne pisma, które wspierają mego ducha, ale one nie dają mi gwarancji, że za rok, będę w stanie dotrzeć do kolejnych szkół, bo na to potrzeba środków - stwierdza.

Wierzba załamuje ręce gdy słyszy o Centrum Wypędzonych i Erice Steinbach. Według niego to dowód na to, że dzięki jedności społeczeństwa każde kłamstwo można sprzedać i sprawić, by świat w nie uwierzył. – Nikt Niemców stąd nie wyganiał. Sami odeszli ze strachu za popełnione zbrodnie. A do tego piszą o naszym nacjonalizmie, gdy prezydent zażądał od nich odszkodowania za zbombardowanie Warszawy. To skandal! My też musimy się zjednoczyć. Tylko w ten sposób możemy zmienić obecną sytuację – uważa Stanisław Wierzba.

pt

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Stefan Krasucki
 • Stefan Krasucki
 • 19.02.2012 08:27

- Ja krótko .
PR ylko tAWDA ,MIŁOŚĆ OJCZYZNY,DOBRE PATRIOTYCZNE WYCHOWANIE Z DOMU !
DOBRA SZKOŁA !
...........Panie Kapitanie ;TRZEBA NAM TYCH BOHATERÓW - OJ TRZEBA !
Taki czysty , chrześcijański i bez nienawiści !Mieszkam na Podlasiu i co dzień spotykam się z INNĄ POLSKĄ
Gdzie nasze Wojsko Polskie ?Tutaj puchnie nienawiść podsycana przez idiotów i mitomanów -ludzi żyjących w swoim prymitywnym i wstydliwym świecie.KTOŚ OTWORZYŁ PUSZKĘ PANDORY ! Widać to po kciukach w dół,które dają tylko CI co nienawidzą Polski ! Te czerepy rubaszne nie mają swojej kultury, prawdziwego języka i zabijają to co polskie !Rób Kapitanie dobrą robotę ! To warte jest WSZYSTKO !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jadwiga Ziółkowska
 • Jadwiga Ziółkowska
 • 18.11.2011 20:11

Naturalną cechą człowieka jest wywieranie wpływu na drugich ludzi.Jeśli dominująca siła będzie mogła wpływać na umysły ludzi i nie będzie nikt temu przeciwdziałał, to będzie mogła zniewalać umysły ludzkie do granic absurdu.A bez rozmowy o historii nie ma współczesności.W dzisiejszych czasach, gdzie zabija się pamięć o tym co Polskie, gdzie minister Edukacji Pani Hall ogranicza w szkołach lekcje historii, taki człowiek jak Pan kapitan Wierzba patriota z krwi i kości na pewno przez wielu jest napiętnowany, bo ci którym na Polsce nie zależy zrobią wszystko by takiego człowieka jak kapitan Wierzba i to co robi dla dobra wspólnego ośmieszyć i upokorzać.Podziwiam Jego odwagę i determinację z jaką na przekór wszelkim lewakom i zdrajcom wprowadza do Polskich szkół najwyższe dla każdego Polaka wartości - Bóg - Honor - Ojczyzna.
Takich ludzi jak kapitan Wierzba dzisiaj Polska potrzebuje, by przywrócić Polakom wiarę, nadzieję i miłość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Johan Morgenstern
 • Johan Morgenstern
 • 30.10.2011 02:35

Jestem Austriakiem.Czytałem wszystkie wasze komentarze.SĄ DUMNE i WSPANIAŁE ! My Austriacy także kochamy swój kraj.Popieram Pana Kapitana, który dla Ojczyzny daje WSZYSTKO.Nie pokazujcie kciukiem w dół ,gdyż nim kopiecie sobie grób !Zamiast popierać rodaka paraliżujecie GO ! To tak jak byście chcieli ukamienować Jezusa , a wypuścić Barabasza !I TAK GŁOSOWALIŚCIE ! I ZNOWU WYBRALIŚCIE ZŁO. Macie wybierać TYCH , CO KOCHAJĄ OJCZYZNĘ ! Ze złem trzeba walczyć ogniem i mieczem . Popieram Kapitana !To mężny i szlachetny SYN OJCZYZNY WASZEJ ! GŁOSUJCIE NA NICH.(chyba , że TO nie wasza Ojczyzna).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gregor Klein
 • Gregor Klein
 • 16.06.2011 13:05

Mieszkam w Polsce 15lat. To co przedstawia kapitan mieszkańcom tego kraju jest wspaniałe .Sam jeden dokonuje więcej niż cały rząd, który nieinteresuję się swoimi ludżmi ! Ten człowiek wymaga pomocy wszystkich Polaków , jeżeli chcą dalej być Polakami . Taki piękny i dumny kraj, nie widzi róż ,które rosną wprost pod jego stopami.Polacy pochylcie się nad nimi, a zobaczycie SWOJEGO WSPANIAŁEGO RODAKA i PATRIOTĘ , który odwala za was OGROMNĄ ROBOTĘ !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marian Daszyk
 • Marian Daszyk
 • 15.06.2011 16:16

