Facebook Google+ Twitter

Kapitana Marka Szufę pożegnają w Katedrze Polowej WP w Warszawie

Ceremonia pożegnania kpt. Marka Szufy, który zginął w wypadku samolotowym 18 czerwca podczas V Płockiego Pikniku Lotniczego, odbędzie się 1 lipca o godz. 12 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

O terminie ceremonii poinformował Paweł Jakubowski z portalu sky-watcher.pl, wcześniej szef biura prasowego, obsługującego V Płocki Piknik Lotniczy. Kpt. Szufa (1954-2011) był jednym z najbardziej doświadczonych polskich pilotów. Wylatał ponad 20 tys. godzin na samolotach różnego typu.

W sobotę, 18 czerwca, na zakończenie pierwszego dnia V Płockiego Pikniku Lotniczego samolot akrobacyjny Christen Eagle II N54CE pilotowany przez Szufę uczestniczył w slalomie i wyścigach Air Snake między pneumatycznymi pylonami ustawionymi na Wiśle. Po zakończeniu wyścigów Szufa wykonał kilka elementów akrobacyjnych. Schodząc z wysokości nad poziom rzeki maszyna uderzyła w lustro wody i się rozbiła. Po ok. 20 minutach ratownikom udało się wydobyć pilota i przewieźć go na plażę, gdzie przez ponad pół godziny zespół lekarzy prowadził reanimację.

Szufę reanimowano również w karetce, która odwiozła go do szpitala wojewódzkiego. O godzinie 19.20 kpt. Marek Szufa został uznany przez lekarzy za zmarłego. W związku z tragicznym wypadkiem, organizatorzy V Płockiego Pikniku Lotniczego przerwali pokazy, odwołując także te zaplanowane na niedzielę.

Śledztwo w sprawie przyczyn wypadku, prowadzi płocka Prokuratura Rejonowa. Jego okoliczności wyjaśnia też Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Wstępnie ustalono, że samolot, który pilotował Szufa był sprawny, a przyczyną śmierci były wielonarządowe obrażenia głowy i tułowia - nie stwierdzono oznak wskazujących na utonięcie.

Kpt. Szufa był czynnym pilotem, kapitanem Polskich Linii Lotniczych LOT, z którymi związany był od 1979 r. Od 20 lat był kapitanem samolotów typu Boeing 767. PLL LOT przypominając sylwetkę Szufy podkreśliło, że był on "wybitnym, jednym z najbardziej doświadczonych i uznanych pilotów w Polsce i na świecie". "Kapitan Marek Szufa cieszył się ogromną sympatią i uznaniem pracowników PLL LOT, jak i całego środowiska lotniczego" - napisano w komunikacie PLL LOT po tragicznym wypadku w Płocku.

Szufa był szybowcowym pilotem akrobacyjnym, byłym wicemistrzem świata i wieloletnim członkiem Kadry Narodowej. Był także pilotem samolotów akrobacyjnych - wielokrotnym wicemistrzem Polski. Jego pasją było modelarstwo samolotowe w klasie GIGANT F3M i F4G. W tej dyscyplinie był również wielokrotnym Mistrzem Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.