Drogi Kapitanie, pozdrawiam Cię serdecznie. Gorąco dziękuję Bogu, że Jesteś. Twoja autentyczność, szczerość, prostota jest naprawdę ujmująca. A najważniejsze w tobie jest twoje Wielkie Kochające Serce i właśnie dlatego Polska, którą ukazujesz i o której mówisz jest tak urocza i kochana. Bardzo Ci za to dziękuję. Wyobrażam też sobie jak jest Ci ciężko, jak bardzo przeżywasz obecną sytuację w naszej Ojczyźnie. Każdy odrobinę myślący Polak widzący szerzej a nie tylko czubek swojego nosa widzi upadek i dramat Polski. Ja wyznaję zasadę ,,Nie narzekamy tylko działamy" dlatego nie będę jej tutaj omawiał. Powiem tylko, że za główną przyczynę tego stanu rzeczy ja uważam upadek etyczny Polek i Polaków. Wybieramy ,,Mieć" a nie ,,Być", czymś wielkim dzisiaj dla nas postawionym na miejscu pierwszym jest kultura "Brzucha" a nie "Ducha". Jednocześnie wokół siebie widzę naprawdę wiele osób dobrych, wręcz szlachetnych ale jakichś bezradnych, mało odwaznych, takich bez kropki nad "i". Myślę, że właśnie ta słabość sprawia, że wszelkie "dziadostwo" tak się rozpowszechniło i jest tak aroganckie i bezczelne. Zastanawiam się co może ich przebudzić, myślę, że jeszcze większe trudności czyli "bieda" ale naprawdę wielka. Musimy rysować nosem po asfalcie. Myślę, że ten moment nadchodzi powoli. Póki co trzeba się organizować wokół konkretnych spraw. My juz to robimy np. wspierając Władzia Knurowskiego czy pokazując "Przekręt", jakim jest budowa w Polsce Elektrowni Wiatrowych. Z tym naprawdę "Wielkim Przekrętem" udaje nam się tez zwyciężać. Wczoraj byłem na takim spotkaniu w Iwoniczu na Podkarpaciu i widziałem jak mieszkańcy pogonili tzw. "wiatrakowców". Siła w "Narodzie" jest nadal wielka, ale aby uświadomić ją i wzbudzić, potrzebni są "Żołnierze Gedeona". W Tobie widzę jednego z Nich. Ja znam też wielu naprawdę nieprzeciętnych, szlachetnych i odważnych Polaków. Problem polega na tym, że nie potrafimy się zorganizować i połączyc sił. W rozbiciu jesteśmy bez szans. Mam propozycję działania i w niedługim czasie ją przygotuję a Ty "Drogi Nasz Kapitanie" będziesz w gronie "Tych Pierwszych", którym ją przedstawię, oczywiście do dyskusji. Trzymaj się mocno, patrząc na Ciebie i słuchając Cię nie mam watpliwości, że będzie "Zwycięstwo", Nasza Polska powstanie. Z Panem Bogiem

Komentarz został ukrytyrozwiń
Alicja Rembiszewska
 • Alicja Rembiszewska
 • 23.04.2011 17:21

Robi Pan wiele dobra dla Narodu , jestesmy z Pana dumni !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zdzisław Zubrzycki
 • Zdzisław Zubrzycki
 • 20.02.2011 12:14

Panie Kapitanie, jestem pełen podziwu dla Pana zaangażowania w trud rozbudzania patriotyzmu. Jest to spektakl Pana autorstwa, który przypomina i pokazuje z czym należy wiązać tak drogie prawdziwemu Polakowi, słowa: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Jest to ważne dla tych tych byle jakich nauczycieli, którzy mogą zobaczyć co to znaczy pasja, autentyczność a przede wszystkim powołanie.
Panie Kapitanie proszę dalej tworzyć i rozwijać ten spektakl, pisać patriotyczne wiersze na przekór wrogom i zdrajcom. Młodzież jest naszą przyszłością ale czy będzie wolna nie umiejąć myśleć?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Klein
 • Andrzej Klein
 • 16.02.2011 15:18

Żydzi są autorami antysemityzmu.Ich samobiczowanie się jest żałosne i godne pogardy .Wszystie kciuki w dół
przy polskich komentarzach patriotycznych , to ich samookreślenie się. Żyd nie chce być ludżmi-bo on jest żyd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciej Mackiewicz
 • Maciej Mackiewicz
 • 26.01.2011 08:52

Charyzmatyczna postać Pana Kapitana Wierzby wyraża i uosabia wszystkie moje narodowe cechy i przymioty.
Ten jakże bizki Polskim Sercom Oficer, jest dzisiaj dla Wszystkich Rodaków w świecie siłą Narodowego Trwania
Opuszczeni przez aferzystów i złodziei narodowego majątku,którzy "jawią się wybrańcami narodu",gonimy za
okrągłą złotówką,która wywożona jest na Zachód i potykamy się o własne słabości!"BEZ SEC, BEZ DUCHA ,TO
SZKIELETÓW LUDY". Ta Mickiewiczowska prawda, krzyczy do nas Polaków dużymi literami o bezsilności narodu.
Serce i Duch stanowią zawsze o sile i energii Państwa. A więc,nie zbijajcie Naszego Ducha "kciukiem w dół".
Tak bowiem Rzymianie unicestwiali tysiące swoich politycznych przeciwników ,na arenach Coloseum. Bohaterów
Narodowych trzeba otaczać uznaniem i należnym im szacunkiem. Czyż TEN CZŁOWIEK broniący dzisiajHONORU
POLAKÓW nie jest BOHATEREM? Polecam Państwu JEGO utwór .... "Pochwała Ekumenizmu"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Drąg
 • Michał Drąg
 • 09.01.2011 00:11

Brawo Polacy -Kapitan Wierzba ,Adamek, Małysz,ja mam też niezłe nazwisko ,jak będzie trzeba to też mogę
przywalić .Puki co-tak trzymać. Polska to wspaniały kraj.Chłopaki rubta swoje z takimi POLAKAMI niczego się
nie boję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.